Zavrieť

Porady

Vykurovanie RD

Prajem dobrý deň. Staviam RD o rozlohe 9x11 m (1-nadpodlažie: podkrovie, 130 m² podlahovej plochy). Mojim cieľom je docieliť čo najhospodárnejšie vyurovanie RD a v konečnom dôsledku nižšie faktúry za vodu, plyn a elektriku, čo je cieľom asi viacerých dnešných staviteľov. Chcem použiť 3-kombináciu plyn-drevo-solar. Mal by to byť nejaký 2-okruhový systém (plyn-solar), resp. ak vypnem kondenzačný kotol na plyn a zapnem lacnejší typ kúrenia a to kotol na drevo(pelety)-solar. Rozhodol som sa tak aj preto, lebo bývam v oblasti, kde je lacnejšie drevo a ako hlavný zdroj energie chcem využívať kotol na tuhé palivo. Systém v celom RD bude nízkoteplotný, čo sú tuším radiátory. Môžete mi prosím poradiť aké druhy jednotlivých kotlov zvoliť aby som mohol využiť už spomínaný 2-okruh systém vykurovania, resp. bude potrebná nejaká Aku-nádrž a o akom objeme, na ktorú sa dajú napojiť obe 2-okruhy?. Ďakujem Jano
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

    TomasHC
    Nizkoteplotna je podlahovka

    Ak chces byt velmi prespekulovany, pories velku akumulacnu nadrz (1000 litrov, trivalentnu - elektro, solar, kondenzacny kotol; pripadne teplovodny krb, kotol na tuhe palivo...), solarom/kotlom na tuhe palivo/teplovod. krbom "nabijes" akumulacnu nadrz a potom vykurujes podlahovku. Ma to tu vyhodu, ze mozes prevadzkovat kotol na tuhe palivo/teplovodny krb na maximalny vykon = max. ucinnost, min. dechtovanie. Ziskanu energiu natlacis do aku nadrze, tzn. zakuris v kotli/krbe na 2 hodiny na 100%, a potom si uzivas teplo z podlahovky zopar hodin. Ak dobre zatpelis (NED), tak ta kurenie vyjde velmi lacno, aspon prevadzka.

    Pozri si aj Ty clanok http://www.asb.sk/tzb/vykurovanie/pr...zuje-3228.html

    val007 je offline (nepripojený) val007

    val007
    K tejto téme by ma zaujímalo, za koľko rokov sa mi vráti počiatočná investícia. My máme len kondenžačný kotol, aj sme uvažovali o solary, o zatiaľ sme to neuskutočnili. Ak to máte nejako prerátané koľko by Vás mohlo stáť priemerne kúrenie a koľko sú počiatočné investície, dajte info. Ďakujem.

    vemak je offline (nepripojený) vemak

    vemak
    val007 Pozri príspevok
    K tejto téme by ma zaujímalo, za koľko rokov sa mi vráti počiatočná investícia. My máme len kondenžačný kotol, aj sme uvažovali o solary, o zatiaľ sme to neuskutočnili. Ak to máte nejako prerátané koľko by Vás mohlo stáť priemerne kúrenie a koľko sú počiatočné investície, dajte info. Ďakujem.
    Aj ja som uvažoval nad solárom, žiaľ nakoľko sľuby vlády pred voľbami o dotácii (teda ak neberiem tieto smiešne z fondov EU) ale tak ako to je v ČR., Rakúsku... zostali len sľubmi, návratnosť investící do solárka je na konci ich životnosti resp. pred gen. opravou. To samozrejme predajcovia poprú. Ale prerátať to nieje až také zložité.

    day je offline (nepripojený) day

    day
    Tvoje riesenie je hrozne komplikovane, trochu pozri na diskusiach a budes mudrejsi. ide aj o konstrukciu domu (mury, okna), tepelne mosty atd., urcite hladaj, drevo, pelety nebudu vzdy "lacne" (co je lacne?). solar bez dotacie, do toho by som tiez nesiel, pred rozhodnutim citaj a pocitaj a bude vsetko OK

    petmar je offline (nepripojený) petmar

    petmar
    Pokiaľ sa bude kúriť drevom alebo iným palivom, ktoré sa ručne prikladá, bez kondenzačnej nádrže by som to nerobil. 1000 litrov sa mi javí málo, robil som to u dcéry. Malo by to byť jednoducho povedané 100 násobok výkonu kotla, teda ak má kotol 25 kW, treba nádrž až 2500 litrov. Potom príde ten komfort. 1000 litrová veľmi priaznivo a šetrne pôsobí na kotol a zjednoduší prevádzku, skôr by sa jej malo hovoriť vyrovnávacia. Ale v prechodnom období im aj vykúri pár hodín.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.