Zavrieť

Porady

Nárok na stravný lístok zamestnanca

Dobrý deň,

zamestnanec s prac. dobou od 08.00-16.30h
absolvoval pocas prac. dňa 2 zahranicne prac. cesty (BA-Schwechat-BA)
1. ZPC od 11.45 - 13.40h
2. ZPC od 14.20 - 16.30h.

Prosim o radu, či má nárok na stravný lístok v rámci danej zmeny, ked prerušovane odpracoval viac ako 4 hodiny, ale zas nestiha 30 min obed. povinnu prestavku? Musim v ramci dna pocitat aj s prestavkou na jedenie.
Musí teda odpracovať viac ako 4 hodiny neprerušovane v rámci jednej zmeny alebo viac ako 4 hodiny za deň (aj prerušovane), aby mal nárok na stravný lístok?
Vopred Vám pekne ďakujem za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

    pavol54
    Pete Pozri príspevok
    Ahoj Rozalka,

    ano, samozrejma, ze bol v praci. Ale ked mu poskytnem 30 min. prestavku na obed, tak uz zrazu odpracoval menej ako 4 hodiny. Takze neviem, ako to je to s tou obednajsou prestavkou, a ci ma alebo nema narok na stravny listok.?
    Dakujem za kazdu radu
    § 152 ods 1 zákonníka práce "zamestnávateľ nie je povinný zabezpečovať stravovanie zamestnancom vyslaných na pracovnú cestu, s výnimkou tých ktorí na svojom pravidelnom pracovisku odpracovali viac ako 4 hodiny"
    Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie vo vlastnej kuchyni, v zmluvnej vývarovni alebo stravnými lístkami.
    Nároky zamestnanca na služobnej ceste sú riešené cestovným príkazom. takže žiadny stravný lístok.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Pete Pozri príspevok
    Dobrý deň,

    zamestnanec s prac. dobou od 08.00-16.30h
    absolvoval pocas prac. dňa 2 zahranicne prac. cesty (BA-Schwechat-BA)
    1. ZPC od 11.45 - 13.40h
    2. ZPC od 14.20 - 16.30h.

    Prosim o radu, či má nárok na stravný lístok v rámci danej zmeny, ked prerušovane odpracoval viac ako 4 hodiny, ale zas nestiha 30 min obed. povinnu prestavku? Musim v ramci dna pocitat aj s prestavkou na jedenie.
    Musí teda odpracovať viac ako 4 hodiny neprerušovane v rámci jednej zmeny alebo viac ako 4 hodiny za deň (aj prerušovane), aby mal nárok na stravný lístok?
    Vopred Vám pekne ďakujem za odpoveď.
    Musí odpracovať v rámci pracovnej zmeny (ktorá môže byť aj prerušovaná, ale stále musí ísť o jednu pracovnú zmenu) viac, ako 4 hodiny.

    Prestávka tu nie je, lebo podľa §91 ods. 1 je prestávka len pri zmene nad 6 hodín:

    (1) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako šesť hodín, prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Mladistvému zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako štyri a 1/2 hodiny, je zamestnávateľ povinný poskytnúť prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Ak ide o práce, ktoré sa nemôžu prerušiť, musí sa zamestnancovi aj bez prerušenia prevádzky alebo práce zabezpečiť primeraný čas na odpočinok a jedenie.

    Takže má nárok na obedový lístok, plus 2x cest. náhrady na zahraničnú cestu do 6 hodín (čo je 2x 11,25 EUR) plus príslušné vreckové.
    Naposledy upravil Chobot : 30.04.10 at 12:51

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Pete Pozri príspevok
    Dobrý deň,

    zamestnanec s prac. dobou od 08.00-16.30h
    absolvoval pocas prac. dňa 2 zahranicne prac. cesty (BA-Schwechat-BA)
    1. ZPC od 11.45 - 13.40h
    2. ZPC od 14.20 - 16.30h.

    Prosim o radu, či má nárok na stravný lístok v rámci danej zmeny, ked prerušovane odpracoval viac ako 4 hodiny, ale zas nestiha 30 min obed. povinnu prestavku? Musim v ramci dna pocitat aj s prestavkou na jedenie.
    Musí teda odpracovať viac ako 4 hodiny neprerušovane v rámci jednej zmeny alebo viac ako 4 hodiny za deň (aj prerušovane), aby mal nárok na stravný lístok?
    Vopred Vám pekne ďakujem za odpoveď.
    Druhá možnosť je správna.

    Pete je offline (nepripojený) Pete

    Pete
    Ďakujem za promptnu odpoved,

    nie je mi jasná, Vasa odpoved, že by nemal narok na obed. prestavku.

    Ide o zamestnanca vodica, ktoreho prac. doba je od 08. do 16.30 (30 min je určených na obed. prestavku).

    Ved, ja si myslim, že on odpracoval cez 6 hodin a teda ma narok na obed. prestavku?

    Dakujem za dovysvetlenie

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Pete Pozri príspevok
    Ďakujem za promptnu odpoved,

    nie je mi jasná, Vasa odpoved, že by nemal narok na obed. prestavku.

    Ide o zamestnanca vodica, ktoreho prac. doba je od 08. do 16.30 (30 min je určených na obed. prestavku).

    Ved, ja si myslim, že on odpracoval cez 6 hodin a teda ma narok na obed. prestavku?

    Dakujem za dovysvetlenie
    Aha, tak potom máš pravdu, ak je jeho riadna prac. zmena viac, ako 6 hodín. Tá citácia bola myslená, že má v ten deň menej ako 6 hodín prac. zmenu.

    Ak teda berieme, že mal 1/2 hodiny na obed, tak neodpracoval viac ako 4 hodiny.

    Pete je offline (nepripojený) Pete

    Pete
    ahoj tweety,

    pochopila som tvoju odpoved spravne, ze je narok na stravny listok za prac. zmenu, ktora je cez 4 hod a moze sa napocitat aj prerusovane, pocas jednej zmeny?
    Nevies mi poradit s tou obednajsou prestavkou?

    ďakujem

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    čo robil ten vodič v čase, keď nebol na ZPC?

    Pete je offline (nepripojený) Pete

    Pete
    achoj chobot,

    takže mu ten stravny listok nedam, pretoze mu chyba 6 minut. Chapem to spravne?

    Dakujem

    Pete je offline (nepripojený) Pete

    Pete
    Neviem rozalka, co robil medzi tymi sluz. cestami, asi bol na obede.
    Co si tou otazkou myslela?

    pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

    pavol54
    Asi sa mýlim ale nemá náhodou nárok na cesťák, čo z pohľadu zamestnanca nie je to isté ako stravný lístok?

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Pete Pozri príspevok
    Neviem rozalka, co robil medzi tymi sluz. cestami, asi bol na obede.
    Co si tou otazkou myslela?
    Predpokladám, že nesedel doma, takže bol v práci, nie?
    Ak má pracovnú dobu 8-16,30; predpokladám, že odpracoval viac ako 4 hodiny, nie?

    Pete je offline (nepripojený) Pete

    Pete
    Ahoj Rozalka,

    ano, samozrejma, ze bol v praci. Ale ked mu poskytnem 30 min. prestavku na obed, tak uz zrazu odpracoval menej ako 4 hodiny. Takze neviem, ako to je to s tou obednajsou prestavkou, a ci ma alebo nema narok na stravny listok.?
    Dakujem za kazdu radu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.