Zavrieť

Porady

Čiastočné zateplenie domu

Zdravím Vás

Uvažujem o čiastočnom zateplení domu, t.j maximálne polovicu domu by som zateplil (sererná a západná strana) a druhú by som nehal "voľne dýchať"!

Má niekto z Vás s týmto nejaké skúsenosti? Ak áno - prispejte! Zaujímalo by ma prípadne aj aká technológia, resp. zateplovací materiál je vhodný na tento druh zateplenia RD!

Vopred ďakujem za príspevky
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ciners je offline (nepripojený) ciners

    ciners
    Bolo by dobre poznat celkovy popis obvodoveho plastu vasho domu, aby sa dalo povedat, co a ako dalej. Skuste popisattakto
    steny-material-hrubka
    stropy-material-hrubka
    vence-ci maju nejaku izolaciu, takisto aj preklady
    velkost domu, ci chcete aj komplet novu fasadu( asi ano), a kopu veci, vsetko co vas napadne popiste

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    Môj názor .Zatepliť polovicu je ako keby ste si kúpli jednu topánku.Pokiaľ nemáte problém s financiami neni o čom.

    vratnik je offline (nepripojený) vratnik

    vratnik
    Jedine tak, ze sa vam neda technicky / financne zrealizovat cele zateplenie. Ciastocne zateplit mozete v podstate kazdym druhom zateplenia. Ak mate k tomu financne dovody, tak mozete zateplit bez finalnej omietky - len provizorne vykonate farebny penetracny nater na zastierkovane zateplenie. Z druhej strany ulice ani nevidiet, ze dom je nema omietky. Alebo zateplit len severnu stenu a dalsie steny dalsim rokom.

    TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

    TomasHC
    Ako sa potom riesi nadpojenie? Ide o to, ze EPS na fasade po par mesiacoch zasne degradovat, ak nie je zaklebrovany...

    day je offline (nepripojený) day

    day
    ked ide o financie, zateplit zvolene strany a na 1x urobit na cely dom omietky, aby dom nebol viac farebny. ale ako pise ciners neodporuca sa tento postup (samozrejme zalezi kto ma ake moznosti)

    vratnik je offline (nepripojený) vratnik

    vratnik
    TomasHC Pozri príspevok
    Ako sa potom riesi nadpojenie? Ide o to, ze EPS na fasade po par mesiacoch zasne degradovat, ak nie je zaklebrovany...
    Nadpojenie? Nechaju sa na rohoch steny zuby z dosiek zateplenia a tie sa mozu nastierkovat tenkou vrstvou lepidla, alebo sa zozltnuty polystyren odbrusi. Najlepsie je zateplit naraz a ak uz, tak s omietkami pockat.

    mrtnco je offline (nepripojený) mrtnco

    mrtnco
    Vdaka za reakciu!
    Aby som vsak moju situaciu trosku upresnil. Nejde mi o ciastocne zateplenie kvoli financiam, ale akosi sa neviem stotoznit s mysliekou, ze by som mal cely dom oplasteny. Chcem aby dom v jednej casti prirodzene dychal. O zatepleni uvazujem hlavne na spominanej S/Z strane, kedze zrovna obidve steny resp. obvodove mury tvoria cast miestnosti, ktore su citelne najchladnejsie. Dom je inak celkom dobre vyrieseny z hladiska tepelnych strat - plastove okna, znizene a zateplene stropy, takze v globale tepelna pohoda je vcelku fajn. Az na tie spominane miestnosti. Samozrejme fasadu nezateplenych casti domu by som riesil zaroven s tym zateplenim.

    Co ma najviac v pripade tohoto polovicateho zateplenia zaujima, je ci to nema nejaky mozny nehativny vplyv na celu stavbu, ked polovica domu je oplastena a druha nie.

    durisovad je offline (nepripojený) durisovad

    uctovnicka na dochodku durisovad
    Aj my sme chceli takto riesit chladnejsie miestnosti v dome, chceli sme dat zateplit severnu stenu domu. Zateplovaci povedali, ze by sa vytvarali tzv. tepelne mosty, keby nebol zatepleny cely dom, ale odbornik - inzinier stavitel povedal, ze by sa ziadne tepelne mosty nevytvarali. Este sme sa nerozhodli, takze prakticku radu dat neviem.

    mrtnco je offline (nepripojený) mrtnco

    mrtnco
    Tak v tomto pripade by mal nazor odbornika (pokial je naozaj objektivny) u mna vacsiu vahu, ako rada zateplovakov. Je jasne, ze pokial ide o stavitelov, alebo predajcov stavebneho materialu - ti budu a priori tlacit a presviedcat ludi, ze zateplenie domu je to najlepsie a najdolezitejsie co musi kazdy majitel urobit (aj ked samozrejme nepopieram vyznam zateplovania). Je to vsak pomerne novy fenomen u nas a hlavne sa pouzivaju na to materialy (prevazne umele a chemicke) kt. nie su este rokmi osvedcene, preto som v tomto pripade trosku zdrzanlivy a nerad by som zateploval cely dom pokial mam relativne dobru tepelnu pohodu!

    chandler je offline (nepripojený) chandler

    chandler
    moj nazor je taky ze zateplenie severnej strany je ucinne (z financneho hladiska). ale neviem o tom ze by sa robili nejake specialne vyskumy na ciastocne zateplenie domu.
    samozrejme je logicke a vzdy lepsie zateplit cely dom.

    v pripadoch ak su tepelne mosty na severnej strane domu a tvori sa tam plesne v rohoch a kutoch, tak urcite ma zmysel zateplit len tu problematicku stranu.

    ciners je offline (nepripojený) ciners

    ciners
    Ja na tom ciastocnom zatepleni nechapem jednu vec. Tu fasadu, co je na tom asi to najdrahsie, tu clovek asi urobi celu. Teda aspon predpokladam, ze ludia nechcu polku domu staru fasadu a polku novu. No a dat pod tu novu fasadu polystyren, co je z toho celeho asi to najlacnesie, v tom nevidim zmysel. Mozno sa mylim, nie som rozpoctar, iba co som pozeral, tak tie povrchove upravy sa mi zdaju podstatne drahsie ako samotny polystyren.

    chandler je offline (nepripojený) chandler

    chandler
    no to je jasne, ze z takeho hladiska je uplna blbost zateplit len cast a na zvysku robit lesenie a fasadu atd.

    ja som to skor myslel tak ze zateplis len jednu stranu a zvysok nechas tak, omietku spravis len na tom zatepleni tak aby sa podobala na zvysok - jednoducho nudzove riesenie.

    TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

    TomasHC
    day Pozri príspevok
    ... mozem nahodit EPS a omietat napr o rok, dva?
    to mi nepride OK alebo ... ?
    Ked das na EPS kleber a sietku a napenetrujes to, tak mozes robit fasadu aj neskor.

    milláčikk je offline (nepripojený) milláčikk

    Vylúčený člen milláčikk
    mrtnco Pozri príspevok
    Vdaka za reakciu!
    Aby som vsak moju situaciu trosku upresnil. Nejde mi o ciastocne zateplenie kvoli financiam, ale akosi sa neviem stotoznit s mysliekou, ze by som mal cely dom oplasteny. Chcem aby dom v jednej casti prirodzene dychal. O zatepleni uvazujem hlavne na spominanej S/Z strane, kedze zrovna obidve steny resp. obvodove mury tvoria cast miestnosti, ktore su citelne najchladnejsie. Dom je inak celkom dobre vyrieseny z hladiska tepelnych strat - plastove okna, znizene a zateplene stropy, takze v globale tepelna pohoda je vcelku fajn. Az na tie spominane miestnosti. Samozrejme fasadu nezateplenych casti domu by som riesil zaroven s tym zateplenim.

    Co ma najviac v pripade tohoto polovicateho zateplenia zaujima, je ci to nema nejaky mozny nehativny vplyv na celu stavbu, ked polovica domu je oplastena a druha nie.
    Čiastočné zateplenie by som robil iba v prípade, ak ti vyhovujú tepelné straty budovy a na tej severnej máš tepelné mosty = vlhko - pleseň.

    PS
    Predstav si, že v zime vyjdeš na dvor nahý a aby si nezmrzol dáš si kožušinu IBA na chrbát = chrbát ti neprechladne, ale ZMRZNEŠ aj tak.

    andiablo je offline (nepripojený) andiablo

    andiablo
    No môj názor z vlastnej skúsenosti zatepliť bud celý dom alebo nič. Svokor zateplil len dve strany S a V. V miestach kde sa stretáva zateplená a nezateplená stena vznikajú tepelné mosty. Vidno to hlavne v zime ako vznikajú mokré miesta. Tak toto je rada zo života tak s tým počítaj, že sa ti to stane.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.