Zavrieť

Porady

Zamestnávateľ mi zabudol urobiť RZD za rok 2009

Svojho jediného zamestnávateľa za rok 2009 som požiadal o vykonnie RZD do 15.02.2010, firma nezanikla. Na moju urgenciu u zamestnávateľa prečo mi nazasiela preplatky z RZD, viem že mám preplatky, mi oznámila mzd. účtovníčka že na mňa zabudla a že mi urobí DP ktoré si mám sám podať na DÚ. Prečo by som mal byť sankciovaný z DÚ za oneskorené podanie DP, veď ja som si svoju povinnosť splnil ! Chybu spravila mzd. účtovníčka.
Viete mi poradiť čo v tomto prípade ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

    Som jedna z vás rodina1
    MarcelkaT Pozri príspevok
    Ak zamestnanci nepožiadali o RZD a ani si samy nespravili , ako je to ďalej?
    Pýtala sa má jedna známa, že čo s tým. Lebo zamestnanci chceli dať 2% nejakej organizácii.
    Ak zamestnanci v stanovenom termíne (do 15.2.) nepožiadali zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane a zamestnávateľ im vydal Potvrdenie o príjme... do 10.3. a zamestnanci mali príjem vyšší ako 2012,85, mali povinnosť podať DP samy.
    Zákon o dani z príjmov
    § 32
    Daňové priznanie


    <BASEFONT>(1) Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať daňovník, ak za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), s výnimkou uvedenou v odseku 4. Daňové priznanie je povinný podať aj daňovník, ktorého zdaniteľné príjmy za zdaňovacie obdobie nepresiahli 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), ale vykazuje daňovú stratu. Do sumy zodpovedajúcej 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a) sa nezahŕňajú príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, ak

    a) vybraním tejto dane je splnená daňová povinnosť (§ 43 ods. 6) alebo
    b) daňovník neuplatní postup podľa § 43 ods. 7.

    (2) Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať aj daňovník, ktorý za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy len podľa § 5, presahujúce 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), ak

    a) plynú od zamestnávateľa, ktorý nie je platiteľom dane122) a ani zahraničným platiteľom dane podľa § 48,
    b) plynú zo zdrojov v zahraničí okrem prípadov uvedených v odseku 4,
    c) nemožno z týchto príjmov zraziť preddavok na daň [§ 35 ods. 3 písm. a)],
    d) daňovník nepožiadal zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, 122) o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti (ďalej len "ročné zúčtovanie") alebo požiadal o vykonanie ročného zúčtovania, ale nepredložil v ustanovenom termíne potrebné doklady (§ 38 ods. 5) na vykonanie ročného zúčtovania alebo je povinný zvýšiť základ dane z dôvodu, že neboli splnené podmienky na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa § 11 ods. 9 až 11.

    (3) Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať aj daňovník, ktorému zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) vykonal ročné zúčtovanie, ak v tomto zdaňovacom období daňovník poberal

    a) príjmy podľa § 5 od viacerých zamestnávateľov a zamestnávateľovi, ktorý mu vykonal ročné zúčtovanie, nepredložil požadované doklady od každého zamestnávateľa,
    b) iné druhy príjmov podľa § 6 až 8, ak nie sú od dane oslobodené, okrem príjmov, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, ak vybraním tejto dane je splnená daňová povinnosť (§ 43 ods. 6) alebo ak daňovník neuplatní postup podľa § 43 ods. 7, alebo je povinný zvýšiť základ dane z dôvodu, že neboli splnené podmienky na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa § 11 ods. 9 až 11.
    Platí, neznalosť zákona neospravedľňuje.</BASEFONT>
    <BASEFONT>Musia si podať samy DP a možno budú mať aj nárok na ZP. </BASEFONT>

    rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

    Som jedna z vás rodina1
    Naša predchádzajúca mzdárka tiež nespravila bývalej zamestnankyni RZD. Táto zamestnankyňa podala podnet na DÚ, ktorý vykonal u nás kontrolu. Zistili, že sme boli povinní urobiť RZD a ja som ho v septembri (už ako nastupujúca mzdárka) urobila. Dostali sme za to pokutu, myslím, 2 000 Sk.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Alla Pozri príspevok
    Svojho jediného zamestnávateľa za rok 2009 som požiadal o vykonnie RZD do 15.02.2010, firma nezanikla. Na moju urgenciu u zamestnávateľa prečo mi nazasiela preplatky z RZD, viem že mám preplatky, mi oznámila mzd. účtovníčka že na mňa zabudla a že mi urobí DP ktoré si mám sám podať na DÚ. Prečo by som mal byť sankciovaný z DÚ za oneskorené podanie DP, veď ja som si svoju povinnosť splnil ! Chybu spravila mzd. účtovníčka.
    Viete mi poradiť čo v tomto prípade ?
    Nech ho urobí dodatočne, ak dostala žiadosť, jej povinnosť bolo ho spraviť.

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    argument: bola by povinná vystaviť do 10.03. potvrdenie o prijmoch / ak by chcela tvrdiť, že si žiadosť o rzd nepodal

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Alla Pozri príspevok
    Čo ak mi odtají že som vôbec žiadosť podal ?
    A prečo by odtajil? Ak nebude chcieť spraviť, choď s problémom za vedúcim mzdárky.

    MarcelkaT je offline (nepripojený) MarcelkaT

    MarcelkaT
    Ak zamestnanci nepožiadali o RZD a ani si samy nespravili , ako je to ďalej?
    Pýtala sa má jedna známa, že čo s tým. Lebo zamestnanci chceli dať 2% nejakej organizácii.

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    musia si podať DP / bude aj so sankciou za oneskorené podanie

    Zamestnávateľ mi zabudol urobiť RZD za rok 2009

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.