Zavrieť

Porady

Pravo dozivotneho byvania a prenajom nehnutelnosti

Dobry den,
vlastnim rodinny dom a je na nom tarcha vo forme prava na dozivotne byvanie mojho uja. Ujo je dlhodobo (viac nez 10rokov) nezamestnany a z dovodu, ze si neplatil inkaso, je dom uz asi 7 rokov bez energii. V dome okrem neho nikto nebyva a za tu dobu co vlastnim ten dom (10 rokov) dom len chatral. Ujo v nom i napriek tomu chce byvat a byva v nom. Ja s tym domom neplanujem robit nic (z dovodu urcitych zlozitejsich rodinnych vztahov).
Ujo namiesto hladania si serioznej prace stale spekuluje a momentalne chce zacat podnikat a dom chce prenajimat. Po predoslych skusenostiach mam vsak obavy a pochybnosti o tomto jeho zamere. Ako majitel nechcem mat zbytocne problemy. Ale na druhu stranu ak ma seriozny zaujem o takyto druh podnikania a pomohlo by mu to, nechem mu v tom ani branit. Je mozne tuto situaciu nejako zmluvne podchytit tak, aby on prebral vsetku zodpovednost za vsetko a aby som ja s tym nemusel mat ziadne starosti a problemy? Chcel by som sa Vas este spytat ake su jeho prava, ked ma v dome dozivotne byvanie? Ake mne z toho vyplyvaju pripadne povinnosti voci nemu?
Vdaka za rady a nazory
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Pozri si občiansky zákonník § 151N - § 151p. Nedá sa to napísať v jednom odseku. Predpokladám, že ide o vecné bremeno a práva z neho patriace ujovi.
    V tvojom prípade si vlastníkom a musíš vecné bremeno trpieť. Ak tam býva len on sám, je povinný znášať náklady na zachovanie a opravy domu.

    Vecné bremeno vzniklo pravdepodobne na základe nejakej zmluvy, alebo z dedičstva. Nič nebráni v tom, aby ste urobili dodatok k pôvodnej zmluve, alebo jednoducho spísali podmienky užívania stavby, ktoré obaja podpíšete, kde mu dáš právo prenajímať nehnuteľnosť, časť príjmov použiť na údržbu domu a zvyšok si ponechať. Je to obdobne, ako ked vlastník dá nájomcovi právo na podnájom.
    Môžeš urobiť aj domový poriadok

    Hlasovalo 5 pouzivatelov

    Užitočné (5)
    Flinstone, Chobot, zdenka131, Lubaba, Danielle369
    5

    Pravo dozivotneho byvania a prenajom nehnutelnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.