Zavrieť

Porady

Brusenie ockovacich nozov

Ahojte. Kupil som si nove ockovacie a vrublovacie noze. Nies dostatocne ostre a potrebujem ich dokonale nabrusit. Cim a ako brusite noze aby sa nimi dobre vrublovalo/ockovalo?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    petmar je offline (nepripojený) petmar

    petmar
    V škole (dosť dávno síce) sme mali učiteľa, ktorý nás učil vrúbľovať, predtým sme si museli kúpiť a naučil nás vlastnosručne nabrúsiť nože. TeraZz je to lepšie, dostať kúpiť také brúsne kamene, na jednej strane drsnejšie, na druhej strane úplne hladké. Brúsiť najprv na drsnejšej- trochu poliať vodou (popľuť ) , brúsiť krúživými pohybmi , nôž držať stále trošku šikmo hore alev ždy v rovnakom sklone. Potom na hladkej strane tak isto. Mal by z ostria zísť tzv. drôt. Nakoniec sme ho pretiahli párkrát na koženom remeni, a skúška bola, keď sme si naslinili chlpy na ruke a nôž ich oholil. Doteraz tak (bez remeňa) brúsim všetky nože a sú riadne ostré.

    alabut je offline (nepripojený) alabut

    alabut
    Ja brusim noze a dlata na smirglovom papieri polozenom na kusku mramoru alebo inej rovnej a pevnej ploche. Vzdy brusim proti ostriu, najskor na stredne hrubom papieri, potom na jemnom. Nakoniec noz prelestim na kusku koze, ale uz naopak - po ostri, podobne ako britvu, aby sa vytvorila tzv. fazetka a odstranil pripadny brit z ostria noza. Na pracu s drevom toto brusenie zvacsa staci a je lacne. Ak chces este jemnejsi brus, mozes poliat jemny smirgel olejom, pripadne vtriet do kuska koze brusnu pastu.

    petmar je offline (nepripojený) petmar

    petmar
    ešte dodám k príspevku č. 2 že pôvodne sme to brúsili na osličke "karbónke" kde bol pridaný uhlík, neviem či to ešte robia. Ten uhlík zamedzoval príliš rýchlemu obrúseniu a prehriatiu nožíka, trošku to premastil..
    Pre pamätníkov ešte heslo: Carborundum brousek - za pouhou korunu kousek!

    Silvernola je offline (nepripojený) Silvernola

    Silvernola
    mimo278 Pozri príspevok
    Ahojte. Kupil som si nove ockovacie a vrublovacie noze. Nies dostatocne ostre a potrebujem ich dokonale nabrusit. Cim a ako brusite noze aby sa nimi dobre vrublovalo/ockovalo?
    Čosi sa mi marí, že očkovacia "žabka" sa brúsi len z jednej strany. Bolo to už poriadne dávno, všetky múdrosti starého otca sa v hlave neudržali. Neviete o tom niečo bližšie?

    Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

    Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac Martin Mocko
    Môj starý otec ma učil brúsiť štepárske nože na bridlici (myslím tým horninu bridlicu). Kedysi sa z nej v našom okolí robili tabuľky na písanie do školy.

    aviator je offline (nepripojený) aviator

    slovenský človek v kristových rokoch ...viac aviator
    Silvernola Pozri príspevok
    Čosi sa mi marí, že očkovacia "žabka" sa brúsi len z jednej strany. Bolo to už poriadne dávno, všetky múdrosti starého otca sa v hlave neudržali. Neviete o tom niečo bližšie?
    Žabka nieje na očkovanie. Očkovací aj vrúbľovací nôž sa brúsi z jednej strany do šikma a z druhej do roviny. V škole sme to kedysi dávno mali na celodenné cvičenie .
    Držím palce.

    viktorviktor je offline (nepripojený) viktorviktor

    viktorviktor
    http://www.bmprofit.cz/noze.php
    http://kombat.com.ua/knife15.html
    tu je videjko ako nabrúsiť nôž na strúhanie vlasu (....ani zastrúhaný vlas by sa mu do .... nezmestil) http://video.nur.kz/view=k62auj2g

    aj tu je brúsenie
    Naposledy upravil viktorviktor : 22.06.10 at 09:40

    wabi je offline (nepripojený) wabi

    wabi
    Možno vás poteší, že ak aj nôž nie je dokonalý, i tak dokážete zaočkovať úspešne zopár stromkov, hoc aj s kuchynským malým nožíkom, tým som nechcel odhovárať od kvalitných a dobre nabrúsených nožov, iba že šikovná ruka, cit pre živé drevo, dobré oko a najmä informácie kedy ako a čo je ešte dôležitejšie než nôž samotný.

    Brusenie ockovacich nozov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.