Zavrieť

Porady

Dedenie podľa závete

Môj kamarát - nie druh, ani príbuzný - je vlastníkom chaty s pozemkami. Je dosť vážne chorý, tak mu už asi 8 rokov pomáham s prácami okolo nej - udržiavanie priestorov chaty, kosenie pozemkov, starostlivosť o rastliny, okrasné dreviny atď., okrem toho mu pomáham aj v iných veciach týkajúcich sa bežného života. On na tej chate celý rok býva, lebo keby nemal chatu, bol by vďaka svojej matke bezdomovec. Deti nemá, okrem matky a otca (nesvojprávneho), má ešte sestru, ktorá má jedno dieťa. Títo jeho príbuzní vôbec o kamaráta neprejavujú nijaký záujem, úplne ho vyčlenili z rodiny. Tie vzťahy u nich v rodine sú veľmi zložité a úplne rozbité už minimálne 10 rokov.
Kamarát by chcel, aby v prípade jeho smrti, bola chata moja a v tomto zmysle by chcel dať vyhotoviť závet. V podstate mu ide o to, že jeho rodina sa tak, ako o neho, tak ani o chatu už viac ako 12 rokov absolútne nestará, nikto z nich tam nechodí, nič nezveladí, z ich strany žiadne investície... Je isté, že v prípade jeho smrti by chatu okamžilte predali, lebo peniaze je jediné, čo ich zaujíma. A to kamarát nechce, pretože sme sa tam spolu narobili ako kone, kým sme to tam dali do poriadku. Z chaty, ktorá mala pred 8 rokmi hodnotu cca 200 000,-Sk, sme spoločnými silami spravili oázu pokoja, za ktorú nám už núkali 850 000,-Sk.
Moja otázka je, či takáto závet, v prípade, že by bola dobre a správne vypracovaná u notára, by bola zo strany jeho príbuzných nejako napadnuteľná. Ak áno, čo by mohlo z takého napadnutia pre mňa vyplynúť? Mohlo by sa stať, že by nejaký podiel dedili aj jeho vyššie uvedení príbuzní?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    jedinými neopomenuteľnými dedičmi sú deti poručiteľa /tie nemal /,
    ostatní príbuzní si nároky robiť nemôžu / pri dobre vypracovanej a v notárskej úschovni zabezpečenej záveti /

    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    Xanti, Mgr.Shrek, Marína, arizona, Flinstone, Mária27
    6

    doktor23 je offline (nepripojený) doktor23

    právnik - nesporová agenda (nezastupujem na súde, nie som advokát) ...viac doktor23
    určite je potrebné vyhotoviť závet

    Napadnúť je možné všetko, otázkou je, s akým úspechom

    Dedenie podľa závete

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.