Zavrieť

Porady

Invalidný dôchodca

Zdravim vsetkych,

som invalidna na 60%, no este nemam vymeranu vysku dochodku. Posudkova komisia len urcila mieru postihnutia. Taktiez pracujem na plny pracovny uvazok. Ako sa tymto padom zmeni moja i zamestnavatelova odvodova povinnost?

Dakujem za odpoved.

PS: Neviete nahodou, ci je mozne poziadat o priznanie invalidneho dochodku aj spatne, napr. od 1. 1. 2005, ked bola ziadost podana 3. 10. 2005?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Mení sa len Verejné zdravotné poistenie nasledovne:
    zamestnávateľ z 10% na 5 % z úhrnu príjmov za mesiac
    zamestanec zo 4% na 2%
    PS: Neviete nahodou, ci je mozne poziadat o priznanie invalidneho dochodku aj spatne, napr. od 1. 1. 2005, ked bola ziadost podana 3. 10. 2005?[/QUOTE]
    Dôchodok priznávajú k dátumu podania žiadosti. Môj názor je, že to nepriznajú spätne.

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    Lymich
    Zdravim vsetkych,

    som invalidna na 60%, no este nemam vymeranu vysku dochodku. Posudkova komisia len urcila mieru postihnutia. Taktiez pracujem na plny pracovny uvazok. Ako sa tymto padom zmeni moja i zamestnavatelova odvodova povinnost?

    Dakujem za odpoved.

    PS: Neviete nahodou, ci je mozne poziadat o priznanie invalidneho dochodku aj spatne, napr. od 1. 1. 2005, ked bola ziadost podana 3. 10. 2005?
    Čo sa týka odvodov, je to tak ako píše Martina_K, a priznať invalidný dôchodok môže SP len od dátumu podania žiadosti, skôr NIE. Keďže invalidný dôchodok sa priznáva na základe vlastnej žiadosti poistenca, platí právna domnienka, že mohol byť invalidný najskôr odo dňa podania žiadosti.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.