Zavrieť

Porady

slovom €

banálna otázka, ale ako je správne slovom písať €, napr.: 0,36€= 36/100EUR alebo nula36/100EUR. dík
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

    Som jedna z vás rodina1
    pohodička Pozri príspevok
    Ja si nie som istá, či správne používam dve a dva Eura. Ja si myslím, že správne je dve eura, ale málokedy to počujem alebo vidím, väčšinou sa používa dva. Mne to nejak nesedí, ja ho skloňujem v strednom rode ako mesto, ale už si nie som istá. Rozčuľujem sa, keď počujem pracovníčku OcÚ v rozhlase, keď pri každej relácii predajcov aspoň 10x zahlási dva eura a možno má pravdu ona - ak sa euro neskloňuje. Poradí niekto, čo je správne?
    Napr. aj tu:
    http://slovensky.diskusneforum.sk/cl...at-slovo-euro/
    http://vas.cas.sk/clanok/1725/viete-...-tabulkou.html
    http://www.edb.sk/cs/spravy/europena...euro-a794.html

    otázka je offline (nepripojený) otázka

    účtovníčka otázka
    Euro je podstatné meno stredného rodu a skloňuje sa podľa vzoru mesto.

    Lubaba je offline (nepripojený) Lubaba

    Lubaba
    pohodička Pozri príspevok
    Ja si nie som istá, či správne používam dve a dva Eura. Ja si myslím, že správne je dve eura, ale málokedy to počujem alebo vidím, väčšinou sa používa dva. Mne to nejak nesedí, ja ho skloňujem v strednom rode ako mesto, ale už si nie som istá. Rozčuľujem sa, keď počujem pracovníčku OcÚ v rozhlase, keď pri každej relácii predajcov aspoň 10x zahlási dva eura a možno má pravdu ona - ak sa euro neskloňuje. Poradí niekto, čo je správne?
    správne je dve €

    VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

    VieraPopluharova
    Lubaba Pozri príspevok
    správne je dve €
    Nuz uradnicka OcU by si mala oprasit sklonovanie , ktore prikladam:
    Ako ale ohýbať slovo euro tak, aby sme nepochybili, si ukážeme v nasledujúcej tabuľke:

    euro koruna
    singulár plurál singulár plurál
    nominatív (kto, čo) euro eurá koruna koruny
    genitív (koho, čoho) eura eur koruny korún
    datív (komu, čomu) euru eurám korune korunám
    akuzatív (koho, čo) euro eurá korunu koruny
    lokál (o kom, o čom) eure eurách korune korunách
    inštrumentál (s kým, s čím) eurom eurami korunou korunami

    Vychádzajúc z predchádzajúcej tabuľky si môžeme uviesť zopár príkladov, ako správne používať (skloňovať) slovo euro v bežnej reči v porovnaní so slovom koruna:

    euro koruna
    jedno euro jedna koruna
    dve eurá dve koruny
    päť eur päť korún
    sto eur sto korún

    Odpoveď na prvotnú otázku, či slovo euro skloňovať, je kladná. Čiže áno, slovo euro sa v slovenčine skloňuje. Ak teda vyslovíme trinásť euro, pochybíme. Korektný je tvar trinásť eur.

    Na záver ešte doplním informáciu, že znak eura € sa na počítači píše súčasným stlačením kláves CTRL, ALT a písmena E.

    pohodička je offline (nepripojený) pohodička

    pohodička
    Ja si nie som istá, či správne používam dve a dva Eura. Ja si myslím, že správne je dve eura, ale málokedy to počujem alebo vidím, väčšinou sa používa dva. Mne to nejak nesedí, ja ho skloňujem v strednom rode ako mesto, ale už si nie som istá. Rozčuľujem sa, keď počujem pracovníčku OcÚ v rozhlase, keď pri každej relácii predajcov aspoň 10x zahlási dva eura a možno má pravdu ona - ak sa euro neskloňuje. Poradí niekto, čo je správne?

    pohodička je offline (nepripojený) pohodička

    pohodička
    Veľmi pekne ďakujem. Určite to pomôže viacerým poraďakom. Som rada, že táto téma bola otvorená.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.