Zavrieť

Porady

Môžem si uplatniť vrátenie DPH z nákupov za apríl, keď sa stanem platcom až v máji?

Dobrý deň všetkým. Nadpis to vystihuje. Mal by som sa stať dobrovoľným platcom DPH v blízkej dobe a chcel by som vedieť, za aké obdobie si môžem uplatniť vrátenie DPH z nakúpených zariadení do firmy ktoré sa uskutočnili pred tým ako som sa stal platcom DPH. Viem že niekedy to bolo 3 mesiace.Ako je to teraz? Poradte prosím. Ďakujem Vám.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

    JarkaL
    Máš to tu:

    § 55
    Odpočítanie dane pri registrácii platiteľa


    (1) Osoba, ktorá sa stala platiteľom, môže odpočítať daň viažucu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom, ak tento majetok nebol zahrnutý do daňových výdavkov podľa osobitného predpisu 27a) v kalendárnych rokoch predchádzajúcich kalendárnemu roku, v ktorom sa stala platiteľom, okrem zásob. Daň pri majetku, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) platiteľ zníži o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom; platiteľ, ktorý nie je účtovnou jednotkou, použije pri znížení odpočítateľnej dane postup ako platiteľ, ktorý je účtovnou jednotkou. Platiteľ nemôže odpočítať daň, ak majetok nepoužije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ.

    (2) Platiteľ môže odpočítať daň podľa odseku 1 v rozsahu a za podmienok podľa § 49 až 51.

    (3) Osoba, ktorá nesplnila povinnosť podať žiadosť o registráciu pre daň alebo podala žiadosť o registráciu pre daň oneskorene a toto oneskorenie je viac ako 30 dní, má za obdobie, v ktorom mala byť platiteľom, právo na odpočítanie dane inej ako podľa odseku 1 viažucej sa na tovary a služby, ktoré použila na dodanie tovarov a služieb, v rozsahu a za podmienok podľa § 49 a 51. Odpočítanie dane sa uplatní v tom istom daňovom priznaní, v ktorom sa uvádza daň podľa § 78 ods. 9. Obdobím, v ktorom osoba mala byť platiteľom, sa rozumie obdobie, ktoré sa začína 31. dňom po dni, keď osoba bola povinná najneskôr podať žiadosť o registráciu pre daň.

    Hlasovalo 5 pouzivatelov

    Užitočné (5)
    Dav, karpis, Danielle369, promont maja, ondrejvla
    5

    VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

    VieraPopluharova
    free_cool_in Pozri príspevok
    Ak to chapem teda spravne - som zivnostnik, zatial neplatca DPH. Nakolko som uplny zaciatocnik (podnikam od 02.06.2010), cakam, kym mi pridelia ICO a DIC, nasledne poziadam o dobrovolne platcovstvo DPH na DU. Na schvalenie mojej ziadosti ma DU 30 dni. Tzn., ze ak kupim napr. 10.06.2010 automobil, a 22.06.2010 napr. mi pride rozhodnutie, ze ziadost je schvalena, tak mam narok na odpocet DPH z tohto automobilu? Ake este povinnosti z toho pre mna vyplyvaju? Ide o novy automobil od predajcu automobilov, ktory je platcom DPH. Dakujem!
    Nuz ja mam skusenosti s DU, ze mozem odpocitavat dan, teda uplatnovat si narok na odpocet DPH a hlavne za automobil, az po prideleni IC DPH,samozrejme ak si chces uplatni DPH z motoroveho vozidla malo by byt prihlasene na zivnost cize na ICO a Tvoje meno, alebo ak mas aj obchodne meno, dalej musis podat oznamenie na DU na dan z motoroveho vozidla, nebudes ju platit teraz, ale az v januari 2011 za rok 2010, a samozrejme potom podla toho aky budes platca DPH v danovom priznani za zdanoacie obdobie si uplatnis DPH z motoroveho vozidla, pokial vsak ide o kupu cez fakturu, alebo hotovost, ak ide cez lizing, tak si nastuduj tu na porade veci co sa tykaju lezingu motorovych vozidiel, su tam vypracovane i tabulky splatok apod.Ak ma este nieco napadne, napisem.

    free_cool_in je offline (nepripojený) free_cool_in

    free_cool_in
    Ak to chapem teda spravne - som zivnostnik, zatial neplatca DPH. Nakolko som uplny zaciatocnik (podnikam od 02.06.2010), cakam, kym mi pridelia ICO a DIC, nasledne poziadam o dobrovolne platcovstvo DPH na DU. Na schvalenie mojej ziadosti ma DU 30 dni. Tzn., ze ak kupim napr. 10.06.2010 automobil, a 22.06.2010 napr. mi pride rozhodnutie, ze ziadost je schvalena, tak mam narok na odpocet DPH z tohto automobilu? Ake este povinnosti z toho pre mna vyplyvaju? Ide o novy automobil od predajcu automobilov, ktory je platcom DPH. Dakujem!

    free_cool_in je offline (nepripojený) free_cool_in

    free_cool_in
    Okey, super, dakujem! Takze bude asi predsalen lepsie pockat, kym mi to rozhodnutie a nasledne IC DPH pridelia, vsak?

    VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

    VieraPopluharova
    Nuz nemozes, mozes si uplatnit dph az po prideleni IC DPH a od toho datumu si mozes upaltnovat dph.

    Môžem si uplatniť vrátenie DPH z nákupov za apríl, keď sa stanem platcom až v máji?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.