Zavrieť

Porady

Suma na účet prijatá menšia ako na faktúre

Zdravím,

chcel by som sa spýtať ako postupovať v prípade ak vystavím faktúru na 100 euro a na účet mi príde 98 euro ... viac v príklade
Učtujem v pohode

Uvediem príklad

Predám tovar do Ceskej republiky na dobierku. Faktúru vystavím v eurách príklad suma 100 euro. Pošta dobierku doručí a 100 euro prepočíta podľa kurzu na čk resp. kupujúci zaplatí v čk. Následne mi peniaze pošlú na účet podľa ich kurzového lístka čiže by to bolo napríklad 98 euro.
Ako alebo čo je možné robiť? Resp. za objednávku/tovar som dostal zaplatené.

Otázka znie
1/ Mám faktúru meniť alebo ako postupovať?
2/ Môžem českému zákaznikovy fakturovať v eurách?

ďakujem za Vaše rady
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    babi2 je offline (nepripojený) babi2

    babi2
    m.hladka Pozri príspevok
    Neviem, ako je to v pohode, ale ten postup ako uvádza "babi2" je asi skoro dobrý, ibaže rozdiel platby je kurzový rozdiel, ktorý treba tiež zaúčtovať.
    Ak sa dohodneš so zákazníkom, môžeš fakturovať aj v eurách.
    Otázka je zadaná v JÚ a pokiaľ viem, tak rámci jednoduchého účtovníctva sa v priebehu účtovného obdobia o kurzových rozdieloch neúčtuje. Kurzové rozdiely v JÚ sa zisťujú len v prípade vykázania zostatkov peňažných prostriedkov v cudzej mene na účte alebo v pokladnici ku dňu uzavierania účtovných kníh. Ak sa mýlim opravte ma.

    babi2 je offline (nepripojený) babi2

    babi2
    dilla Pozri príspevok
    Zdravím,

    chcel by som sa spýtať ako postupovať v prípade ak vystavím faktúru na 100 euro a na účet mi príde 98 euro ... viac v príklade
    Učtujem v pohode

    Uvediem príklad

    Predám tovar do Ceskej republiky na dobierku. Faktúru vystavím v eurách príklad suma 100 euro. Pošta dobierku doručí a 100 euro prepočíta podľa kurzu na čk resp. kupujúci zaplatí v čk. Následne mi peniaze pošlú na účet podľa ich kurzového lístka čiže by to bolo napríklad 98 euro.
    Ako alebo čo je možné robiť? Resp. za objednávku/tovar som dostal zaplatené.

    Otázka znie
    1/ Mám faktúru meniť alebo ako postupovať?
    2/ Môžem českému zákaznikovy fakturovať v eurách?

    ďakujem za Vaše rady
    Faktúru nemeníš. Na banke zaúčtuješ príjem 98 €, ideš cez "likvidácia" dáš zlikvidovať čiastočne a zlikviduješ čiastku, ktorá prišla na účet. Potom ideš do knihy vydaných faktúr, nastav sa na tú faktúru a dáš znovu "likvidácia" a je tam možnosť "likvidácia bez väzby" a dáš zlikvidovať zostávajúcu čiastku. Českému zákazníkovi môžeš fakturovať aj v eurách

    m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

    som m.hladka
    Neviem, ako je to v pohode, ale ten postup ako uvádza "babi2" je asi skoro dobrý, ibaže rozdiel platby je kurzový rozdiel, ktorý treba tiež zaúčtovať.
    Ak sa dohodneš so zákazníkom, môžeš fakturovať aj v eurách.

    Suma na účet prijatá menšia ako na faktúre

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.