Zavrieť

Porady

výpoveď z organizačných dôvodov - výpovedná lehota

Dobrý deň, od zamestnávateľa dostanem pravdepodobne výpoveď z organizačných dôvodov - z nadbytočnosti. Viem, že vo výpovedi (na to, aby som dostala odstupné) musí byť uvedený § 63. Ale chcela by som sa spýtať na výpovednú lehotu. Pracujem vo firme 2 roky, takže mi vzniká nárok na 2-mesačnú výpovednú lehotu. Ale ja výpovednú lehotu nechcem vôbec, chcem odísť hneď. Chcela by som sa spýtať či dostanem normálne 2-mes. odstupné, keď budem trvať na tom, že výpovednú lehotu nechcem. A ešte jedna otázka, keďže je môj zamestávateľ dosť zákerný na tieto veci, či stačí výpoveď podľa § 63 len podpísať alebo mi vznikajú ako zamestancovi ešte nejaké podmienky na získanie odstupného.
Usporiadat
Nutricia Nutricia

Nutricia je offline (nepripojený) Nutricia

janula218 Pozri príspevok
Dobrý deň, od zamestnávateľa dostanem pravdepodobne výpoveď z organizačných dôvodov - z nadbytočnosti. Viem, že vo výpovedi (na to, aby som dostala odstupné) musí byť uvedený § 63. Ale chcela by som sa spýtať na výpovednú lehotu. Pracujem vo firme 2 roky, takže mi vzniká nárok na 2-mesačnú výpovednú lehotu. Ale ja výpovednú lehotu nechcem vôbec, chcem odísť hneď. Chcela by som sa spýtať či dostanem normálne 2-mes. odstupné, keď budem trvať na tom, že výpovednú lehotu nechcem. A ešte jedna otázka, keďže je môj zamestávateľ dosť zákerný na tieto veci, či stačí výpoveď podľa § 63 len podpísať alebo mi vznikajú ako zamestancovi ešte nejaké podmienky na získanie odstupného.
Ak nechceš výpovednú dobu potom je lepšie aby ti zamestnávateľ ponúkol dohodu o rozviazaní PP ale aby si mala nárok na odstupné musí byť v tej dohode uvedený dôvod §63 ods.1 písm.b).
Podmienkou na získanie odstupného je práve ten dôvod §63 odst,.1 písm.B)
2 0
janula218 janula218

janula218 je offline (nepripojený) janula218

takže nemusí ten list mať názov výpoveď, ale môže mať názov dohoda o ukončení PP podľa §63. Hlavné je, aby bol uvedený ten § 63, však? Ak tam bude ten §63 odstupné musím dostať, je to tak?
0 0
jana32 jana32

jana32 je offline (nepripojený) jana32

Prosím Vás o názor a radu. Máme 2 zamestnancov, obaja majú úväzok polovičný. teraz nastala situácia, keď jeden z nich bude mať od augusta len 7 hodinový týždenný úväzok, tak riaditeľ rozhodol, že toho s maličkým úväzkom prepustí z organizačných dôvodov s odstupným atď. a tých 7 hodín týždenne dá tomu s polovičným úväzkom. Ale je to podľa Vás v poriadku? Podľa riaditeľa ide o zefektívnenie práce. Prosím poraďte mi
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

jana32 Pozri príspevok
Prosím Vás o názor a radu. Máme 2 zamestnancov, obaja majú úväzok polovičný. teraz nastala situácia, keď jeden z nich bude mať od augusta len 7 hodinový týždenný úväzok, tak riaditeľ rozhodol, že toho s maličkým úväzkom prepustí z organizačných dôvodov s odstupným atď. a tých 7 hodín týždenne dá tomu s polovičným úväzkom. Ale je to podľa Vás v poriadku? Podľa riaditeľa ide o zefektívnenie práce. Prosím poraďte mi
Je to v poriadku, ide o organizačnú zmenu.
0 0
jana32 jana32

jana32 je offline (nepripojený) jana32

A ak v priebehu výpovednej doby, ten ktorý mal ostať v zamestnaní odíde, tak tomu čo je vo výpovednej dobe sa automaticky výpovedná doba ruší? ide o to, že ten čo mal ostať nám dnes povedal, že on si našiel nejakú prácu, tomu druhému sme však už výpoveď doručili. Má si požiadať o stornovanie výpovede?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

jana32 Pozri príspevok
A ak v priebehu výpovednej doby, ten ktorý mal ostať v zamestnaní odíde, tak tomu čo je vo výpovednej dobe sa automaticky výpovedná doba ruší? ide o to, že ten čo mal ostať nám dnes povedal, že on si našiel nejakú prácu, tomu druhému sme však už výpoveď doručili. Má si požiadať o stornovanie výpovede?
Výpoveď môžete po dohode so zamestnancom zrušiť. Prečo by o zrušenie mal požiadať on, keď mu ju dal zamestnáv.?
0 0
jana32 jana32

jana32 je offline (nepripojený) jana32

Ďakujem všetkým !
0 0
jana32 jana32

jana32 je offline (nepripojený) jana32

Prepáčte, mne sa niečo stane, ale riaditeľ mi práve oznámil. že on nechce stornovať tú výpoveď, lebo chce namiesto odchádzajúceho prijať jedného človeka. Ale ako môže prijať na to miesto nového zamestnanca, keď presne z tej istej funkcie prepúšťa vlastného zamestnanca, ten má právo na toto miesto, aj keď už bola daná výpoveď nie?
Ja sa veľmi ospravedlňujem, ale toto je situácia, akú som ešte neriešila, lebo keď išli výpovede, tak sa nikto neprijímal nový, výpovede platili a hotovo. Ďakujem
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

jana32 Pozri príspevok
Prepáčte, mne sa niečo stane, ale riaditeľ mi práve oznámil. že on nechce stornovať tú výpoveď, lebo chce namiesto odchádzajúceho prijať jedného človeka. Ale ako môže prijať na to miesto nového zamestnanca, keď presne z tej istej funkcie prepúšťa vlastného zamestnanca, ten má právo na toto miesto, aj keď už bola daná výpoveď nie?
Ja sa veľmi ospravedlňujem, ale toto je situácia, akú som ešte neriešila, lebo keď išli výpovede, tak sa nikto neprijímal nový, výpovede platili a hotovo. Ďakujem
Po právnej stránke je to v poriadku, pretože:

Mali ste 2 zamestnancov. Z dôvodu organ. zmien ste jedno miesto rušili. Tada ste vybrali jedného zamestnanca, ktorému ste dali výpoveď. Výber zamestnanca, ktorému dá zam-ľ výpoveď je len na rozhodnutí zam-ľa. Teda ste jedného vybrali, dali ste mu výpoveď a teraz mu beží VD.

Medzitým ale ten druhý z-c dal sám výpoveď. Ten prvý má v ruke platnú výpoveď a beží mu VD. Nie je žiadny dôvod rušiť mu výpoveď, lebo ste sa rozhodli, že jeho nechcete.

To, že ten druhý odchádza, znamená pre vás, že na jeho miesto niekoho potrebujete. Je zase len na zam-ľovi, koho na tú pozíciu zoberie. Tomu prvému skončí platne PP a nie ste povinní ho zobrať späť. Môžete urobiť výberové konanie (na ktoré sa on ale môže prihlásiť, ale jednoducho ho ani na pohovor nemusíte zavolať), kde si nájdete nového zamestnanca.

Iné by bolo, keby ten druhý z-c dal výpoveď predtým, než ste dali výpoveď tomu prvému. Vtedy by výpoveď z organizačných dôvodov neobstála, lebo by ste mali už len jedného zamestnanca.
1 0
jana32 jana32

jana32 je offline (nepripojený) jana32

Aha, ale nevadí, že v podstate kedže ten prvý dostal výpoveď a ten druhý dal výpoveď, tak vlastne vôbec nevadí, že na tú istú funkciu riaditeľ vezme nového zamestnanca a teda sa nedodrží 3 mesačná lehota počas ktorej na miesto prepusteného nesmie riaditeľ nikoho prijať. A posledná otázočka Chobot, keby že máme vyslovene odborovú organizáciu môže táto "hovoriť" do toho, koho riaditeľ prepustí a koho nie? Ďakujem
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

jana32 Pozri príspevok
Aha, ale nevadí, že v podstate kedže ten prvý dostal výpoveď a ten druhý dal výpoveď, tak vlastne vôbec nevadí, že na tú istú funkciu riaditeľ vezme nového zamestnanca a teda sa nedodrží 3 mesačná lehota počas ktorej na miesto prepusteného nesmie riaditeľ nikoho prijať. A posledná otázočka Chobot, keby že máme vyslovene odborovú organizáciu môže táto "hovoriť" do toho, koho riaditeľ prepustí a koho nie? Ďakujem
1. nevadí, môžete prijať kohokoľvek na to miesto zamestnanca, ktorý dal výpoveď.

2. ani odbory nemôžu firme "kecať" do výberu zamestnanca určeného na vyhodenie. Teda kecať môžu, ale konečné rozhodnutie je na firme. Môžu cez soc. politiku napr. pri hromadných výpovediach apelovať na zamestnávateľa, aby zohľadnil soc. situáciu zamestnancov pri prepúšťaní. Zamestnávateľ ale nie je viazaný takýmto odporučením.
0 0
janula218 janula218

janula218 je offline (nepripojený) janula218

Dobrý deň, prosím Vás o radu s týmto problémom: zamestnávateľ mi oznámil, že k 1.9.2010 končím z organizačných dôvodov, ale nedal mi k tomu podpísať žiadny papier. Dohodli sme sa len ústne, že ma prepúšťa a začína mi plynúť od 1.7.2010 výpovedná lehota. Ja som s tým súhlasila. Ale teraz sa mi naskytla pracovná ponuka, ktorú zoberiem. Ale teraz mám dilemu či mám nárok na odstupné ak zo zamestania odídem počas výpovednej lehoty... Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne

Vopred ďakujem za rady.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

janula218 Pozri príspevok
Dobrý deň, prosím Vás o radu s týmto problémom: zamestnávateľ mi oznámil, že k 1.9.2010 končím z organizačných dôvodov, ale nedal mi k tomu podpísať žiadny papier. Dohodli sme sa len ústne, že ma prepúšťa a začína mi plynúť od 1.7.2010 výpovedná lehota. Ja som s tým súhlasila. Ale teraz sa mi naskytla pracovná ponuka, ktorú zoberiem. Ale teraz mám dilemu či mám nárok na odstupné ak zo zamestania odídem počas výpovednej lehoty... Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne

Vopred ďakujem za rady.
Ak počas VD odídeš z PP dohodou podľa § 60ZP z organiz. dôvodov, nárok na odstupné ostane zachovaný.
1 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
janula218 Pozri príspevok
Dobrý deň, prosím Vás o radu s týmto problémom: zamestnávateľ mi oznámil, že k 1.9.2010 končím z organizačných dôvodov, ale nedal mi k tomu podpísať žiadny papier. Dohodli sme sa len ústne, že ma prepúšťa a začína mi plynúť od 1.7.2010 výpovedná lehota. Ja som s tým súhlasila. Ale teraz sa mi naskytla pracovná ponuka, ktorú zoberiem. Ale teraz mám dilemu či mám nárok na odstupné ak zo zamestania odídem počas výpovednej lehoty... Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne

Vopred ďakujem za rady.
Ak by zamestnávateľ súhlasil s ukončením PP dohodou v zmysle § 60 a v uvedenej dohode by bol dôvod ukončenia PP v zmysle § 63 ods. 1 písm. b), potom by si mala nárok na odstupné vo výške najmenej 2 mesačného priemerného zárobku.
Ak odídeš počas výpovednej doby, môže od teba zamestnávateľ požadovať peňažnú náhradu v sume priemerného zárobku za jeden mesiac, ak ste sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve. V tomto prípade však nemáš nárok na odstupné.
2 0
zuzka3110 zuzka3110

zuzka3110 je offline (nepripojený) zuzka3110

Dobrý deň, dnes som sa dozvedela, že pobočka, v ktorej som pracovala sa k 30.09.2010 ruší. Som na rodičovskej dovolenke, ktorá mi končí 25.12.2010 (syn bude mať 3 roky)
Prosím vás čo je pre mňa výhodnejšie, aby ma prepustili k 30.09.2010 alebo po skončení RD?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

zuzka3110 Pozri príspevok
Dobrý deň, dnes som sa dozvedela, že pobočka, v ktorej som pracovala sa k 30.09.2010 ruší. Som na rodičovskej dovolenke, ktorá mi končí 25.12.2010 (syn bude mať 3 roky)
Prosím vás čo je pre mňa výhodnejšie, aby ma prepustili k 30.09.2010 alebo po skončení RD?

A ty si môžeš vybrať? Nerozhoduje o tom zamestnávateľ?

Ak je to na tebe, tak pre teba je výhodnejšie skočiť až po skončení RD.
0 0
zuzka3110 zuzka3110

zuzka3110 je offline (nepripojený) zuzka3110

ide o to, že ja som chcela nastúpiť do práce od septembra, lebo malý mal ísť do škôlky , len som sa dozvedela, že nemám kam.. myslím, že sa dá dohodnúť so zamestnávateľom. Radšej nepôjde do škôlky a budem mať rod. príspevok do 3 rokov, ako byť nezamestnaná
a prečo až po skončení RD? Aké odvody za mňa nebudú platiť?
Naposledy upravil zuzka3110 : 11.08.10 at 13:57
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

zuzka3110 Pozri príspevok
ide o to, že ja som chcela nastúpiť do práce od septembra, lebo malý mal ísť do škôlky , len som sa dozvedela, že nemám kam.. myslím, že sa dá dohodnúť so zamestnávateľom. Radšej nepôjde do škôlky a budem mať rod. príspevok do 3 rokov, ako byť nezamestnaná
a prečo až po skončení RD? Aké odvody za mňa nebudú platiť?
Neide o odvody, ale o to, čo si aj sama napísala. Budeš s malým doma, budeš dostávať rod. príspevok a stačí, že rady nezamestnaných rozšíriš až v januári.

Načo by si bola už teraz nezamestnaná? Takto máš ešte pol roka čas hľadať si miesto. Ak by si si nejaké našla, tak malého dáš do škôlky a starý PP rozviažeš dohodou. Ak nenájdeš, získaš čas 4 mesiace na hľadanie nového miesta.
0 0
zuzka3110 zuzka3110

zuzka3110 je offline (nepripojený) zuzka3110

problém je trošku aj so škôlkou, malého prijali teraz od septembra, ak by som ho chcela dať od januára, riaditeľka mi ho nemusí prijať, vraj nebude mať na neho dotácie od septembra...
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

zuzka3110 Pozri príspevok
problém je trošku aj so škôlkou, malého prijali teraz od septembra, ak by som ho chcela dať od januára, riaditeľka mi ho nemusí prijať, vraj nebude mať na neho dotácie od septembra...
Tak potom neviem, čo riešiš? Daj malého do škôlky, nastúp do práce a zároveň ukončíš PP. AK by si sa niekde zamestnala, môžeš dostať príspevok na starostlivosť o dieťa podľa zákona č. 561/2008 až do veku 3 rokov dieťaťa vo výške nákladov na škôlku, maximálne do výšky 164,22 EUR.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať