Zavrieť

Porady

SZCO zaradit odpis za rok 2009 pri danovej strate

Dobry den,

sme SZCO /jednoduche uctovnictvo/
chcela by som poprosit o radu, dokoncila som prave danove priznanie pre klienta za rok 2009 a mame danovu stratu, este nemam vo vydajoch zapocitane odpisy, ktore mi danovu stratu este zvysia, v tom nevidim zmysel, nedaju sa odpisy u SZCO neuplatnit pre dany rok - prerusit a potom v nasledujucom roku opat pokracovat, kde sme skoncili? /t.j. odpis posuniem o rok/

umoznuje mi zakon nieco taketo?

dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tamila je offline (nepripojený) Tamila

    Tamila
    Daňové odpisy môžeš prerušiť aj niekoľko rokov po sebe aj u SZČO. Aj tu na porade je o tom dosť popísané.

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    aximalka Pozri príspevok
    Dobry den,

    sme SZCO /jednoduche uctovnictvo/
    chcela by som poprosit o radu, dokoncila som prave danove priznanie pre klienta za rok 2009 a mame danovu stratu, este nemam vo vydajoch zapocitane odpisy, ktore mi danovu stratu este zvysia, v tom nevidim zmysel, nedaju sa odpisy u SZCO neuplatnit pre dany rok - prerusit a potom v nasledujucom roku opat pokracovat, kde sme skoncili? /t.j. odpis posuniem o rok/

    umoznuje mi zakon nieco taketo?

    dakujem
    ZDP
    § 22
    (9) Daňovník môže uplatňovanie odpisov hmotného majetku prerušiť, a to len na jedno celé zdaňovacie obdobie alebo viac celých zdaňovacích období; v ďalšom zdaňovacom období daňovník pokračuje v odpisovaní tak, ako by nebolo prerušené, pričom celková doba odpisovania sa predlžuje o dobu prerušenia odpisovania. Prerušenie odpisovania nemôže uplatniť daňovník, ak uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10; v takom prípade daňovník vedie odpisy len evidenčne a o túto dobu nemôže lehotu určenú na odpisovanie hmotného majetku predĺžiť. Daňovník, s výnimkou daňovníka, ktorý uplatňuje úľavu na dani podľa § 30a a 30b, je povinný prerušiť uplatňovanie odpisov hmotného majetku v tom zdaňovacom období, v ktorom nedôjde k predĺženiu platnosti povolenia na predčasné užívanie stavby111a) alebo k predĺženiu dočasného užívania stavby na skúšobnú prevádzku, 111b) a to až do toho zdaňovacieho obdobia, v ktorom stavebný úrad107) rozhodne o ďalšom predĺžení platnosti povolenia na predčasné užívanie stavby, 111a) o ďalšom predĺžení dočasného užívania stavby na skúšobnú prevádzku111b) alebo vydá kolaudačné rozhodnutie.

    Tamila je offline (nepripojený) Tamila

    Tamila
    marjankaj Pozri príspevok
    Odpisy však nemožno prerušiť pri hmotnom majetku obstaraného formou finančného prenájmu. §26 ods(8).
    Súhlasím, ale dajú sa dať do výdavkov neovplyvňujúcich základ dane a teda nemusia sa v tom roku uplatniť do daňových výdavkov. Ale prerušiť sa nemôžu.

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    aximalka Pozri príspevok
    Dobry den,

    sme SZCO /jednoduche uctovnictvo/
    chcela by som poprosit o radu, dokoncila som prave danove priznanie pre klienta za rok 2009 a mame danovu stratu, este nemam vo vydajoch zapocitane odpisy, ktore mi danovu stratu este zvysia, v tom nevidim zmysel, nedaju sa odpisy u SZCO neuplatnit pre dany rok - prerusit a potom v nasledujucom roku opat pokracovat, kde sme skoncili? /t.j. odpis posuniem o rok/

    umoznuje mi zakon nieco taketo?

    dakujem
    Odpisy však nemožno prerušiť pri hmotnom majetku obstaraného formou finančného prenájmu. §26 ods(8).

    Fany je offline (nepripojený) Fany

    Fany
    Ak sa prerušia odpisy a "pokračuje sa ďalej, akoby neboli prerušené", - myslí sa tým, že odpis pokračuje vo výške ako mala byť v prerušenom roku, alebo ako by bola v tomto, keby sa rok predtým neprerušila?
    Napr. odpisujem 4 roky, každý rok inú čiastku (zrýchlené odpis.), zjednoduším:
    6,5,4,3. Ak odpíšem 6 a 5, potom 4 preruším odpisovanie, pokračujem ďalej ako 4 a 3, alebo už len 3?
    Ďakujem.

    Ešte poprosím jednu otázku:
    ak mám zaradenú v majetku budovu, používam ju na podnikanie, ale aj prenajímam, ale nájomné si neúčtujem (teda príjmy z prenájmu niesú), môžem si uplatňovať odpisy na túto budovu?
    Naposledy upravil Fany : 24.09.10 at 09:28

    karpis je offline (nepripojený) karpis

    karpis
    Ak je zaradená budova v majetku prečo o prenájme neúčtuješ, komu to prenajímaš? Prečo nie sú príjmy z prenájmu?

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Fany Pozri príspevok
    Ak sa prerušia odpisy a "pokračuje sa ďalej, akoby neboli prerušené", - myslí sa tým, že odpis pokračuje vo výške ako mala byť v prerušenom roku, alebo ako by bola v tomto, keby sa rok predtým neprerušila?
    Napr. odpisujem 4 roky, každý rok inú čiastku (zrýchlené odpis.), zjednoduším:
    6,5,4,3. Ak odpíšem 6 a 5, potom 4 preruším odpisovanie, pokračujem ďalej ako 4 a 3, alebo už len 3?
    Ďakujem.

    Ešte poprosím jednu otázku:
    ak mám zaradenú v majetku budovu, používam ju na podnikanie, ale aj prenajímam, ale nájomné si neúčtujem (teda príjmy z prenájmu niesú), môžem si uplatňovať odpisy na túto budovu?
    Tak to je divný prenájom ak z neho nemáš príjmy.

    V tom prípade by si mala odpisy uplatňovať v pomernej výške. Teda krátené.
    Ak prerušíš odpisovanie, tak potom pokračuješ ako keby si neprerušila teda 4 a 3.

    sona1980 je offline (nepripojený) sona1980

    sona1980
    Dobrý deň, potrebujem poradiť s neuplatnením odpisov pri leasingu. Prečítala som si rôzne témy, takže viem , že musím zaúčtovať účtovné odpisy. Čo sa týka daňových odpisov, viem, že ak si ich teraz neuplatním, pri leasingu si ich už v budúcnosti nebudem môcť uplatniť. Mňa však zaujíma, ak zaúčtujem účtovné odpisy napr. v sume 1500 eur, čiže si účtovne navýšim náklady, ako potom daňovo zvýšim základ dane o sumu 1500 eur. Jednoducho neviem, kde to mám daňovo vysporiadať, vo výkaze priamo, ktorý riadok? Ide o jednoduché účtovníctvo.
    ďakujem

    Katarina je offline (nepripojený) Katarina

    Katarina
    V peňažnom denníku cez uzávierkové nepeňažné operácie - prevádzková réžia.

    SZCO zaradit odpis za rok 2009 pri danovej strate

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.