Zavrieť

Porady

Odvody zdrav / soc poist v nezamestnanosti

Zdravim

Bol som nezamestnany 1 a pol mesiaca, za ten cas som nemal cas ist na urad prace a nahlasit skutocnost ze som nezamestnany.

Ako je to s odvodmi do zdrav a soc poistovne? Poslu mi upomienku ze mam u nich dlh? Alebo ako im mam zaplatit za ten mesiac a pol co za mna nikto nic neodviedol a nehlasil som to?


(Som fyzicka osoba, zamestnanec)

Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Stina je offline (nepripojený) Stina

    Stina
    Ak nie si prihlásený na úrade práce , si povinný prihlásiť sa do zdravotnej poisťovne ako samoplatiteľ v tvojom prípade so spätnou platnosťou (odvody si môžeš vyrovnať v RZZP za rok 2010 - neodkladaj však platny, lebo budú vysoké nedoplatky) .
    Do sociálnej poisťovne sa môžeš, ale nemusíš prihlásiť ako dobrovoľný poistenec.

    janaGT je offline (nepripojený) janaGT

    janaGT
    súhlasím so Stinou,
    iba doplním, že povinnosť neplatiť do ZP máš iba vtedy, ak si invalidný dôchodca, vtedy za teba platí štát i keď si dobrovoľne nezamestnaný, resp. si sa nestihol prihlásiť na úrade práce.

    janaGT je offline (nepripojený) janaGT

    janaGT
    ivka70 Pozri príspevok
    Ale myslim, ze ide len o invaliditu nad 70%.
    nie, všetko nad 40%

    (8) Štát je platiteľom poistného, ak nie je ďalej uvedené inak, za

    b) fyzickú osobu, ktorá poberá dôchodok, okrem poberateľa vdovského dôchodku, vdoveckého dôchodku a sirotského dôchodku podľa osobitného predpisu, 39b) alebo dôchodok z výsluhového zabezpečenia policajtov a vojakov podľa osobitného predpisu39c) alebo dôchodok z cudziny, alebo dôchodok z iného členského štátu a nie je zdravotne poistená v tomto členskom štáte,

    janaGT je offline (nepripojený) janaGT

    janaGT
    ivka70 Pozri príspevok
    Ale myslim, ze ide len o invaliditu nad 70%.
    ešte ma napadlo, ak máš ID vyšší ako 70%, tak nemáš nárok na podporu v nezamestnanosti

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    A co sa tyka upomienky, moze ti prist aj o mesiac aj o niekolko rokov. Je lepsie si to vybavit hnred, lebo zakonnu povinnost nahlasit zmeny ZP mas do 8 dni od zmeny. Ked to das do poriadku hned, vyhnes sa moznmu penale a urokom z omeskania.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    janaGT Pozri príspevok
    súhlasím so Stinou,
    iba doplním, že povinnosť neplatiť do ZP máš iba vtedy, ak si invalidný dôchodca, vtedy za teba platí štát i keď si dobrovoľne nezamestnaný, resp. si sa nestihol prihlásiť na úrade práce.
    Ale myslim, ze ide len o invaliditu nad 70%.

    Odvody zdrav / soc poist v nezamestnanosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.