Zavrieť

Porady

oČR

Dobrý deň,

potreboval by som radu. Manželka, ktorá je na rodičovskom príspevku s mal. dcérou, ide do nemocnice. Aby som ja mohol byť s dcérou doma, chcel by som si zobrať OČR, avšak neviem, či mi ju vôbec bude sociálna poisťovňa akceptovať, keďže manželka je s dcérou na rodičovskom príspevku. Musí si manželka pýtať v nemocnici PN, aby som ja mohol mať OČR???? Môže mať manželka PN aj po prepustení z nemocnice???

Ďakujem veľmi pekne za radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Zrejme ide manželka do nemocnice sama bez dcéry a potrebuje OČR, aby mohol ostať doma s dcérou.
    V takomto prípade máš nárok na ošetrovné. OČR vystaví manželkin ošetrujúci lekár.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Zakonnik prace § 141
    Dôležité osobné prekážky v práci

    (1) Zamestnávateľ ospravedlní neprítomnosť zamestnanca v práci za čas jeho pracovnej neschopnosti pre chorobu alebo úraz, počas materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky (§ 166), karantény, ošetrovania chorého člena rodiny a počas starostlivosti o dieťa mladšie ako desať rokov, ktoré nemôže byť z vážnych dôvodov v starostlivosti detského výchovného zariadenia alebo školy, v ktorých starostlivosti dieťa inak je, alebo ak osoba, ktorá sa inak stará o dieťa, ochorela alebo sa jej nariadila karanténa (karanténne opatrenie), prípadne sa podrobila vyšetreniu alebo ošetreniu v zdravotníckom zariadení, ktoré nebolo možné zabezpečiť mimo pracovného času zamestnanca. Za tento čas nepatrí zamestnancovi náhrada mzdy, ak osobitný predpis neustanovuje inak.


    a

    http://www.socpoist.sk/osetrovne/1294s?&lang=sk

    Podmienky nároku
    uznanie potreby ošetrovania alebo starostlivosti lekárom zdravotníckeho zariadenia z dôvodu
    ošetrovania chorého dieťa, chorého manžela, chorej manželky, chorého rodiča alebo chorého rodiča manžela (manželky) (ďalej len "ošetrovanie"), alebo
    starostlivosti o dieťa do desiatich rokov veku, ak
    1.dieťaťu bolo nariadené karanténne opatrenie
    2.predškolské zariadenie alebo zariadenie sociálnych služieb, v ktorých sa poskytuje dieťaťu starostlivosť, alebo škola, ktorú dieťa navštevuje, boli rozhodnutím príslušných orgánov uzavreté alebo v nich bolo nariadené karanténne opatrenie alebo
    3.fyzická osoba, ktorá sa inak o dieťa stará, ochorela, bolo jej nariadené karanténne opatrenie alebo bola prijatá do ústavnej starostlivosti zdravotníckeho zariadenia, a preto sa nemôže o dieťa starať (ďalej len "starostlivosť o dieťa")

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Mas iba jednu dceru alebo dve?
    Lebo nemoze byrt sucasne manzelka s dcerou v nemocnici a ty cerpat OCR.
    Ak by vsak manzelka s jednou dcerou isla do nemocnice a druha dcera nemala s kym byt, mozes ty cerpat OCR s nou.

    adi160 je offline (nepripojený) adi160

    adi160
    nie, manželka ide do nemocnice so sebou na gynekologiu a s tou dcérou, s ktorou je ona na rodičovskom, musí niekto ostať doma, tak som myslel, že si vezmem OČR, len neviem, či mi ju dajú
    ďakujem

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    adi160 Pozri príspevok
    nie, manželka ide do nemocnice so sebou na gynekologiu a s tou dcérou, s ktorou je ona na rodičovskom, musí niekto ostať doma, tak som myslel, že si vezmem OČR, len neviem, či mi ju dajú
    ďakujem
    Na Ošetrovné v tomto prípade budeš mať nárok.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    adi160 Pozri príspevok
    ale musí mať ona vystavenú PN-ku???? Alebo automaticky stačí mne len OČR?
    Opíš pediatrovi tvoj problém, a nechaj (OČR) to už na neho.

    nesca je offline (nepripojený) nesca

    to keby som vedela :-) nesca
    Neviem,či manželke vypíšu Pn-poberá rodičovský.Ale doktor,ktorý ti bude vypisovať lístok na očr,nech tam napíše,že manželka je hospitalizovaná.Je tam na to kolonka-bod C

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    adi160 Pozri príspevok
    Dobrý deň,

    potreboval by som radu. Manželka, ktorá je na rodičovskom príspevku s mal. dcérou, ide do nemocnice. Aby som ja mohol byť s dcérou doma, chcel by som si zobrať OČR, avšak neviem, či mi ju vôbec bude sociálna poisťovňa akceptovať, keďže manželka je s dcérou na rodičovskom príspevku. Musí si manželka pýtať v nemocnici PN, aby som ja mohol mať OČR???? Môže mať manželka PN aj po prepustení z nemocnice???

    Ďakujem veľmi pekne za radu.
    Aj tu bolo o tom písané:

    http://www.porada.sk/t121198-ked-uz-nema-dovolenku.html

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.