Zavrieť

Porady

Plátca DPH v SR, obchodovanie v ČR

Dobrý deň, skúsim stručne popísať problém, ktorým sa zaoberám a ak by mi niekto vedel poradiť, alebo aspoň nasmerovať, budem veľmi vďačná...

Som živnostník v SR - plátca DPH. Nakupujem tovar v ČR - následne ho predávam do SR aj ČR. Predávam plátcom aj neplátcom.
O čo mi ide: dodávateľ (ktorému nemôžem dokázať fyzický presun všetkého tovaru do SR nám fakturuje 20% DPH)
Ako mám ja vystaviť JA paragon/fakturu 1. plátcovi DPH v SR
2. neplátcovi DPH na SR
3. plátcovi DPH v ČR
4. neplátcovi DPH V ČR
- ide mi o riešenie DPH a jeho účtovanie, aby som správne fakturovala.

Som z toho úplně hotová pretože jeden ekonom vie jednu vec,ale nevie mi poradiť vo všetkom a ďalšia účtovníčka mi nevie poradiť ako fakturovať.

ďakujem pekne za aspoň nejakú odpoveď alebo riešenie, čo by pre mňa bolo najlepšie. U dodávateľa mi stojí faktúra a nevieme ako vyriešiť DPH.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    monickao je offline (nepripojený) monickao

    monickao
    Do ČR vystavuješ fa bez DPH, radím Ti naštudovať niečo o samozdanení(dopočítaná DPH),nie som expert ale účtovníčka ktorá ti robí účtovníctvo ti musí poradiť,inak ako to ona účtuje?

    JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

    JAJA11
    CSCOM Pozri príspevok
    Dobrý deň, skúsim stručne popísať problém, ktorým sa zaoberám a ak by mi niekto vedel poradiť, alebo aspoň nasmerovať, budem veľmi vďačná...

    Som živnostník v SR - plátca DPH. Nakupujem tovar v ČR - následne ho predávam do SR aj ČR. Predávam plátcom aj neplátcom.
    O čo mi ide: dodávateľ (ktorému nemôžem dokázať fyzický presun všetkého tovaru do SR nám fakturuje 20% DPH)
    Ako mám ja vystaviť JA paragon/fakturu 1. plátcovi DPH v SR
    2. neplátcovi DPH na SR
    3. plátcovi DPH v ČR
    4. neplátcovi DPH V ČR
    - ide mi o riešenie DPH a jeho účtovanie, aby som správne fakturovala.

    Som z toho úplně hotová pretože jeden ekonom vie jednu vec,ale nevie mi poradiť vo všetkom a ďalšia účtovníčka mi nevie poradiť ako fakturovať.

    ďakujem pekne za aspoň nejakú odpoveď alebo riešenie, čo by pre mňa bolo najlepšie. U dodávateľa mi stojí faktúra a nevieme ako vyriešiť DPH.
    Nerozumiem, čo od Vás požaduje dodávateľ. Myslím, že by mu malo stačiť vaše čestné prehlásenie o vývoze tovaru na Slovensko. Ak vy tak nespravíte, je to už Váš problém a zodpovedáte si vy za danú situáciu.
    Na základe toho by Vám mal vystaviť fa bez DPH. Následne pri predaji na Slovensko si účtujete fa s DPH, rovnako neplatcovi DPH v ČR. Len pri predaji platcovi DPH v ČR, môžete fa vystaviť bez DPH (paragraf 43).
    Ak však v skutočnosti časť tovaru nevyveziete vôbecm bolo by dobré zaregistrovať sa v ČR pre DPH. Ale to už vy viete, o aké množstvá tovaru sa jedná.

    CSCOM je offline (nepripojený) CSCOM

    CSCOM
    ďakujem za odpoveď, už som to preberala s účtovníčkou (hlavne som si musela nájsť novú)...Nakoniec dávam dodávateľovi čestné prehlásenie o vývoze tovaru na územie SR a je to ok.
    Ešte raz ďakujem za odpoveď, veľmi mi to pomohlo!

    Plátca DPH v SR, obchodovanie v ČR

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.