Zavrieť

Porady

faktúra

Ahojte. Mam takyto problem
Jeden pan chce predat nieco zo svojho majetku, je to jeden stroj.Keď ho kupil nebol este živnostnikom, mal to ako fyzicka osoba a ani to nema v uctovnictve lebo je to na jeho meno a nie na zivnost. Teraz ho chce predat ale ta druha starana chce fakturu. On nie je platcom DPH co sa tyka zivnosti. Viete mi poradit kde mu mám vystavit fakturu a ako ju mam ocislovat?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jacekova je offline (nepripojený) jacekova

    účtovník telom i dušou jacekova
    tá zmluva od lenkak je na predaj nehnutelnosti
    použi radšej túto:

    KÚPNO - PREDAJNÁ ZMLUVA


    Zmluvné strany:

    1.

    ďalej len predávajúci



    2.
    ďalej len kupujúci


    I.
    Predmet zmluvy

    Predmetom tejto zmluvy je predaj .................

    II.
    Kúpna cena a spôsob platenia

    Zmluvné strany sa dohodli na kúpnej cene ……….; t.j. spolu 25.000,- Sk, slovom: …………... Cena dohodou.
    Kupujúci sa zaväzuje zaplatiť predávajúcemu dohodnutú kúpnu cenu v hotovosti, pri prevzatí predmetu zmluvy dňa …………….. Kupujúci splní záväzok dňom zaplatenia.

    III.
    Všeobecné ustanovenia

    Zmluvné strany potvrdzujú svojimi podpismi obojstranné záväznosti z tejto zmluvy podľa Občianskeho a Obchodného zákonníka a prehlasujú, že zmluvu uzavreli na základe dobrej vôle.

    V ………. dňa




    predávajúci kupujúci



    POTVRDENIE


    Potvrdzujem týmto, že som prevzal dňa ............ v hotovosti sumu .............. v súlade s kúpno-predajnou zmluvou.
    Potvrdenie je neoddeliteľnou súčasťou horeuvedenej zmluvy.





    ----------------------------
    predávajúci

    Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

    Timka1
    smachotka Pozri príspevok
    Ahojte. Mam takyto problem
    Jeden pan chce predat nieco zo svojho majetku, je to jeden stroj.Keď ho kupil nebol este živnostnikom, mal to ako fyzicka osoba a ani to nema v uctovnictve lebo je to na jeho meno a nie na zivnost. Teraz ho chce predat ale ta druha starana chce fakturu. On nie je platcom DPH co sa tyka zivnosti. Viete mi poradit kde mu mám vystavit fakturu a ako ju mam ocislovat?
    pokiaľ nemá strojné zariadenie evidované v majetku, nemôže ho predať na živnosť, pretože to nie je majetok firmy

    je to majetok jeho ako súkromnej osoby, môže ho predať na Zmluvu o predaji hmotného majetku, na ktorej budú figurovať predávajúci a kupujúci, podpíšu ju obidve strany a tým pádom kupujúci si môže zaevidovať stroj na základe Zmluvy do účtovníctva

    k Zmluve sa vypíšu príjmové a výdajové doklady o úhrade

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    smachotka Pozri príspevok
    Ahojte. Mam takyto problem
    Jeden pan chce predat nieco zo svojho majetku, je to jeden stroj.Keď ho kupil nebol este živnostnikom, mal to ako fyzicka osoba a ani to nema v uctovnictve lebo je to na jeho meno a nie na zivnost. Teraz ho chce predat ale ta druha starana chce fakturu. On nie je platcom DPH co sa tyka zivnosti. Viete mi poradit kde mu mám vystavit fakturu a ako ju mam ocislovat?
    Keďže ide o predaj súkromného majetku, tak to že je osoba SZČO, nemá s týmto predajom nič spoločné, nemôže byť vystavená faktúra od SZČO.
    Pri predaji súkr. majetku stačí vyhotoviť Kúpnu (kúpno-predajnú) zmluvu.
    Vzor je aj tu na porade.

    jacekova je offline (nepripojený) jacekova

    účtovník telom i dušou jacekova
    FO-občan nemôže vystaviť faktúru, musí vystaviť kupno-predajnu zmluvu, ako bolo spomenuté vyššie.

    jacekova je offline (nepripojený) jacekova

    účtovník telom i dušou jacekova
    presne. aj ja som si to prečítala od 1. príspevku po posledný. Myslím si naďalej, že kupno-predajná zmluva je naj riešenie pre zadávateľku otázky...

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    Tiež som odporúčala zmluvu; ale ak druhá strana trvá na faktúre, nie je to chyba, ak sa faktúra vystaví.

    Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

    Timka1
    smachotka Pozri príspevok
    A keby chcel vystavit fakturu ale bez toho aby to suviselo s jeho zivnostou, lebo ten kupujuci si to vyzaduje. Da sa to?
    nie, akú faktúru vystaví ako súkromná osoba?

    Kúpno predajná zmluva má oporu v zákone - podľa Občianskeho zákonníka § 588

    tu ti pripájam ešte jeden link, kde je super Kupno predajna zmluva od Lenkyk

    http://www.porada.sk/t8082-kupno-predajna-zmluva.html

    Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

    Timka1
    určite je lepšie urobiť Kúpno predajnú zmluvu, pretože sa v nej dojednajú aj iné záležitosti ako napr. náklady spojené s predajom majetku, vlastnosti strojného zariadenia, skryté vady a ich odstránenie, sankcie za oneskorenú úhradu, prípadné odstúpenie od zmluvy ....

    vo faktúre niektoré záležitosti len ťažko uvedie ....

    Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

    Timka1
    sassanka Pozri príspevok
    Dobrý večer, chcela by som sa spýtať, môžem vystaviť faktúru napr. murárske práce aj keď nemám na ňu živnosť? Lebo túto prácu sprostredkoval a má faktúru na nieto práce od murára. Ale tá firma ktorej sme to robili chce aby tam bolo napísané murárske práce. Môže to takto byť? Ak príde kontróla stačí že doložím k našej faktúru, faktúru firmy ktorá to robila. Jasné že tá naša faktúra je o niečo vyššia. prosím poraďte mi. ďakujem pekne.
    faktúrovať môže iba to, na čo má živnostenský list

    ak sprostredkoval murárske práce - mal by faktúrovať sprostredkovanie prác a tiež potrebuje na to živnosť

    Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

    Timka1
    11danny99 Pozri príspevok
    Prosím, Vás môže sa vystaviť faktúra že je udané úhrada prevodom a uhradí sa nakoniec hotovosťou. Je to chyba alebo musím vystaviť novú faktúru. díky
    nemusíš vystavovať novú faktúru, pôvodná môže ostať, nevadí, že bude uhradená v hotovosti

    smachotka je offline (nepripojený) smachotka

    smachotka
    A keby chcel vystavit fakturu ale bez toho aby to suviselo s jeho zivnostou, lebo ten kupujuci si to vyzaduje. Da sa to?

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    smachotka Pozri príspevok
    A keby chcel vystavit fakturu ale bez toho aby to suviselo s jeho zivnostou, lebo ten kupujuci si to vyzaduje. Da sa to?
    áno môže, ale zmluva je lepšia. Pýtala si sa na číslo - napr. 1/2010.

    Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

    Timka1
    smachotka Pozri príspevok
    A keby chcel vystavit fakturu ale bez toho aby to suviselo s jeho zivnostou, lebo ten kupujuci si to vyzaduje. Da sa to?

    Občiansky zákonník

    KÚPNA A ZÁMENNÁ ZMLUVA

    Prvý oddiel

    Všeobecné ustanovenia o kúpnej zmluve

    § 588

    Z kúpnej zmluvy vznikne predávajúcemu povinnosť predmet kúpy kupujúcemu odovzdať a kupujúcemu povinnosť predmet kúpy prevziať a zaplatiť zaň predávajúcemu dohodnutú cenu.

    .............
    ďalej čítaj v OZ

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    Timka1 Pozri príspevok
    nie, akú faktúru vystaví ako súkromná osoba?

    Kúpno predajná zmluva má oporu v zákone - podľa Občianskeho zákonníka § 588

    tu ti pripájam ešte jeden link, kde je super Kupno predajna zmluva od Lenkyk

    http://www.porada.sk/t8082-kupno-predajna-zmluva.html
    jacekova Pozri príspevok
    FO-občan nemôže vystaviť faktúru, musí vystaviť kupno-predajnu zmluvu, ako bolo spomenuté vyššie.
    prečítajte si
    http://www.porada.sk/t61865-faktura-...dnikatela.html

    Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

    Timka1
    prečítala som si, šlo o dlhodobejší prenájom, kde fyzická osoba bola registrovaná na daňovom úrade, tiež sa tam polemizovalo o tom či môže alebo nemôže vystaviť faktúru a čo nie je zakázané je dovolené ...... pravdu povediac ešte som sa s tým nikdy nestretla, aby súkromná osoba vystavovala faktúry, je to neobvyklé

    v tejto tému ide o jednorázovú záležitosť, kde by som odporúčala Kúpno-predajnú zmluvu právneho charakteru

    sassanka je offline (nepripojený) sassanka

    sassanka
    Dobrý večer, chcela by som sa spýtať, môžem vystaviť faktúru napr. murárske práce aj keď nemám na ňu živnosť? Lebo túto prácu sprostredkoval a má faktúru na nieto práce od murára. Ale tá firma ktorej sme to robili chce aby tam bolo napísané murárske práce. Môže to takto byť? Ak príde kontróla stačí že doložím k našej faktúru, faktúru firmy ktorá to robila. Jasné že tá naša faktúra je o niečo vyššia. prosím poraďte mi. ďakujem pekne.

    11danny99 je offline (nepripojený) 11danny99

    11danny99
    Prosím, Vás môže sa vystaviť faktúra že je udané úhrada prevodom a uhradí sa nakoniec hotovosťou. Je to chyba alebo musím vystaviť novú faktúru. díky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.