Zavrieť

Porady

zápočet jednostranný alebo vzájomný?

chcem sa spýtať či robím správne ak vystavujem v pU jednostranný zápočet. Viem že pri fa + dobropise se to v poriadku, ale robím to aj pri záväzkoch a pohľadávkach. Zatiaľ som nemala so žiadnou firmou problém, len neviem či je to správne. Hovorí o tom nejaký paragraf v účtovníctve, ktorý by som porušovala. ? Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    promont maja je offline (nepripojený) promont maja

    promont maja
    ... a je ešte potrebné dodať, že jednostranný zápočet je možné urobiť až po uplynutí doby splatnosti, inak je neplatný. Tento jednostranný zápočet sa zvyčajne robí práve pri tzv. dobropisoch ... hoci tak ako hovorí Kejka obidva formy sú v súlade so zákonom, len si je potrebné vybrať.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    áno, na dbp. je v zmysle zákona odkaz na pôvodnú faktúru, splatnosť si dáva odberateľ alternatívne
    - ihned, ak pôvodná fa je neuhradená /vtedy ju páruje automaticky systém na pôvodnú faktúru a zápočet sa ani neposiela/
    - 14 dní ako iné bežné faktúry, vtedy ju uhradí odberateľovi, alebo pošle jednostranný zápočet na najbližšiu faktúru po splatnosti.

    Oba spôsoby sú podľa mňa akceptovateľné, hoci s jedným odberateľom dlhodobo bojujem o uznanie tohto postupu z jeho strany, nakoľko on tie naše dbp. páruje úplne inak, podľa svojho. /len poznámka na okraj, mierne mimo témy/.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    myslím, že obe formy sú v súlade so zákonom, skôr asi treba pozrieť obch.z.
    Ja jednostranný zápočet posielam najskôr mailom. Je pružnejší, nemusím čakať na podpis druhej strany, ale odsúhlasenie je potrebné, aby bolo súhlasné účtovanie na oboch stranách.
    Predsa len hrozí, že kým ja robím zápočet, druhá strana už poslala úhradu - treba zaistiť nejaký "stopstav".
    Tam, kde je komplikované saldo, alebo nie celkom dobré vzťahy, uprednostňujem vzájomné zápočty.

    promont maja je offline (nepripojený) promont maja

    promont maja
    KEJKA Pozri príspevok
    Oba spôsoby sú podľa mňa akceptovateľné, hoci s jedným odberateľom dlhodobo bojujem o uznanie tohto postupu z jeho strany, nakoľko on tie naše dbp. páruje úplne inak, podľa svojho. /len poznámka na okraj, mierne mimo témy/.
    Kejka a mňa by zaujímalo, ako inak to ten Váš odberateľ rieši ...? Ako ich páruje?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    promont maja Pozri príspevok
    Kejka a mňa by zaujímalo, ako inak to ten Váš odberateľ rieši ...? Ako ich páruje?
    proste si nevšíma tie odkazy na pôvodnú faktúru. Z času na čas pošle návrh na zápočet, kde ten dbp. je započítaný na inú faktúru podľa jeho vlastného výberu. My mu tie návrhy neakceptujeme, ale on to aj tak má zaúčtované podľa seba. Takže vzniká chaos. Momentálne je to stále v riešení.

    Aldan je offline (nepripojený) Aldan

    Aldan
    Ďakujem za odpoveď, zatiaľ som nemala ešte problém so žiadnym odberateľom pri jednostrannom zápočte.

    Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

    Ester plus
    Je možné pri zaslaní info. o jednostrannom zápočte stanoviť čakaciu dobu na vyjadrenie druhej strany, kým dôjde k samotnému zaúčtovniu? Alebo už to stanovuje samotný zákon?

    zápočet jednostranný alebo vzájomný?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.