Zavrieť

Porady

"Pokračujúca nemoc"!!!

Viacmenej som presvedčená o tom, že "štatút pokračujúcej nemoci" bol zrušený, ale mám teraz zamestnanca, ktorý bol vypísaný od 8.10. do 17.10. a od toho istého praktického lekára od 18.10.2005 - nemoc teraz trvá. Odôvodnenie bolo, že vraj sa zmenila diagnóza a preto nová PN. Mýlim sa, ak si myslím, že znovu zamestnávateľ platí náhradu 10 kalendárnych dní a SP ušetrí na nemocenskom (podľa môjho názoru o to práve išlo, ak sa mýlim, ospravedlňujem sa ošetrujúcemu lekárovi). Takto na to vlastne dopláca zamestnanec aj zamestnávateľ.
Možno táto téma už na porade bežala, ale pri zadaní slov pokračujúca nemoc mi nič nenašlo.

Všetkým poraďákom prajem pekný deň a úspešný pracovný týždeň.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

    Luba2
    V decembri som mala podobný prípad, aj sme to na porade riešili, aj som sa radila na MPSVR. Môj zamestnanec bol jeden celý rok PN a potom ho lekár vypísal. Mal nastúpiť do roboty, ale z nejakých dôvodov potreboval byť ešte do konca roka doma, tak najprv si vypísal asi 2-3 dni dovolenky, čo mu zostali, neplatené voľno nechcel a tak mu lekár vypísal novú PN-ku a zamestnávateľ platil náhradu príjmu.
    Naposledy upravil Luba2 : 24.10.05 at 10:14

    michala je offline (nepripojený) michala

    michala
    Mala som podobný prípad. Pracovníčka bola PN od 17.02.05 do 11.03.05, priniesla ukončenie a na druhý deň priniesla novú PN od 12.03.05. Lekár jej na nej vyznačil, že je to pokračovanie predošlej PN. Volala som si na sociálku a tam mi povedali, že pokračovanie PN už neexistuje a je to vlastne posudzované ako nový prípad nemoci t. j. prvých 10 dní platené ako náhrada príjmu zamestnávateľom a od 11 dňa vypláca sociálka.

    Ingrid G. je offline (nepripojený) Ingrid G.

    Ingrid G.
    Súhlasím. Mala som podobný prípad. Zamestnankyňa bola 10 dní PN, nasledujúci deň mi priniesla ukončenie 10-dňovej PN a zároveň začiatok novej. Vôbec sa netajila tým, že je to kvôli tomu, aby dostávala len náhradu príjmu od zamestnávateľa - nedala si vysvetliť, že je stratová, lebo prvé tri dni sú platené nižšie - jej išlo len o to, aby dostala peniaze vo výplate a nemusela dlho čakať ná nemocenské zo SP.

    Na môj dotaz či je to "košér" mi pracovníčka SP povedala, že je to v poriadku, že ak lekár ju jeden deň uznal schopnú práce a druhý deň ochorela, musíme to rešpektovať a náhradu vyplatiť.

    efka23 je offline (nepripojený) efka23

    žena efka23
    Prosím Vás poradí mi niekto, či sa oplatí sťažovať proti opätovného vystaveniu PN /pokračovanie PN/ či už u posudkového lekára, VUC a pod., aby zamestnávateľ nemusel vyplácať náhradu PN. Mali sme pracovníčku, ktorá mala počas 2 mesiacov vystavené 3 PN, bez toho aby odpracovala čo i jediný deň a ako zamestnávateľ sme vyplácali 3 x náhradu príjmu.
    Teraz riešime 2 ďalšie prípady! Takýmto spôsobom stráca nielen zamestnávateľ ale aj zamestnanec a na SP sa na túto tému nechcú baviť, čo chápem berú to ako novú PN a pre nich to končí.

    MarcelkaT je offline (nepripojený) MarcelkaT

    MarcelkaT
    Ja som mala prípad zamestnankyňa bola PN a zo zdravotných dôvodov /tehotenstvo/ menila lekára, aby nemusela cestovať za ním do iného mesta, tá istá osoba, diagnoza, všetko to isté - nová PN s tým, že firma 10 dní platila PN, a až potom od 11 dňa SP.
    ja som sa tu s tým na porade stretla,že pracovníčka si dala opätovne vypísať PN, po jednom dni,lebo nechcela čaka ť na náhradu PN zo SP....

    Martina12345 je offline (nepripojený) Martina12345

    Martina12345
    Treba zavolať na sociálnu poisťovnu - v mieste trvalého bydliska zamestnanca a tam na kontrolu liečebného režimu. Treba nadiktovať údaje z PN - ako aj lekára ,čo vystavil PN a ony prídu potom na tento podnet na kontrolu.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Martina12345 Pozri príspevok
    Treba zavolať na sociálnu poisťovnu - v mieste trvalého bydliska zamestnanca a tam na kontrolu liečebného režimu. Treba nadiktovať údaje z PN - ako aj lekára ,čo vystavil PN a ony prídu potom na tento podnet na kontrolu.
    NIe vždy to platí. Mali sme prípad, že zamestnanec bol na PN, a popri tom sme ho načapali brigádovať v inej firme. Volali sme na SP ohladne porušenia liečebného režimu, nič sa neudialo. Že vraj na to nemajú ľudí.

    marmal je offline (nepripojený) marmal

    marmal
    Zamestnanec bol chory od 23.2.2009 -chripka, v piatok 27.2. bol na kontrole a lekar ho vypisal od 28.2.2009 praceschopny. Ale v piatok vecer mu prislo zle, zobrali ho do nemocnice a tam mu vypisali novu PN s datumom od 27.2.
    - co s tym - mam mu vratit tu druhu PN, nech mu ju vystavia od 28.2. ???
    A budem ju platit opat prve tri dni 25 % ??? Zmenilo sa nieco v tejto oblasti ?


    Dakujem

    Marta

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.