Zavrieť

Porady

Účtovanie vráteného daňového bonusu do PD

Dobrý deň,
prosím skúsených účtovníkov o radu, ako správne zaúčtovať vrátený daňový bonus DÚ živnostníkovi do peňažného denníka prijatého na bankový účet.
Za radu vopred ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Postupy účtovania
    §4
    (6) V peňažnom denníku sa uvádza prehľad
    a) peňažných prostriedkov v hotovosti v členení na príjmy a výdavky,
    b) peňažných prostriedkov na účtoch v bankách v členení na príjmy a výdavky,
    c) priebežných položiek v členení na príjmy a výdavky,
    d) príjmov zahrnovaných do základu dane z príjmov4) celkom, v členení najmä na
    1. predaj tovaru,
    2. predaj výrobkov a služieb,
    3. ostatné príjmy,
    e) výdavkov vynaložených na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov4) celkom, v členení najmä na
    1. nákup materiálu vrátane výdavkov súvisiacich s jeho obstaraním,
    2. nákup tovaru vrátane výdavkov súvisiacich s jeho obstaraním,
    3. mzdy,
    4. poistné a príspevky5) platené za fyzickú osobu alebo podnikateľa podľa § 1 a poistné a príspevky platené zamestnávateľom za zamestnancov,
    5. prevádzkovú réžiu,
    6. tvorbu sociálneho fondu,
    f) príjmov, ktoré podľa osobitného predpisu4) neovplyvňujú základ dane z príjmov,
    g) výdakov, ktoré podľa osobitného predpisu4) neovplyvňujú základ dane z príjmov.

    (7) Príjmy, ktoré sa neuvedú do prehľadu podľa odseku 6 písm. d) prvého bodu alebo druhého bodu sa uvedú v prehľade podľa odseku 6 písm. d) tretieho bodu.

    (8) Výdavky podľa odseku 6 písm. e) tretieho bodu obsahujú
    a) čisté mzdy vyplatené zamestnancom vrátane vyplateného daňového bonusu, a to aj z prostriedkov zamestnávateľa6),
    b) poistné a príspevky na zdravotné poistenie a sociálne poistenie, ktoré je povinný platiť zamestnanec7),
    c) daň z príjmu zo závislej činnosti a preddavky na daň z príjmov zo závislej činnosti,
    d) daňový bonus vrátený správcom dane, účtovaný ako storno.


    Daňový bonus je Vaša pohľadávka .To znamená môžete postupovať nasledovne :

    1/Zaúčtovať v Knihe pohľadávok pohľadávku voči daňovému úradu vo výške bonusu.Po zaplatení na Váš účet budete účtovať príjem bankový účet / príjem NZD.Druhý zápis bude interným dokladom v časti Mzdy čiastka bonusu mínusom /čiže budete stornovať DB z miezd/.

    2/ Alebo zaúčtovať DB do Knihy záväzkov mínusomvoči Daňovému úradu .Pri úhrade z DU budete účtovať bankový účet -výdaj mínusom /mzdy VOZD mínusom .Čiže storno zápis .
    Naposledy upravil Zita5 : 18.06.10 at 16:58 Dôvod: Doplnenie účtovania .

    Hlasovalo 8 pouzivatelov

    Užitočné (8)
    betka, Dana1, rodina1, ondrejvla, Zdenka 0705, mzdarka renca, Johanka, Anja111
    8

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Radoslav2 Pozri príspevok
    Z odpovede, ktorú ste mi zaslali som pochopila, že sa jedná o daňový bonus pre zamestnancov živnostníka. Ja chcem ale vedieť , kde sa zaučtuje daňový bonus vyplatený živnostníkovi za svoje 4 deti.
    S pozdravom
    ako príjem neovpl.základ dane

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    ja ho neevidujem a pokial nemá živnostník preplatok na dani, posiela mu ho DU na súkromný účet.
    Z odpovede, ktorú ste mi zaslali som pochopila, že sa jedná o daňový bonus pre zamestnancov živnostníka. Ja chcem ale vedieť , kde sa zaučtuje daňový bonus vyplatený živnostníkovi za svoje 4 deti.
    S pozdravom
    Dobrý deň, prosím Vás ešte o jednu radu: V marci tohto roku som obdržala opravnú faktúru (dobropis) na sumu 2,03 Eura, ja som ju zapísala do evidencie záväzkov s mínusovým stavom. V apríli mi prišiel výpis z účtu z banky , kde som ju mala uhradenú dňa 7.4.2010. Ako ju mám zaúčtovať do peňažného denníka v JÚ .Keď ju zapíšem ako príjem v banke otvorí sa mi evidencia pohľadávok, ale aj ju mám zapísanú v evidencii záväzkov.
    Ďakujem s pozdravom

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Radoslav2 Pozri príspevok
    Dobrý deň, prosím Vás ešte o jednu radu: V marci tohto roku som obdržala opravnú faktúru (dobropis) na sumu 2,03 Eura, ja som ju zapísala do evidencie záväzkov s mínusovým stavom. V apríli mi prišiel výpis z účtu z banky , kde som ju mala uhradenú dňa 7.4.2010. Ako ju mám zaúčtovať do peňažného denníka v JÚ .Keď ju zapíšem ako príjem v banke otvorí sa mi evidencia pohľadávok, ale aj ju mám zapísanú v evidencii záväzkov.
    Ďakujem s pozdravom
    Ak ju máš v evidencii záväzkov, tak ju neúčtuj z bankového výpisu ako príjem, ale výdavok s mínusovým znamienkom.
    Spáruje sa ti úhrada a bude ti sedieť aj zostatok v banke. (nebude sedieť debet, kredit na výpise, ale to nie je až taká chyba)

    Katka0208 je offline (nepripojený) Katka0208

    Katka0208
    eviduje sa daňový bonus szčo za jeho dieťa v knihe pohľadávok alebo nie? ďakujem...

    Katka0208 je offline (nepripojený) Katka0208

    Katka0208
    super, ďakujem, aj ja som si to myslela. a preto som tiež dala previesť platbu na súkromný účet

    Zuna 3 je offline (nepripojený) Zuna 3

    Zuna 3
    Chcem sa opýtať ešte na zaúčt. daň.bonusu vyplácaného zamestnávateľom: Nemôže sa príjem na účte od daňového úradu zaúčtovať ako iný príjem ovplyv.ZD, keďže vo výdajoch ovplyv.ZD je vypláta daň.bonusu ( v mzdách) ?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Zuna 3 Pozri príspevok
    Chcem sa opýtať ešte na zaúčt. daň.bonusu vyplácaného zamestnávateľom: Nemôže sa príjem na účte od daňového úradu zaúčtovať ako iný príjem ovplyv.ZD, keďže vo výdajoch ovplyv.ZD je vypláta daň.bonusu ( v mzdách) ?
    nie, nemôže. Ak ide o DB zamestnancov, učtuješ ako storno výdaja v členení mzdy.

    Zuna 3 je offline (nepripojený) Zuna 3

    Zuna 3
    a Keď je na bankovom účte príjem peňazí? nepôjdu mi potom konečné zostatky na účte.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.