Zavrieť

Porady

Dan z prijmu za nedokonceny dom

Zdravim,moj znamy zacal staviat rodinny dom na pozemku ktory vlastni 3 roky.Dosli mu asi peniazky a tak sa rozhodol predat hrubu stavbu domu.Predpokladam ze bude platit 19 percentnu dan z rozdielu medzi predajnou cenou a vynalozenymi nakladmi.Ak by pockal este dva roky a pozemok by vlastnil 5 rokov ako by to zakotvil do zmluvy ze pozemok zvlast a hrubu stavbu taktiez zvlast? aby sa vyhol plateniu aspon z toho pozemku.A odkedy plynu tie 5 roky byt majitelom domu na oslobodenie od dane z prijmov od kolaudacie?dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    katka je offline (nepripojený) katka

    katka
    Áno 5 ročná doba na účely oslobodenia dane z príjmu plynie od dátumu kolaudácie domu. Mohol by si dať do KN zapísať rozostavanú stavbu,ale tiež by musel počkať 5rokov od zápisu.

    hanusvas je offline (nepripojený) hanusvas

    fantom opery hanusvas
    Katka, a nevies nahodou ako to funguje na Slovensku? Nie nahoidou tak, ze ak sa danovemu uradu nepodari vymoct pohladavku dane z prijmu od predajcu, tak zacne urad automaticky vymahat dlznu ciastku dane od od kupca? Nevies nahodou?

    marecek123 je offline (nepripojený) marecek123

    marecek123
    No ja si myslim ze to nieje mozne.Danovy urad nema co obtazovat kupcu.Obtazovat a nahanat moze akurat predajcu,kedze predajca ma povinnost odviest dan z prijmu.

    hanusvas je offline (nepripojený) hanusvas

    fantom opery hanusvas
    No, ano toto napoveda logicka sedliacka logika. Ale, mam dojem, ze v niektorom state je to upravene i takymto divokym sposobom. V Cesku, alebo v Nemecku? Ja teraz neviem...To by si sa niekedy cudoval ake zhovadilosti dokazu vypustit legislativci...

    katka je offline (nepripojený) katka

    katka
    hanusvas Pozri príspevok
    Katka, a nevies nahodou ako to funguje na Slovensku? Nie nahoidou tak, ze ak sa danovemu uradu nepodari vymoct pohladavku dane z prijmu od predajcu, tak zacne urad automaticky vymahat dlznu ciastku dane od od kupca? Nevies nahodou?
    No takto to určite nefunguje.....aspoň ja som sa s takým niečím ešte nestretla.Daň zpríjmu platí ten kto má príjem z predaja.Kupujúci s tým nič nemá.

    katka je offline (nepripojený) katka

    katka
    marecek123 Pozri príspevok
    Zdravim,moj znamy zacal staviat rodinny dom na pozemku ktory vlastni 3 roky.Dosli mu asi peniazky a tak sa rozhodol predat hrubu stavbu domu.Predpokladam ze bude platit 19 percentnu dan z rozdielu medzi predajnou cenou a vynalozenymi nakladmi.Ak by pockal este dva roky a pozemok by vlastnil 5 rokov ako by to zakotvil do zmluvy ze pozemok zvlast a hrubu stavbu taktiez zvlast? aby sa vyhol plateniu aspon z toho pozemku.A odkedy plynu tie 5 roky byt majitelom domu na oslobodenie od dane z prijmov od kolaudacie?dakujem
    Nikto viac nezareagoval,tak ešte doplním,že v zmluve môže pri predaji špecifikovať zvlášť pozemok a zvlašť rozostavanú stavbu.Ak počká aspoň dva roky,potom by pozemok vlastnil 5 rokov a mohol by byť oslobodený aspoň z predaja pozemku.Najlepšie je si dať oceniť rozostavanú stavbu,aby nebolo pochýb koľko bude z predajnej ceny tvoriť cena pozemku a koľko cena stavby.

    hanusvas je offline (nepripojený) hanusvas

    fantom opery hanusvas
    Pre Marecek aj Katka! Uz viem kde som sa pomylil. Nejednalo sa samozrejme o dan z prijmu (to by skutocne bolo kocurkovo...) ale o dan z prevodu a prechodu. Ta uz na SK neexistuje (docasne..). A tak dam ruku do ohna, ze existuje v EU aspon jeden stat, kde to funguje tak ako som naznacoval. Ak zlyha primarny platitel, ruci za jeho platbu jeho obchodny partner.

    Dan z prijmu za nedokonceny dom

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.