Zavrieť

Porady

Oceniteľné práva

Spoločnosť v roku 2007 odkúpila postúpenie práv k prieskumnému územiu. Záväzok bol účtovaný ako 041/379. V tom istom roku bol aj preúčtovaný na 014/041. Odplata za postúpenie nebola dodnes uhradená. Nakoľko sa nezačalo s výkonom prác, ktoré boli predmetom postúpenia, nárok na ne zanikol v 3/2009. Za roky 2007 a 2008 zaplatila poplatok súvisiaci s vlastníctvom tohto práva. Spoločnosť ku koncu roka 2009 eviduje právo, ktoré už v skutočnosti nevlastní. Ako zaúčtovať skutočnosť, že spoločnosť už toto právo nevlastní, ale záväzok jej ostáva.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    IvoM je offline (nepripojený) IvoM

    IvoM
    Keď zaniklo právo, tak zanikol aj nehmotný majetok a bolo ho treba k 03/2009 vyradiť z účtovnej evidencie:

    551/074 /doodpisovanie/
    074/014 /vyradenie/

    Čo sa týka záväzku, tak ten s dlhodobým nehmotným majetkom nesúvisí,
    a samozrejme zostáva v evidencii, treba ale dať pozor na §17.27, keďže v roku 2010 bude tento záväzok 36 mesiacov po splatnosti, samozrejme treba tiež preveriť či ho veriteľ vôbec vymáha.

    brendova je offline (nepripojený) brendova

    brendova
    Ďakujem. Ospravedlňujem sa za poslednú otázku, už som bola v noci asi prepracovaná. Chcela som sa spýtať, že napriek tomu, že bol zaradený, ho pani, ktorá viedla účtovníctvo "zabudla" odpisovať. Môžem to naraz celé odpísať v roku 2009 (mám ho ešte otvorený) na 551 (§17, ods.31) ? Veriteľ to nevymáha, lebo vie, že sa tie práva vôbec nevyužili.
    A ešte som sa chcela spýtať k tomu vzniknutému záväzku. K jeho premlčaniu príde až v roku 2010 (36 mesiacov). Vtedy by som ho mala celý dodaniť. Ale keďže spoločnosť za rok 2009 vykazuje stratu, nemôžem dodaniť 50% v tomto roku a zbytok v roku 2010, aby toho naraz nebolo tak veľa?
    Naposledy upravil brendova : 27.04.10 at 10:51

    IvoM je offline (nepripojený) IvoM

    IvoM
    brendova Pozri príspevok
    Ďakujem. Ospravedlňujem sa za poslednú otázku, už som bola v noci asi prepracovaná. Chcela som sa spýtať, že napriek tomu, že bol zaradený, ho pani, ktorá viedla účtovníctvo "zabudla" odpisovať. Môžem to naraz celé odpísať v roku 2009 (mám ho ešte otvorený) na 551 (§17, ods.31) ? Veriteľ to nevymáha, lebo vie, že sa tie práva vôbec nevyužili.
    Podľa mňa určite nie, podľa zákona o účtovníctve dlhodobý nehmotný majetok sa musí odpísať do 5 rokov a z princípu odpisovania mi vychádza že to musí byť viac ako 12 mesiacov.

    A ešte som sa chcela spýtať k tomu vzniknutému záväzku. K jeho premlčaniu príde až v roku 2010 (36 mesiacov). Vtedy by som ho mala celý dodaniť. Ale keďže spoločnosť za rok 2009 vykazuje stratu, nemôžem dodaniť 50% v tomto roku a zbytok v roku 2010, aby toho naraz nebolo tak veľa?
    To sú dve veci, jeden je daňový pohľad a tam Ťa k tomu v roku 2009 nič nenúti a druhý je účtovný, ak viem že veriteľ upustil od úhrady záväzku tak mám o tom účtovať bez ohľadu na daňový dopad a nie špekulovať, to nie je pohľadávka kde tvorím OP. Len na okraj §17.27 nie je dôvod na účtovanie ale na dodanenie v DP.

    brendova je offline (nepripojený) brendova

    brendova
    Prepáč, ale celkom tomu nerozumiem. V prvom príspevku si mi napísal:
    "Keď zaniklo právo, zanikol aj majetok a je treba ho k 3/2009 vyradiť z evidencie, 551/074 (doodpisovanie) a 074/014 (vyradenie).
    Ako ho ale môžem vyradiť, keď ho neodpíšem? Ako mám teda zaúčtovať odpisy za 2007, 2008 a 2009. Skús mi prosím ťa napísať postup, ako by si to urobil Ty. A čo sa týka záväzku, písomné stanovisko od veriteľa nemám, ale zatiaľ ho nevymáha. Takže účtovať o tom nemôžem. Chcela som len znížiť daňovú stratu.

    IvoM je offline (nepripojený) IvoM

    IvoM
    brendova Pozri príspevok
    Prepáč, ale celkom tomu nerozumiem. V prvom príspevku si mi napísal:
    "Keď zaniklo právo, zanikol aj majetok a je treba ho k 3/2009 vyradiť z evidencie, 551/074 (doodpisovanie) a 074/014 (vyradenie).
    Ako ho ale môžem vyradiť, keď ho neodpíšem? Ako mám teda zaúčtovať odpisy za 2007, 2008 a 2009.
    Ak tento majetok ideš vyradiť tak účtuješ cez 551 oproti oprávkam 074 a potom vyradíš cez 074/014 z evidencie, ten moj komentár k odpisom som myslel v prípade že sa majetok nevyradí z evidencie, to že sa neúčtovali odpisy v rokoch 2007 a 2008 nie je podľa mňa chyba, keďže nedošlo k využitiu týchto práv, len som tým myslel že nemôžeš mať 100% daňovo uznaných odpisov v jednom roku.

    Skús mi prosím ťa napísať postup, ako by si to urobil Ty. A čo sa týka záväzku, písomné stanovisko od veriteľa nemám, ale zatiaľ ho nevymáha. Takže účtovať o tom nemôžem. Chcela som len znížiť daňovú stratu.
    To sa asi v Tvojom prípade nedá, lebo dôvod na vyradenie záväzku nemáš /nie je ešte premlčaný/ a zo zákona o DzP Ti v roku 2009 povinnosť dodaniť ho neplynie.

    brendova je offline (nepripojený) brendova

    brendova
    Ďakujem, už som pochopila. Ešte neviem, či v DP bude potom tento jednorázový odpis z dôvodu vyradenia ako pripočitateľná položka, pretože práva sme nevyužili (prepadli) a počas ich vlastníctva ani nepriniesli firme žiadny zisk.
    Ak by to bolo tak, a v roku 2010 by prišlo k premlčaniu záväzku, ktoré by bolo účtované 379/648, bol by tento príjem zase odpočitateľnou položkou?
    Naposledy upravil brendova : 27.04.10 at 14:37

    IvoM je offline (nepripojený) IvoM

    IvoM
    Ak je odpis daňovo neuznaný tak sa toto ustanovenie neuplatní.


    §17
    (27) Základ dane zistený podľa § 17 ods. 1 písm. b) a c) sa zvýši o výšku záväzku prislúchajúceho k výdavku (nákladu), ktorý je podľa § 19 daňovým výdavkom, a to aj k výdavku (nákladu) prislúchajúcemu k odpisovanému a neodpisovanému majetku, zásobám a inému majetku, pri ktorom vzniká výdavok (náklad) pri jeho zaradení alebo vyradení zo spotreby alebo z používania, alebo neuhradenej časti takého záväzku ako aj o výšku záväzku účtovaného ako zníženie výnosu (príjmu), a to v tom zdaňovacom období, v ktorom od jeho splatnosti uplynula doba 36 mesiacov s výnimkou daňovníka podľa osobitného predpisu 80a)....

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.