Zavrieť

Porady

odchod do starobného dôchodku

dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu. Otec pracuje v bani Nováky ale na povrchu od roku 1973. Uvažuje nad odchodom do dôchodku, nakoľko veľmi málo zarobí v priemere okolo 350 eur v čistom. Chcel by popri dôchodku pracovať normálne na zmluvu aby si prilepšil a zároveň by si zhodnotil dôchodok, lebo by si ho dal potom znovu prehodnotiť. viete mi poradiť kedy by mohol nastúpiť na starobný dôchodok a keby išiel do predčasného kedy by to tiež mohlo byť aj s následným krátením dôchodku? Narodil sa v novembri 1954. ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    jelenka Pozri príspevok
    dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu. Otec pracuje v bani Nováky ale na povrchu od roku 1973. Uvažuje nad odchodom do dôchodku, nakoľko veľmi málo zarobí v priemere okolo 350 eur v čistom. Chcel by popri dôchodku pracovať normálne na zmluvu aby si prilepšil a zároveň by si zhodnotil dôchodok, lebo by si ho dal potom znovu prehodnotiť. viete mi poradiť kedy by mohol nastúpiť na starobný dôchodok a keby išiel do predčasného kedy by to tiež mohlo byť aj s následným krátením dôchodku? Narodil sa v novembri 1954. ďakujem
    Dôchodkový vek muža pracujúceho v III. prac. kategorii je 62 rokov. O predčasný dôchodok môže požiadať najskôr dva roky pred dovršením dôchodkového veku.

    Keďže v prípade tvojho otca ide o pracovisko bane, zisti si, či nie je zaradený do inej pracovnej kategorie.

    jelenka je offline (nepripojený) jelenka

    jelenka
    ešte by som poprosila info keby bol zaradený do II.prac.kategórie pri týchto istých podmienkach...

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    jelenka Pozri príspevok
    ešte by som poprosila info keby bol zaradený do II.prac.kategórie pri týchto istých podmienkach...
    osobnú skúsenosť s tým nemám - pozri na stránke sociálnej poisťovne

    http://www.socpoist.sk/starobny-doch...dochodkovy-vek

    príp. sa informuje na bezplatnej infolinke o dôchodkoch

    Informácie o dôchodkoch,
    bezplatná linka
    0800 123 123

    odchod do starobného dôchodku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.