Zavrieť

Porady

Predkupné právo na nehnuteľnosť-

Dobrý deň.
Po smrti mojej starej mamy v roku 2006 sa v dedičskom konaní rozdelil jej byt na tri tretiny ktoré zdedili môj otec a jeho dvaja bratia, moji strýkovia. Môj otec a jeden z jeho bratov na mňa darovacou zmluvou previedli svoj podiel a tým pádom vlastním 2/3, zvyšnú 1/3 vlastní môj strýko ktorú by som ako väčšinový vlastník chcel získať predkupným právom.
V roku 2006 po smrti mojej starej mamy sa na tento byt robil súdno znalecký posudok kde bol byt ohodnotený na 720 000,- Skk. Momentálne má tento byt hodnotu okolo 60 000,- eur.
Akú sumu teda mám navrhnúť môjmu strýkovi? Môžem od neho požadovať jeho tretinu za sumu v súdno znaleckom posudku z roku 2006? Alebo to musí byť aktuálna hodnota, poprípade čo robiť, ak bude pýtať ešte viac ako je reálna hodnota?
A je nejaká možnosť ju získať, ak svoju 1/3 mne ako väčšinovému vlastníkovi nebude chcieť predať?
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Byt sa predáva za aktuálne ceny. To isté platí aj pri vyporiadaní spoluvlastníctva predajom podielov. Ak je byt zmenený oproti stavu pri jeho nadobudnutí do spoluvlastníctva, môže sa od aktuálnej ceny odpočítať investícia niektorého spoluvlastníka.

    Ak bude strýko pýtať viac, môžete sa len dohodnúť na nejakom kompromise. Ak by ste sa nedohodli, môžeš požiadať o rozhodnutie súd. Pozri občiansky zákonník:

    § 141
    (1) Spoluvlastníci sa môžu dohodnúť o zrušení spoluvlastníctva a o vzájomnom vyporiadaní; ak je predmetom spoluvlastníctva nehnuteľnosť, dohoda musí byť písomná.
    § 142
    (1) Ak nedôjde k dohode, zruší spoluvlastníctvo a vykoná vyporiadanie na návrh niektorého spoluvlastníka súd. Prihliadne pritom na veľkosť podielov a na účelné využitie veci. Ak nie je rozdelenie veci dobre možné, prikáže súd vec za primeranú náhradu jednému alebo viacerým spoluvlastníkom; prihliadne pritom na to, aby sa vec mohla účelne využiť a na násilné správanie podielového spoluvlastníka voči ostatným spoluvlastníkom. Ak vec žiadny zo spoluvlastníkov nechce, súd nariadi jej predaj a výťažok rozdelí podľa podielov.
    (2) Z dôvodov hodných osobitného zreteľa súd nezruší a nevyporiada spoluvlastníctvo prikázaním veci za náhradu alebo predajom veci a rozdelením výťažku.

    hnusoba je offline (nepripojený) hnusoba

    hnusoba
    Ďakujem pekne za odpoveď, nakoniec to zrejme skončí na súde pretože sa strýko nebude chcieť vôbec dohodnúť na vyporiadaní.
    Len by ma zaujímalo ak niekto bude vedieť aspoň zhruba koľko si môžem pripraviť na súdne trovy pri takomto konaní? Študoval som sadzobník súdnych poplatkov ale z neho som moc toho nezistil.

    Predkupné právo na nehnuteľnosť-

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.