Zavrieť

Porady

Odpisovanie.

Poradí mi niekto prosím,ako mám zaradiť a odpisovať výmenu brány a opravu oplotenia do DHIM.
Ďakujem.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
culinka Pozri príspevok
Poradí mi niekto prosím,ako mám zaradiť a odpisovať výmenu brány a opravu oplotenia do DHIM.
Ďakujem.
Brána stála koľko?
Oprava oplotenia sa neodpisuje.
0 0
culinka culinka

culinka je offline (nepripojený) culinka

Brána stála 2500 EUR.
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
culinka Pozri príspevok
Brána stála 2500 EUR.
Počítam, že 2 500 je bez DPH.
Brána, predpokladám že je z kovu, zaradila by som ju do Odpisovej skupiny - 2 - Ostatné hotové kovové výrobky (KP 25.9) a v zmysle § 27 zákona o dani z príjmov by som ju odpisovala 6 rokov.
Zaúčtovala by som nákup ako výdaj NZD.
Opravu ako prevádzková réžia.
Možno ma skúsenejší poraďáci opravia.
0 0
culinka culinka

culinka je offline (nepripojený) culinka

A nemôže to byť ako technické zhodnotenie ? Jedná sa mi o to, že majiteľ nechce túto opravu zaradiť do odpisov. Bola by možnosť rozpísať túto výmenu aj na viac faktúr. Aká maximálna suma by mala byť na faktúrach?
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
culinka Pozri príspevok
A nemôže to byť ako technické zhodnotenie ? Jedná sa mi o to, že majiteľ nechce túto opravu zaradiť do odpisov. Bola by možnosť rozpísať túto výmenu aj na viac faktúr. Aká maximálna suma by mala byť na faktúrach?
Podľa zákona o dani z príjmov:
§ 29
Technické zhodnotenie hmotného majetku a nehmotného majetku

(1) Technickým zhodnotením hmotného majetku a nehmotného majetku sa na účely tohto zákona rozumejú výdavky na dokončené nadstavby, prístavby a stavebné úpravy, 107) rekonštrukcie a modernizácie prevyšujúce pri jednotlivom hmotnom majetku a nehmotnom majetku1 700 eur v úhrne za zdaňovacie obdobie.

(2) Za technické zhodnotenie hmotného majetku a nehmotného majetku podľa odseku 1 sa považuje aj technické zhodnotenie neprevyšujúce v úhrne za zdaňovacie obdobie1 700 eur, ak sa daňovník rozhodne takéto výdavky považovať za výdavky na technické zhodnotenie. V tomto prípade sa takéto výdavky odpisujú ako súčasť vstupnej ceny, zvýšenej vstupnej ceny alebo zvýšenej zostatkovej ceny hmotného majetku a nehmotného majetku.

(3) Za technické zhodnotenie sa považuje aj technické zhodnotenie v sume vyššej ako 1 700 eur za zdaňovacie obdobie vykonané na dlhodobom hmotnom majetku, 1) ktorého obstarávacia cena bola 996 eur a menej. Takéto technické zhodnotenie sa pripočíta k obstarávacej cene dlhodobého hmotného majetku a uplatní sa ročný odpis vypočítaný podľa § 26.

(4) Rekonštrukciou sa na účely tohto zákona rozumejú také zásahy do hmotného majetku, ktoré majú za následok zmenu jeho účelu použitia, kvalitatívnu zmenu jeho výkonnosti alebo technických parametrov. Za zmenu technických parametrov nemožno považovať zámenu použitého materiálu pri dodržaní jeho porovnateľných vlastností.

(5) Modernizáciou sa na účely tohto zákona rozumie rozšírenie vybavenosti alebo použiteľnosti hmotného majetku a nehmotného majetku o také súčasti, ktoré pôvodný majetok neobsahoval, pričom tvoria neoddeliteľnú súčasť majetku. Za neoddeliteľnú súčasť tohto majetku sa považujú samostatné veci, ktoré sú určené na spoločné použitie s hlavnou vecou a spolu s ňou tvoria jeden majetkový celok.

Ďalej musíš vedieť, čo to technické zhodnotenie vlastne je a podľa toho sa rozhodnúť, či obstaranie brány boli technickým zhodnotením.
Technické zhodnotenie hmotného a nehmotného majetku

Technické zhodnotenie z pohľadu charakteristiky výdavku:

Dokončené nadstavbyZmeny dokončených stavieb, ktorými sa stavby zvyšujúDokončené prístavbyZmeny dokončených stavieb, ktorými sa stavby pôdorysne rozširujú a ktoré sú navzájom prevádzkovo spojené s doterajšou stavbouDokončené stavebné úpravyZmeny dokončených stavieb, pri ktorých sa zachováva vonkajšie pôdorysné aj výškové ohraničenie stavbyRekoštrukcieTaké zásany do hmotného majetku, ktoré majú za následek zmenu jeho účelu použitia, kvalitatívnu zmenu jeho výkonnosti alebo technických parametrov (pritom za zmenu technických parametrov nemožno považovať zámenu použitého materiálu pri dodržaní jeho porovnatelných vlastností)ModernizácieRozšírenie vybavenosti alebo použiteľnosti hmotného majetku a nehmotného majetku o také súčasti, ktoré pôvodný majetek neobsahoval, pričom tvoria neoddeliteľnú súčasť majetku, ktorou sa rozumem samostatné věci, ktoré sú určené na společné použitie s hlavnou vecou a spolu s ňou tvoria jeden majetkový celokTechnicé zhodnotenie z pohľadu hodnoty vynaložených výdavkov:

  1. výdavky prevyšujúce pri jednotlivom hmotnom majetku a nehmotnom majetku 1700eur v úhrne za zdaňovacie obdobie
  2. výdavky neprevyšujúce v úhrne za zdaňovacie obdobie 1700eur, ak sa daňovník rozhodne takéto výdavky považovať za výdavky na technické zhodnotenie
  3. výdavky v sume vyššej jako 996eur za zdaňovacie obdobie vykonané na dlhodobom hmotnom majetku, kterého obstarávacia cena bola 1700eur a menej.
Technické zhodnotenie je súčasťou vstupnej ceny v tom zdaňovacom období, v ktorom bolo dokončené a zaradené do užívania, pričom při zrýchlenom odpisovaní technické zhodnotenie zvyšuje aj zostatkovú cenu
1 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
culinka Pozri príspevok
A nemôže to byť ako technické zhodnotenie ? Jedná sa mi o to, že majiteľ nechce túto opravuzaradiť do odpisov. Bola by možnosť rozpísať túto výmenu aj na viac faktúr. Aká maximálna suma by mala byť na faktúrach?
Kúpili ste novú bránu alebo ste opravovali starú bránu?
0 0
hena22 hena22

hena22 je offline (nepripojený) hena22

culinka Pozri príspevok
Poradí mi niekto prosím,ako mám zaradiť a odpisovať výmenu brány a opravu oplotenia do DHIM.
Ďakujem.
oprava oplotenia nie je TZ. Výmena brány by bola TZ v prípade, že by sa namiesto obyčajnej kúpila s pohonom. Ak sa vymenil kus za kus s rovnakým efektom, tiež by som to dala na opravy.
0 0
hena22 hena22

hena22 je offline (nepripojený) hena22

culinka Pozri príspevok
A nemôže to byť ako technické zhodnotenie ? Jedná sa mi o to, že majiteľ nechce túto opravu zaradiť do odpisov. Bola by možnosť rozpísať túto výmenu aj na viac faktúr. Aká maximálna suma by mala byť na faktúrach?
Ak si dokážeš po technickej stránke obhájiť rozdelenie faktúry na opravu a TZ, kľudne môže ostať jedna faktúra s rozpisom. TZ sa zaraďuje a odpisuje od sumy 1700€. Oprava môže stáť kľudne aj viac.
0 0
culinka culinka

culinka je offline (nepripojený) culinka

Brána sa kúpila nová.
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

rodina1 Pozri príspevok
Počítam, že 2 500 je bez DPH.
Brána, predpokladám že je z kovu, zaradila by som ju do Odpisovej skupiny - 2 - Ostatné hotové kovové výrobky (KP 25.9) a v zmysle § 27 zákona o dani z príjmov by som ju odpisovala 6 rokov.
Zaúčtovala by som nákup ako výdaj NZD.
Opravu ako prevádzková réžia.
Možno ma skúsenejší poraďáci opravia.
... nie je oplotenie, ktorého súčasťou je aj brána drobnou stavbou?
0 0
Lenka1979 Lenka1979

Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

najlepšie spoznať osobne :-) ...viac
promont maja Pozri príspevok
... nie je oplotenie, ktorého súčasťou je aj brána drobnou stavbou?
Áno, oplotenie je drobná stavba a odpisuje sa v 3. OS. Bránu by som zvolila zahrnúť ku VC oplotenia ako TZ a odpisovať spolu ....
1 0
hena22 hena22

hena22 je offline (nepripojený) hena22

ak sa vymenila obyčajná plechová brána za takú istú ale novú, ja by som to nezaraďovala ale dala priamo do nákladov. Ak došlo k zvýšeniu úžitku (napr. elektrický pohon) a bolo to iba za bránu vyše 1700€ tak samozrejme zaradiť ako TZ a pokračovať v odpisovaní.
A oprava plota, myslím pletivo, stĺpiky je podľa mňa jednoznačne náklad 511.
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

Lenka1979 Pozri príspevok
Áno, oplotenie je drobná stavba a odpisuje sa v 3. OS. Bránu by som zvolila zahrnúť ku VC oplotenia ako TZ a odpisovať spolu ....
.. prepáč, chcela som Ti dať bodík " užitočné" ale myška sa mi pokĺzla. Všetkým sa ospravedlňujem, nakoľko som .
Naposledy upravil promont maja : 13.05.10 at 10:26
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

hena22 Pozri príspevok
ak sa vymenila obyčajná plechová brána za takú istú ale novú, ja by som to nezaraďovala ale dala priamo do nákladov. Ak došlo k zvýšeniu úžitku (napr. elektrický pohon) a bolo to iba za bránu vyše 1700€ tak samozrejme zaradiť ako TZ a pokračovať v odpisovaní.
A oprava plota, myslím pletivo, stĺpiky je podľa mňa jednoznačne náklad 511.
... ja sa tiež priikláňam k tomuto názoru ... ak nedošlo k zmene kvality technického parametru tejto brány, tak by to mohla byť oprava ..., ale keďže ide o čiastku 2500 EUR a zvyčajne v takýchto prípadoch dochádza k zmene kvality nejakých technických parametrov... tak potom by som posúdila ako Lenka1979 v príspevku č. 12.
0 0
Lenka1979 Lenka1979

Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

najlepšie spoznať osobne :-) ...viac
promont maja Pozri príspevok
.. prepáč, chcela som Ti dať bodík " užitočné" ale myška sa mi pokĺzla. Všetkým sa ospravedlňujem, nakoľko som .
... nevadí.. možno to je i trošku zábavné..
0 0
Kvietocek Kvietocek

Kvietocek je offline (nepripojený) Kvietocek

Kto sa veľa pyta - veľa sa dozvie ...viac
culinka Pozri príspevok
A nemôže to byť ako technické zhodnotenie ? Jedná sa mi o to, že majiteľ nechce túto opravu zaradiť do odpisov. Bola by možnosť rozpísať túto výmenu aj na viac faktúr. Aká maximálna suma by mala byť na faktúrach?
Ak by to aj bolo rozpisana na viac faktur, stale je to suma 2500€ t.j. odpisy
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
hena22 Pozri príspevok
ak sa vymenila obyčajná plechová brána za takú istú ale novú, ja by som to nezaraďovala ale dala priamo do nákladov. Ak došlo k zvýšeniu úžitku (napr. elektrický pohon) a bolo to iba za bránu vyše 1700€ tak samozrejme zaradiť ako TZ a pokračovať v odpisovaní.
A oprava plota, myslím pletivo, stĺpiky je podľa mňa jednoznačne náklad 511.
Sme v téme JÚ, takže opravu ako prevádzková réžia.
V tom zaradení máte pravdu. Akosi mi to moc technicky nemyslí.
3 0
hena22 hena22

hena22 je offline (nepripojený) hena22

rodina1 Pozri príspevok
Sme v téme JÚ, takže opravu ako prevádzková réžia.
V tom zaradení máte pravdu. Akosi mi to moc technicky nemyslí.
Sorry, ja som si nevšimla, že sme JU. Ale daňovo je to rovnaké, treba posúdiť, či by to mohla byť celé oprava, ak nie vyčleniť čo je oprava a čo TZ.
No a TZ priradiť k pôvodnému oploteniu a pokračovať v odpisovaní. Netreba špekulovať nad tým ako to rozpísať na viac faktúr, kľudne sa to dá správne zaúčtovať aj z jednej, hlavne aby si to človek obhájil pri prípadnej kontrole :-)
1 0
janulka janulka

janulka je offline (nepripojený) janulka

28 rokov,vydatá, zamestnaná,momentálne na MD ...viac
Dobrý vecer prajem, prosim vas predajny stanok, z dreva, s prívodom elektriny, vody, nema pevne zaklady so zemou, za pozemok pod predajnym stankom sa plati ročne nájomne príslusnemu mestu. Predajný stánok slúži na predaj mliečnych a syrových vyrobkov / korbačíkov, syra, ..../ prosim vas môzem ho v zmysle ZDP zaradiť do druhej odpisovej skupiny 2-4 16.23.2 Montované stavby z dreva, teda ho odpisovať budem rovnomerne, 6 rokov, teda v prípade danovych odpisov. Čo sa týka účtovnych odpisov -môžem si interne stanovit ze stanok budem účtovne odpisovať napr. 6 rokov, predpokladame ze aspon 6 rokov este vydržíme a my spolu so stankom. chichi Mozno to vyznie banalne, ale okolo predajnych stankov som toho tolko nacitala, ze uz neviem presne kde je sever. dakujem za cas. este ide o JU, to len pre istotu.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
janulka Pozri príspevok
Dobrý vecer prajem, prosim vas predajny stanok, z dreva, s prívodom elektriny, vody, nema pevne zaklady so zemou, za pozemok pod predajnym stankom sa plati ročne nájomne príslusnemu mestu. Predajný stánok slúži na predaj mliečnych a syrových vyrobkov / korbačíkov, syra, ..../ prosim vas môzem ho v zmysle ZDP zaradiť do druhej odpisovej skupiny 2-4 16.23.2 Montované stavby z dreva, teda ho odpisovať budem rovnomerne, 6 rokov, teda v prípade danovych odpisov. Čo sa týka účtovnych odpisov -môžem si interne stanovit ze stanok budem účtovne odpisovať napr. 6 rokov, predpokladame ze aspon 6 rokov este vydržíme a my spolu so stankom. chichi Mozno to vyznie banalne, ale okolo predajnych stankov som toho tolko nacitala, ze uz neviem presne kde je sever. dakujem za cas. este ide o JU, to len pre istotu.
Takže , tak ako bola odpoveď z DRSR /mohla by si ju prilepiť na Poradu /.Inak odpoveď bola vyhýbavá .

Čo sa týka štatistického úradu a zatriedenia :

Čl. 21

Zatrieďovanie hlavnej činnosti, produktov a služieb podľa klasifikácií

(1)Zatrieďovanie produktov (výrobkov a služieb) pre stanovenie odpisovej skupiny hmotného a nehmotného majetku a určenie povinnosti vedenia evidencie tržieb elektronickými registračnými pokladnicami právnickým osobám a podnikateľom vykonáva úrad na základe žiadosti a zaplatenia správneho poplatku vo výške:,
a)6,50 eura - za zatriedenie produktov podľa Štatistickej klasifikácie produktov,
b)3 eurá - za vydanie náhradného potvrdenia (duplikátu) o zatriedení produktov podľa Štatistickej klasifikácie produktov za stratené, zničené, poškodené alebo odcudzené potvrdenie.
Správne poplatky sa platia kolkovými známkami, v hotovosti do pokladnice úradu, poštovým poukazom na účet úradu číslo 7000072305/8180 alebo prevodom z účtu v banke.


(4) Žiadosť na zatriedenie produktov podľa Štatistickej klasifikácie produktov podľa činností, ktorú zasiela žiadateľ na úrad (Štatistický úrad SR, oddelenie organizačnej štatistiky, Miletičova 3, 82467 Bratislava) musí obsahovať všetky tieto náležitosti:
a)obchodné meno žiadateľa,
b)presná adresa sídla,
c)identifikačné číslo organizácie,
d)daňové identifikačné číslo,
e)presný a výstižný popis produktov, ktoré je potrebné zatriediť podľa Štatistickej klasifikácie produktov podľa činností,
f)podpis, prípadne odtlačok pečiatky žiadateľa,
g)doklad o zaplatení správneho poplatku
h)kód colného sadzobníka na zatriedenie zariadenia pre účely určenia odpisovej skupiny



(4) V jednej žiadosti o zatriedenie produktov sa môže žiadať o zatriedenie viacerých výrobkov alebo služieb.



Prikladám Metodický pokyn

Posledná aktualizácia: 19. decembra 2008
Formálne úpravy: 7. januára 2010
4 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať