Zavrieť

Porady

pracovný pomer na Slovensku aj v ČR

Ahojte... potrebujem zistiť, ako je to s odvodmi na ZP a SP, ak je pracovný pomer uzatvorený na Slovensku aj v ČR, ZP môže mať iba v jednej krajine, a ako je to s odvodmi? Platia sa odvody na ZP a SP v obidvoch krajinách a aká je hranica príjmu na platenie odvodov? V ČR je hranica príjmu na odvod do ZP od 2000 Kč.
<script language="JavaScript" type="text/javascript"> <!-- function cyb_switch_pnfpnt() { var option=['new_thread','thread_confirm']; for(var i=0; i<option.length; i++) { obj=document.getElementById(option[i]); obj.style.display=(obj.style.display=="block")? "none" : "block"; } } gLastCheckedRB = 0; //-------------------------------------------------------------------- function prevNwb_rbclick(_form, _id) { for (i=0; i<_form.f.length; i++) { if (_form.f[i].checked) { if (gLastCheckedRB) { hide('prevNwb_forumdesc_'+gLastCheckedRB); } show('prevNwb_forumdesc_'+_id); gLastCheckedRB = _id; } } } //-------------------------------------------------------------------- function byId(_id) { return document.getElementById(_id); } //-------------------------------------------------------------------- function show(_id) { byId(_id).style.visibility = 'visible'; byId(_id).style.display = 'block'; } //-------------------------------------------------------------------- function hide(_id) { byId(_id).style.visibility = 'hidden'; byId(_id).style.display = 'none'; } -->*</script>
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    dudel je offline (nepripojený) dudel

    dudel
    Pri zamestnaní v dvoch členských štátoch, napr. v SR a aj v ČR Vám musí zamestnanec doniesť formulár E101 zo sociálnej a aj zo zdravotnej poisťovne, kde budete mať uvedené kde má ťažisko záujmu a podľa toho odvádzate aj poistné. Nesmiete mu odvádzať poistné v dvoch členských štátoch.
    Ak je to zamestnanec, ktorý má bydlisko, hlavný pracovný pomer a ťažisko záujmu napr. v ČR a bude robiť aj v SR nesmiete zabudnúť aj na to, aby ste ho nahlásili na informačnej karte občana EÚ na Úrad práce. V takom prípade budete posielať mesačné výkazy a odvádzať poistné do SP a do ZP v ČR podľa českej legislatívy. Samozrejme musíte sumy prerátať kurzom z Eura na CZK a aj odvody musíte platiť v CZK a výkazy musia byť tiež v CZK. Tlačivá (mesačné výkazy) a aj vymeriavacie základy českej SP a ZP si vyhľadajte cez internet.
    Tento môj pokec je len informatívny, nakoľko je viacero možností (rôznych situácií) a ku každej treba pristupovať individuálne.

    Henka1 je offline (nepripojený) Henka1

    Henka1
    Ďakujem za info a môžem ešte otázku? Je to opačná situácia, trvalý pobyt má v SR, pracovný pomer má v SR aj v ČR, počas práce v ČR má neplatené voľno. Pochopila som to tak, že ak priniesie formulár E101 zo sociálnej a zdravotnej poisťovne v SR, zamestnávateľ v ČR ho musí nahlásiť na informačnej karte občana EÚ na Úrad práce a neodvádza zaňho poistné a výkazy do ich ZP a SP?

    dudel je offline (nepripojený) dudel

    dudel
    Ak si uplatní ťažisko záujmu v SR, tak musí priniesť zamestnávateľovi v ČR zo slovenskej SP a ZP formulár E101 a potom mu musia v ČR spracovávať mzdu podľa slovenskej legislatívy a odvádzať poistné do slovenskej SP a ZP. Samozrejme dane sa vypočítajú podľa českej legislatívy a odvedú sa v ČR. Neviem či aj v ČR majú povinnosť nahlásiť ho na ÚP /informačná karta/.
    Aby som nezabudla firma sa musí prihlásiť do slovenskej ZP a SP a aj zamestnanca musia prihlásiť do slovenskej SP a ZP.

    ccokoladecka je offline (nepripojený) ccokoladecka

    ccokoladecka
    ahojte, ja riešim podobný problém - zamestnávame zamestnanca, ktorý má právnu príslušnosť k ČR. S tým rozdielom, že formulár E101 má od roku 2007, ale platili sa odvody na slovenskú SP aj ZP. Keďže nás na to zo SP upozornili robím opravné výkazy a žiadam o vrátenie platieb. Avšak absolútne netúšim ako to mám vysporiadať v účtovníctve. Zo SP a ZP mi pošlú odvody za tohto zamestnanca na účet a ja urobím nové výkazy na SP a ZP do ČR a spätne tam pošlem všetky platby. Poradíte mi niekto, ako to zaúčtovať?ďalšia vec je to, že zamesntancovi bola vyplácaná mzda a odvádzaná daň. Základ dane sa odvíjal od zaplatených odvodov, a tie sú v ČR iné, takže neviem, čo urobiť s daňou z príjmov a či by som mala urobiť nové mzdy od roku 2007 a doplatiť rozdiel zamestnancovi. Ale neviem si to predstaviť, keďže sú predchádzajúce roky už uzavreté.

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    dudel Pozri príspevok
    Pri zamestnaní v dvoch členských štátoch, napr. v SR a aj v ČR Vám musí zamestnanec doniesť formulár E101 zo sociálnej a aj zo zdravotnej poisťovne
    E101 sa vybavuje iba na SP ale platí aj pre zdravotné poistenie.

    Henka1 je offline (nepripojený) Henka1

    Henka1
    <meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8"><meta name="ProgId" content="Word.Document"><meta name="Generator" content="Microsoft Word 11"><meta name="Originator" content="Microsoft Word 11"><link rel="File-List" href="file:///C:%5CDOCUME%7E1%5Cuser%5CLOCALS%7E1%5CTemp%5Cmsoht ml1%5C01%5Cclip_filelist.xml"><!--[if gte mso 9]><xml> <w:WordDocument> <w:View>Normal</w:View> <w:Zoom>0</w:Zoom> <w:HyphenationZone>21</w:HyphenationZone> <w:PunctuationKerning/> <w:ValidateAgainstSchemas/> <w:SaveIfXMLInvalid>false</w:SaveIfXMLInvalid> <w:IgnoreMixedContent>false</w:IgnoreMixedContent> <w:AlwaysShowPlaceholderText>false</w:AlwaysShowPlaceholderText> <w:Compatibility> <w:BreakWrappedTables/> <w:SnapToGridInCell/> <w:WrapTextWithPunct/> <w:UseAsianBreakRules/> <wontGrowAutofit/> </w:Compatibility> <w:BrowserLevel>MicrosoftInternetExplorer4</w:BrowserLevel> </w:WordDocument> </xml><![endif]--><!--[if gte mso 9]><xml> <w:LatentStyles DefLockedState="false" LatentStyleCount="156"> </w:LatentStyles> </xml><![endif]--><style> <!-- /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} @page Section1 {size:612.0pt 792.0pt; margin:70.85pt 70.85pt 70.85pt 70.85pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} --> </style><!--[if gte mso 10]> <style> /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normální tabulka"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-ansi-language:#0400; mso-fareast-language:#0400; mso-bidi-language:#0400;} </style> <![endif]--> Ďakujem za cenné rady, ešte by som potrebovala poradiť, z akého VZ sa odvádzajú odvody do ZP a SP. Je to 307,7 a 319,58 Eur? V ČR má dohodnutú mzdu 1990 Kč, poistné na ZP sa odvádza až zo sumy 2000 Kč.

    pracovný pomer na Slovensku aj v ČR

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.