Zavrieť

Porady

Predvolanie na súd

Prosím o radu:
Predvolanie na súdne pojednávanie vytyčuje dátum pojednávania. V procesnom poučení je odkaz na § 115a Obč.súd.poriadku:
§ 115a
(1) Na prejednanie veci samej nie je potrebné nariaďovať pojednávanie, ak to nie je v rozpore s požiadavkou verejného záujmu a ak možno vo veci rozhodnúť len na základe listinných dôkazov predložených účastníkmi a účastníci s rozhodnutím vo veci bez nariadenia pojednávania súhlasia alebo sa výslovne práva na verejné prejednanie veci vzdali.

Ak budem súhlasiť s navrhnutým rozsudkom, nebude uskutočnené pojednávanie, súd rozhodne. Potiaľ je mi to jasné.
Čo ak pri viacerých účastníkoch niektorí nebudú súhlasiť - uskutoční sa súdne pojednávanie bez tých, ktorí súhlasili s navrhnutým rozsudkom, alebo musia byť prítomní všetci účastníci?
Čo znamená "vzdanie sa práva na verejné prejednanie veci"?
Ak má niekto nejaké skúsenosti s týmito problémami, prosím o vysvetlenie.
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

    právnik, ktorého baví právo =D ...viac Mgr.Shrek
    janot Pozri príspevok
    Prosím o radu:
    Predvolanie na súdne pojednávanie vytyčuje dátum pojednávania. V procesnom poučení je odkaz na § 115a Obč.súd.poriadku:
    § 115a
    (1) Na prejednanie veci samej nie je potrebné nariaďovať pojednávanie, ak to nie je v rozpore s požiadavkou verejného záujmu a ak možno vo veci rozhodnúť len na základe listinných dôkazov predložených účastníkmi a účastníci s rozhodnutím vo veci bez nariadenia pojednávania súhlasia alebo sa výslovne práva na verejné prejednanie veci vzdali.

    Ak budem súhlasiť s navrhnutým rozsudkom, nebude uskutočnené pojednávanie, súd rozhodne. Potiaľ je mi to jasné.
    Čo ak pri viacerých účastníkoch niektorí nebudú súhlasiť - uskutoční sa súdne pojednávanie bez tých, ktorí súhlasili s navrhnutým rozsudkom, alebo musia byť prítomní všetci účastníci?
    Čo znamená "vzdanie sa práva na verejné prejednanie veci"?
    Ak má niekto nejaké skúsenosti s týmito problémami, prosím o vysvetlenie.
    Ďakujem
    V konaní bez pojednávania môže súd zvoliť predovšetkým písomný kontakt s účastníkmi, ale ak je to potrebné, môže účastníkov, resp. niektorých z nich, alebo iné osoby predvolať a konať s nimi.

    Nemusí ich ale predvolať súčasne (na rozdiel od konania s pojednávaním), pretože môže s nimi konať aj jednotlivo, oddelene.

    Vo veciach, v ktorých súd rozhoduje rozsudkom bez nariadenia ústneho pojednávania, oznámi miesto a čas verejného vyhlásenia rozsudku na úradnej tabuli súdu v lehote najmenej päť dní vopred .

    Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

    právnik, ktorého baví právo =D ...viac Mgr.Shrek
    janot Pozri príspevok
    Ďakujem, je mi to trochu jasnejšie.
    Ale čo keď sa vzdám práva na verejné prejednanie - ja s tým už nebudem mať žiadne problémy a súd rozhodne bez ohľadu na môj názor?
    Pokiaľ s vzdáš práva na verejné pojednávanie, súd rozhodne na základe listinných dôkazov, resp. ťa predvolá, pokiaľ bude potrebovať s tebou komunikovať, niečo ozrejmiť.

    Pokiaľ chceš mať istotu, že súd sa bude venovať tvojmu názoru, tak to treba napísať vo vyjadrení, návrhu, resp. v tom, čo budete súdu posielať.

    janot je offline (nepripojený) janot

    janot
    Ďakujem, je mi to trochu jasnejšie.
    Ale čo keď sa vzdám práva na verejné prejednanie - ja s tým už nebudem mať žiadne problémy a súd rozhodne bez ohľadu na môj názor?

    janot je offline (nepripojený) janot

    janot
    Som veľmi rád a veľmi si cením ľudí, ktorí sú ochotní podeliť sa so svojimi vedomosťami a skúsenosťami.
    Mgr.Shrek - veľká vďaka.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.