Zavrieť

Porady

Stavebné povolenie

Potrebovala by som poradiť. Ideme prerábať starý kamenný dom. Stropy sme už znížili chceme dať nová strechu a urobiť podkrovie. Chcela by som vedieť či nato potrebujem stavebné povolenie lebo rekonštrukciou nezmeníme tvar ani výšku domu. Ak áno tak koľko približne stoji. A ešte by som potrebovala vedieť koľko stoji projekt na zavedenie elektriky,vody a plynu a či to môže robiť každý architekt alebo nato musí mať nejaké povolenie a tiež približnu cenu. Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    pracujem v stavebnej agende Miloš Mičega - CIMOM TN
    goosesk Pozri príspevok
    gabika.mato: Ak nebudes musiet kolaudovat,,, co zrejme nebudes,,, a elektriku, vodu a plyn Ti budu robit kamarati, svojpomocne a podobne,,, tak plany nepotrebujes. Ale rozhodne Je dobre to dat na papier a odborne premysliet.. Ale peciatka od ing Ti tam netreba.
    Bez projektu sa ako napojí na verejnú sieť?

    Bez PD nedostane ani vyjadrenie a pri elktrike ani revíznu správu, nakoľko sa robí na základe PD a meraní.

    Projektant s pečiatkou to robiť nemusí, nakoľko sa jedná o drobné stavby.


    CIMOM

    lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

    Strojár lubko6394
    CIMOM Pozri príspevok
    Moje stanovisko bolo k prípojkám. Čo si kto robí za meračmi (plyn, voda, elektrika) je jeho vec a nevyžaduje sa na to povolenie.
    Nebudem rozoberať niektoré varianty, ktoré môžu vzniknúť.

    CIMOM
    Ved preto som to otvorene písal, aby niekto v snahe mať všetko na 100% v poriadku neblbol so zbytočnými papiermi čo stoja čas a peniaze.

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    Stavebné povolenie na výmenu strechy nepotrebujete.Vzniká len ohlasovacia povinnosť na obecnom úrade.Projekt na el.cca 300€
    pracujem v stavebnej agende Miloš Mičega - CIMOM TN
    gabika.mato Pozri príspevok
    Potrebovala by som poradiť. Ideme prerábať starý kamenný dom. Stropy sme už znížili chceme dať nová strechu a urobiť podkrovie. Chcela by som vedieť či nato potrebujem stavebné povolenie lebo rekonštrukciou nezmeníme tvar ani výšku domu. Ak áno tak koľko približne stoji. A ešte by som potrebovala vedieť koľko stoji projekt na zavedenie elektriky,vody a plynu a či to môže robiť každý architekt alebo nato musí mať nejaké povolenie a tiež približnu cenu. Ďakujem
    Neviem čo to je výmena strechy, ale ak zasiahnete do nosných častí stavby, tak treba na to stavebné povolenie (§ 55 ods. 2 písm. c/ SZ).

    Výmena strešnej krytiny sa pokladá za bežné udržiavacie práce, pri ktorých netreba ani ohlásenie stavebnému úradu (§ 139b ods. 15 písm. a/ SZ )


    CIMOM

    goosesk je offline (nepripojený) goosesk

    goosesk
    gabika.mato: Ak nebudes musiet kolaudovat,,, co zrejme nebudes,,, a elektriku, vodu a plyn Ti budu robit kamarati, svojpomocne a podobne,,, tak plany nepotrebujes. Ale rozhodne Je dobre to dat na papier a odborne premysliet.. Ale peciatka od ing Ti tam netreba.

    ciners je offline (nepripojený) ciners

    ciners
    Dobra tema, moja otazka skor na Cimoma: ked sa takto robi podkrovie a meni sa v podstate obytna plocha a aj ucel vyuzitia priestoru pod krovom, nie je to dostatocny dovod na stavebne povolenie? Vdaka za odpoved

    lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

    Strojár lubko6394
    CIMOM Pozri príspevok
    Bez projektu sa ako napojí na verejnú sieť?

    Bez PD nedostane ani vyjadrenie a pri elktrike ani revíznu správu, nakoľko sa robí na základe PD a meraní.

    Projektant s pečiatkou to robiť nemusí, nakoľko sa jedná o drobné stavby.


    CIMOM
    Ja som takto rekonštruoval. Najprv som chcel stavebné povolenie, ale obec si navymýšľala toľko veľmi dôležitých papierov, že som to vzdal a pre istotu som im dal oznámenie o tom, že idem rekonštruovať a robiť drobné opravy. Vodovodná prípojka bola, takže som rozvody robil len v rámci domu a o tom vodári nemusia vedieť. Elektriku som si dal ako projekt s guľatám razítkom tuším za 3000 Sk, a to len preto, že som chcel zmeniť prívod zo strešného na podzemný a elektromer som podľa nového dával na hranicu pozemku. ZSE neprotestovalo, bez problému strihli staré drôty a napojili nové, nahodili nové hodiny do skrinky a staré si zobrali. Plyn som menil za plynomerom a nepýtal som sa nikoho.
    A tak kolaudovať nie je vlastne čo. A načo by mi tá kolaudácia bola, ked tam môžem bývať, trvalý pobyt mi zapísali a smetiak som tiež vyfasoval.
    pracujem v stavebnej agende Miloš Mičega - CIMOM TN
    ciners Pozri príspevok
    Dobra tema, moja otazka skor na Cimoma: ked sa takto robi podkrovie a meni sa v podstate obytna plocha a aj ucel vyuzitia priestoru pod krovom, nie je to dostatocny dovod na stavebne povolenie? Vdaka za odpoved
    Ak je podkrovie, resp. práce v ňom bez zásahu do nosných konštrukcií (krokvy a pod), tak sa jedná len o stavebné úpravy, resp. bežné udržiavacie práce.
    Zmena v účele užívania časti stavby sa nevyžaduje, ak je budova evidovaná ako rodinný dom, lebo nedochádza k žiadnej zmen užívania, aj keď sa podkrovie neobývalo - jednoducho je to RD.


    CIMOM
    pracujem v stavebnej agende Miloš Mičega - CIMOM TN
    lubko6394 Pozri príspevok
    Ja som takto rekonštruoval. Najprv som chcel stavebné povolenie, ale obec si navymýšľala toľko veľmi dôležitých papierov, že som to vzdal a pre istotu som im dal oznámenie o tom, že idem rekonštruovať a robiť drobné opravy. Vodovodná prípojka bola, takže som rozvody robil len v rámci domu a o tom vodári nemusia vedieť. Elektriku som si dal ako projekt s guľatám razítkom tuším za 3000 Sk, a to len preto, že som chcel zmeniť prívod zo strešného na podzemný a elektromer som podľa nového dával na hranicu pozemku. ZSE neprotestovalo, bez problému strihli staré drôty a napojili nové, nahodili nové hodiny do skrinky a staré si zobrali. Plyn som menil za plynomerom a nepýtal som sa nikoho.
    A tak kolaudovať nie je vlastne čo. A načo by mi tá kolaudácia bola, ked tam môžem bývať, trvalý pobyt mi zapísali a smetiak som tiež vyfasoval.
    Moje stanovisko bolo k prípojkám. Čo si kto robí za meračmi (plyn, voda, elektrika) je jeho vec a nevyžaduje sa na to povolenie.
    Nebudem rozoberať niektoré varianty, ktoré môžu vzniknúť.


    CIMOM

    paloo je offline (nepripojený) paloo

    paloo
    Môj problém?Treba ohlásiť na obecný úrad?Idem na starom RD vymeniť krytinu, no ihneď by som vymenil aj krov.Vzhľad aj rozmer pôvodnej strechy bude dodržaný.Vďaka

    ada159 je offline (nepripojený) ada159

    ada159
    Presne takýto prípad sme mali aj my. Výmena strešnej krytiny a krovov. Dali sme len oznámenie ale nakonec sme museli mať aj stavebné povolenie, nakolko sa menili aj krovy.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.