Zavrieť

Porady

Rzzp

Ahojte

chcela by som poprosiť o radu ako je to s rzzp ak som minulý rok bola zamestnaná od 01.01.2009 do 30.06.2009 a následne od 01.07.2009 do 31.12.2009 som poberala podporu??? Zohľadňuje sa v tlačive A nejakým spôsobom poberanie podpory??? V 06 mesiaci som mala príjem vyšší ako 2006 € keďže mi odstupné zarátali ako odmenu do mzdy.

ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    zk24 je offline (nepripojený) zk24

    zk24
    lehota podľa § 19 ods. 1 podľa do 31. marca 2010,

    Do tohto termínu sa musí RZ vykonať a doručiť na príslušnom tlačive zdravotnej poisťovni!

    lehota podľa § 19 ods. 10 do 30. apríla 2010,

    Poistenec alebo zamestnávateľ , ktorý vykonal ročné zúčtovanie je povinný písomne oznámiť ostatným platiteľom výšku ich nedoplatku alebo preplatku do konca apríla nasledujúceho roka pokiaľ jeho výška bola 3 € a viac.

    do 30. júna 2010 (§ 19 ods. 11),

    Platiteľ poistného, ktorý robil RZ je v tomto termíne povinný odviesť nedoplatok zdravotnej poisťovni a zdravotná poisťovňa (po zúčtovaní vzájomných pohľadávok a záväzkov!) je povinná vrátiť preplatok platiteľovi poistného (alebo zamestnávateľovi), ktorý vykonal RZ za zamestnanca. Nedoplatky sa odvádzajú a preplatky vracajú, ak ich výška predstavuje najmenej 3 €.



    To je vsetko...

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    lucga Pozri príspevok
    Ahojte

    chcela by som poprosiť o radu ako je to s rzzp ak som minulý rok bola zamestnaná od 01.01.2009 do 30.06.2009 a následne od 01.07.2009 do 31.12.2009 som poberala podporu??? Zohľadňuje sa v tlačive A nejakým spôsobom poberanie podpory??? V 06 mesiaci som mala príjem vyšší ako 2006 € keďže mi odstupné zarátali ako odmenu do mzdy.

    ďakujem
    z odstupného sa neplatia preddavky na zdr. poistenie. Prečo si ho mala vyplatené ako odmenu ?

    Obdobie evidencie na úrade práce v RZZP neuvádzaš (ak si nemala počas neho príjem vyšší ako VZ samoplatitela - ale to by ťa z evidencie UP vyradili)

    Ingrid G. je offline (nepripojený) Ingrid G.

    Ingrid G.
    veronikasad Pozri príspevok
    z odstupného sa neplatia preddavky na zdr. poistenie. Prečo si ho mala vyplatené ako odmenu ?

    Obdobie evidencie na úrade práce v RZZP neuvádzaš (ak si nemala počas neho príjem vyšší ako VZ samoplatitela - ale to by ťa z evidencie UP vyradili)
    Súhlasím, obdobie na ÚP v RZZP neuvádzaš (ak si nemala príjem).
    Čo sa týka odmeny a odvodov, je dôležité akým spôsobom bol s Tebou rozviazaný PP. Ak si dostala výpoveď danú zamestnávateľom (§ 63 odst. 1/ písm. a/ a b/), prípadne bol PP skončený dohodou z dôvodu organizačných zmien - máš nárok na odstupné a to malo byť vo výpovedi, príp. v dohode spomenuté. Z odstupného sa neplatia žiadne odvody.

    Osobne som sa však stretla s tým, že zamestnávatelia síce zamestnancovi zrušia miesto, avšak zamestnanca "spracujú" na skončenie PP dohodou - bez uvedenia že sa jedná o zrušenie miesta, kde sa zaviažu na vyplatení odmeny vo výške niekoľkých miezd. Zam-covi je to v tej chvíli jedno a zoberie odmenu (hlavne ak zam-teľ prihodí nejaké € navyše). Lenže zam-nec sa prebudí po tom čo mu zrazia odvody a ešte má povinnosť urobiť si ročné zúčtovanie zdrav.poistenia a má nedoplatok.

    Ak si pri skončení PP mala dostať odstupné a z toho Ti odrátali odvody - pochybil zamestnávateľ a ak si mala dostať odmenu, tak z tej Ti zam-teľ zrazil odvody oprávnene.

    maad je offline (nepripojený) maad

    maad
    Prosím Vás vie mi niekto poradiť??? Ak si zamestnanec robil RZZP za rok 2009 sám a vznikol mu nedoplatok za zamestnávateľa i za neho, ako zamestnanca, má povinnosť oznámiť zdravotnej poisťovni tento nedoplatok v oznámení?Alebo on nepodáva zdravotnej poisťovni oznámenie podá ho len svojmu zamestnávateľovi??? poradte ak niekto viete.

    zk24 je offline (nepripojený) zk24

    zk24
    maad Pozri príspevok
    Prosím Vás vie mi niekto poradiť??? Ak si zamestnanec robil RZZP za rok 2009 sám a vznikol mu nedoplatok za zamestnávateľa i za neho, ako zamestnanca, má povinnosť oznámiť zdravotnej poisťovni tento nedoplatok v oznámení?Alebo on nepodáva zdravotnej poisťovni oznámenie podá ho len svojmu zamestnávateľovi??? poradte ak niekto viete.
    Oznamit nedoplatok poistovni? Ved si jej poslal to RZZP, to tlacivo, nie? Z toho poistovna vie kto mal ake nedoplatky. Ty musis informovat iba zamestnavatela, ktoremu nedoplatok vznikol, aby vedel ze ho ma vyrovnat.

    maad je offline (nepripojený) maad

    maad
    Vďaka pýtam sa aby som mala istotu, že som na niečo nezabudla, takže som to urobila správne.Ešte raz vďaka!!

    maad je offline (nepripojený) maad

    maad
    Ďakujem, všetko som dodržala v termínoch, len som prvý krát robila RZZP tak som bola na pochybách, či ešte dačo netrebalo k tomu.

    katpo je offline (nepripojený) katpo

    katpo
    Dobrý deň, prosím o radu.

    Od 1.1.2009 do 31.1.2009 zamestnanec a súčasne SZČO
    Od. 1.2.2009 do 30.4.2009 SZČO a práca na dohodu, za tieto 3 mesiace zaplatené poistné vo výške spolu 124,11 €
    Od 1.5.2009 do 14.5.2009 PN
    Od 15.5.2009 do 26.11.2009 materská
    Od 27.11.2009 do 31.12.2009 rodičovký príspevok

    Živnosť od 1.1.2009 do 31.10.2009, od 1.11. 2009 pozastavená živnosť
    základ dane z príjmov FO 3033,47€

    V zdravotnej poisťovni mi povedali vyplniť tlačivo X ale nakoniec mi poslali vyplnený typ S kde mi vychádza nedoplatok 82,46 €
    Je to správne?

    Ďakujem za rýchlu odpoved.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    katpo Pozri príspevok
    Dobrý deň, prosím o radu.

    Od 1.1.2009 do 31.1.2009 zamestnanec a súčasne SZČO
    Od. 1.2.2009 do 30.4.2009 SZČO a práca na dohodu, za tieto 3 mesiace zaplatené poistné vo výške spolu 124,11 €
    Od 1.5.2009 do 14.5.2009 PN
    Od 15.5.2009 do 26.11.2009 materská
    Od 27.11.2009 do 31.12.2009 rodičovký príspevok

    Živnosť od 1.1.2009 do 31.10.2009, od 1.11. 2009 pozastavená živnosť
    základ dane z príjmov FO 3033,47€

    V zdravotnej poisťovni mi povedali vyplniť tlačivo X ale nakoniec mi poslali vyplnený typ S kde mi vychádza nedoplatok 82,46 €
    Je to správne?

    Ďakujem za rýchlu odpoved.
    mal nárok na nemocenské aj z poistenia SZČO ?

    katpo je offline (nepripojený) katpo

    katpo
    [QUOTE=veronikasad;1440850]mal nárok na nemocenské aj z poistenia SZČO ?

    moc nerozumiem otázke, nemocenské bolo vyplatené aj z dobrovoľného nemocenského poistenia plateného sociálnej poisťovni

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    [QUOTE=katpo;1441007]
    veronikasad Pozri príspevok
    mal nárok na nemocenské aj z poistenia SZČO ?

    moc nerozumiem otázke, nemocenské bolo vyplatené aj z dobrovoľného nemocenského poistenia plateného sociálnej poisťovni
    štát je platitelom zdr. poistenia za osoby poberajúce nemocenské a materské. Ak by živnostníkovi nárok na nemocenské nevznikol, aj v čase PN-ky platí preddavky na ZP.

    Z tebou zadanej otázky ťažko určiť, či výška nedoplatku je správna. Zrejme nedoplatok vznikol za mesiac 01-súbeh zamestnania a podnikania.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.