Zavrieť

Porady

záväzky - dlhodobé , krátkodobé ?

ahojte,na aký účet dávate dlhodobézáväzky, napr. pri ročnej uzávierke za 2009 ste kam dali záväzok z roku 2006.2007.2008? Na ú.321 majú zostať len závazky z r 2009, nie?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    sattelitka Pozri príspevok
    ahojte,na aký účet dávate dlhodobé záväzky, napr. pri ročnej uzávierke za 2009 ste kam dali záväzok z roku 2006.2007.2008? Na ú. 321 majú zostať len závazky z r 2009, nie?
    Nejde o to v ktorom roku záväzok vznikol, ale aká je jeho doba splatnosti; to znamená, že ak mám DF z roka 2008 a jej splatnosť bola 14 dní , stále ide o krátkodobý záväzok napriek tomu, že sme v r. 2010.
    Krátkodobý záväzok je ten, ktorého deň splatnosti je do 1 roka, a to sú takmer všetky došlé faktúry.
    K 31.12. spravidla preúčtovávame dlhodobé záväzky do krátkodobých; dôvod je ten, že splatnosť dlhodobého záväzku sa už skrátila na dobu kratšiu ako 12 mesiacov.

    Hlasovalo 8 pouzivatelov

    Užitočné (8)
    Tamila, Stefan2005, Rozalka, cactus, jeso, ivustek, zk24, Lenka1979
    8

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    ajkariky Pozri príspevok
    Zabudla som uviesť je to z roku 2009 zistila som to až po podaní DP, ďakujem za každú radu.
    A ako ti súhlasila kniha záväzkov, resp.kniha DF s účtom 321? Veď kým si nevysúhlasim otvorené položky, tak nemôžem uzavrieť rok. Alebo si urobila úhradu bez vyvolanie fa z knihy DF, ale to sa mi tiež nezdá, ja by som dala dodatočnú súvahu, lebo v PÚ ti to neovplyvní DP, ale ak je to v JÚ tak určite ovplyvní.

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    Môže nastať aj prípad, kedy z KD záväzok preúčtujeme do dlhodobých.
    Napr.:
    Spoločník/konateľ poskytne spoločnosti pôžičku (dôvod: firma nemá financie na úhradu faktúr). Predpokladá sa, že ide o dočasnú situáciu (druhotná insolventnosť), spíše sa zmluva o pôžičke a uvedie sa splatnosť 6 mesiacov. Prijatá pôžička sa zaúčtuje ako krátkodobý záväzok.
    Situácia sa však vyvinie nepriaznivo a firma ani po pol roku nemá financie vrátiť pôžičku a ani uhradiť ďalšie nové záväzky. Vedenie odhadne, že toto bude pretrvávať ešte 1 a 1/2 roka, preto sa spíše dodatok k zmluve o pôžičke, v ktorom sa dohodne nový dátum splatnosti ( o 18 mesiacov neskôr) - a to už bude dlhodobý záväzok, t.j. treba preúčtovať z KD do DD záväzkov.

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    ajkariky Pozri príspevok
    Mám problém omylom som dala do záväzkov už uhradenú fa. ani neviem ako učtujem v Pohode a neviem ako ju teraz zlikvidovať žeby ID ? alebo?
    Znamená to, že 2x si dala do výdavkov úhradu DF? to si mala k tomu 2 doklady o zaplatení ? alebo to išlo 2x cez banku ? - to treba zistiť ako sa to stalo; a 1x stornovať.

    ajkariky Pozri príspevok
    učtujem v JU ako mi to ovplyvní musím záväzok dať do príjmu?
    Ešte nevieme ako to máš v účtovníctve, zistíš a opravíš.
    Ak to bolo 2x, tak si odviedla nižšiu daň a to treba urobiť DDP .

    hujer1 je offline (nepripojený) hujer1

    hujer1
    na 321 sa účtujú len krátkodobé záväzky do 1 roka, t.j. môže byť len závaäzky z roku 2009, dlhodobé záväzky preúčtuješ do triedy 4, skupina 47-dlhodobé záväzky, postupy účtovania §61 ods.2, podľa druhu záväzku zaúčtuješ na príslušný syntet.účet

    hujer1 je offline (nepripojený) hujer1

    hujer1
    samozrejme je to tak ako píše liba2, zle som si to vysvetlil. Aj ja ďakujem za vysvetlenie

    ajkariky je offline (nepripojený) ajkariky

    ajkariky
    Mám problém omylom som dala do záväzkov už uhradenú fa. ani neviem ako učtujem v Pohode a neviem ako ju teraz zlikvidovať žeby ID ? alebo?

    ajkariky je offline (nepripojený) ajkariky

    ajkariky
    Zabudla som uviesť je to z roku 2009 zistila som to až po podaní DP, ďakujem za každú radu.

    ajkariky je offline (nepripojený) ajkariky

    ajkariky
    Uhradila som len 1x cez pokladňu ale ako sa mi fa dostala do záväzkov a zostala tam trčať tak to naozaj neviem

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    ajkariky Pozri príspevok
    Mám problém omylom som dala do záväzkov už uhradenú fa. ani neviem ako učtujem v Pohode a neviem ako ju teraz zlikvidovať žeby ID ? alebo?
    ajkariky Pozri príspevok
    Zabudla som uviesť je to z roku 2009 zistila som to až po podaní DP, ďakujem za každú radu.
    ajkariky Pozri príspevok
    učtujem v JU ako mi to ovplyvní musím záväzok dať do príjmu?
    Do príjmu idú skutočné príjmy; neuhradený záväzok nie je ani príjem ani výdaj.

    ajkariky Pozri príspevok
    Uhradila som len 1x cez pokladňu ale ako sa mi fa dostala do záväzkov a zostala tam trčať tak to naozaj neviem
    Rozumiem tomu tak, že DF máš v evidencii záväzkov 2x zaevidovanú a v denníku len 1x uhradenú. Toto nebude mať dopad na základ dane, teda DDP sa nepodáva.
    Treba z evidencie záväzkov odstrániť ten duplicit zápisu DF. Ak ide o to, že nevieš ako to urobiť, tak tu bohužiaľ ani ja neporadím, nepoužívam Pohodu. Ak sa ti podarí prepísať sumu záväzku na NULU, to bude stačiť.
    Zostáva ešte ročný výkaz o majetku, kde ten záväzok bol uvedený. Ja teda neviem, či to treba opraviť vo vzťahu k DÚ, ale ak chceš mať "pokojný spánok", tak vyplň tento výkaz tak ako má byť správne a sprievodným listom, v ktorom uvedieš dôvod opravy (omylom 2x zaevidovaný záväzok), ho zašli na DÚ.

    Tina855 je offline (nepripojený) Tina855

    Tina855
    Prosím vás, čiže keď máme nezaplatené fa z 2011, ktorých splatnosť bola 30 dní, ale neuhradili sa ani k 31.12.2012, tak v súvahe budú stále ako krátkodobé. Tak? bez ohľadu na to, že sú nezaplatené viac ako rok. Dôležitá je doba splatnosti.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.