Zavrieť

Porady

Spišské pirohy

Ahojte, nemáte prosím niekto recept na spišské pirohy s bryndzou a zemiakmi ? ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tatiana je offline (nepripojený) Tatiana

    normálka Tatiana
    Keď nechcem polotovar z obchodu, tak keď mám chuť robím takto:
    Spravím si z polohrúbej múky s troškou soli a pridaním vlažnej vody také mäkké cestičko, ktoré rozváľkam. Potom vykrajujem menšie okrúhle tvary s pohárom, ktoré plním bryndzou zmiešanú s varenými zemiakmi. Podávam s opraženou slaninkou a poliate so smotanou. A ešte som zabudla - vajíčko do cesta v žiadnom prípade nepridávaj, lebo potom budú tvrdé.

    adrika je offline (nepripojený) adrika

    adrika
    ďakujem , určite vyskúšam,myslela som, že je to zložitejšie, nejaký špeciálny recept........ mňaaaam, už teraz mám chuť, ale musím ešte čo-to poúčtovať, víkend začína až okolo 16-tej....
    príjemný a hlavne chutný víkend

    miťa je offline (nepripojený) miťa

    miťa
    neviem či sú to spišské, ale ja dám uvariť zemiaky v šupke, vychladnuté ich pretlačím alebo narajbem, pridám soľ, polohrubú múku, vajce a vypracujem cesto.ešte predtým časť zo zemiakov odložím a zmiešam s bryndzou a sušeným kôprom.Tým potom plním cesto a dám variť do horúcej vody.Posypem to zvyškom plnky a rozpusteným maslom.Dobrú chuť!

    Tatiana je offline (nepripojený) Tatiana

    normálka Tatiana
    miťa
    neviem či sú to spišské, ale ja dám uvariť zemiaky v šupke, vychladnuté ich pretlačím alebo narajbem, pridám soľ, polohrubú múku, vajce a vypracujem cesto.ešte predtým časť zo zemiakov odložím a zmiešam s bryndzou a sušeným kôprom.Tým potom plním cesto a dám variť do horúcej vody.Posypem to zvyškom plnky a rozpusteným maslom.Dobrú chuť!
    Neviem Miťa, možno máš pravdu. Tento recept mám od známej, ktorá mala babku na Spiši, a tá robievala pirohy takto. Ale určite je veľa spôsobov.

    kukučka je offline (nepripojený) kukučka

    kukučka
    Tatiana
    Keď nechcem polotovar z obchodu, tak keď mám chuť robím takto:
    Spravím si z polohrúbej múky s troškou soli a pridaním vlažnej vody také mäkké cestičko, ktoré rozváľkam. Potom vykrajujem menšie okrúhle tvary s pohárom, ktoré plním bryndzou zmiešanú s varenými zemiakmi. Podávam s opraženou slaninkou a poliate so smotanou. A ešte som zabudla - vajíčko do cesta v žiadnom prípade nepridávaj, lebo potom budú tvrdé.
    Sú rôzne varianty prípravy cesta aj plnky
    múka + voda
    múka + strúhaný varený zemiak + voda
    múka + acidofilné mlieko
    Ja solím len plnku a cesto nie, varím v osolenej vode. Ak nemáte dobrú slaninku, výborné sú aj s upraženým maslom, nezabudnite na pažítku! Rovno na tanier lyžicu kyslej smotany - nemusí byť, najmä ak zapíjame cmarom, kyslým mliekom alebo acidkom. Moje deti barbari sladkým!
    Plnka
    Uvarené zemiaky poštuháme - sme na Spiši - pridáme bryndzu, soľ a skúste aj 1 lyžicu cukru, neoľutujete. Niekto dáva aj kôpor či pažítku.
    Ak robíme zemiakovú plnku, tak pridáme mleté korenie a rozdrvený majorán.
    Ak neodhadnete množstvo plnky a zvýši sa vám cesto, urobte lekvárové s maslom.
    Dobrú chuť!

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.