Zavrieť

Porady

Nakup PHM do tankovacej nadrze a rozuctovanie PHM do spotreby

Mili poradaci,

dufam, ze mi niekto z vas bude vediet odpovedat na moju otazku.

Kupujeme mesacne PHM do tankovacej nadrze, z ktorej potom tankujeme PHM do nasich mechanizmov (vysokozdvizne voziky, manipulatory a pod.). Nakup uctujeme na 112 a potom ho na mesacnej rozpustame do spotreby. Mame evidenciu, ktory mechanizmus kolko v dany mesiac natankoval PHM a to potom rozuctujeme spotreby.

Moja otazka ale znie - akou cenou mam ocenit PHM, ktore tankujem do mechanizmov? Zo skladoveho uctovnictva mam priemernu cenu - mam natankovane litre u kazdeho mechanizmu v dany mesiac ocenit touto priemernou cenou? Alebo si mam vyratat priemernu cenu z nakupenych PHM v danom mesiaci bez ohladu na zostatok litrov v nadrzi z minuleho mesiaca?

Mne dava logiku, ze by som to mala ocenovat priemernou cenou, ktoru mi vyrata skladovy SW, ale radsej sa chcem poradit.

Dakujem a snad som moj problem popisala zrozumitelne .
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Badko je offline (nepripojený) Badko

    Badko
    Keď máte v internéj smernici FIFO cenu tak aj oceňujte. Podľa toho ako je to už v spomínanéj smernici

    Inga6 je offline (nepripojený) Inga6

    Inga6
    Nemame veru v internej smernici zakotvene ocenovanie FIFO. Ale rozmyslam, ze kedze mam vystupy zo skladoveho hospodarstva (MRP SW), tam mi kazdy mesiac SW automaticky nakupnu cenu spriemeruje. A kedze nakupujeme iba jeden tovar - diesel, tak mozeme bez problemov uplatnit priemernu cenu, ze?
    Tym padom rozpustim spotrebovanu naftu na jednotlive mechanizmy tak, ze natankovane litre vynasobim priemernou cenou v danom mesiaci, ktoru mam na zostave zo skladoveho hospodarstva. Je to takto spravne?
    Dakujem.

    Inga6 je offline (nepripojený) Inga6

    Inga6
    .....dakujem, ale predsa este mam jednu otazocku. Na vystupe zo skladoveho hospodarstva mam ocenenu spotrebu nafty podla mechanizmov raz v kolonke VYDAJ a raz v kolonke PREDAJ. A su tam mame rozdiely a na mesacnej baze mi stale vyskoci bud zisk alebo strata zo spotreby nafty u tychto mechanizmov.
    Moja otazka je:
    - mam rozpustat do spotreby ocenenu naftu podla mechanizmov z kolonky vydaj alebo z kolonky predaj?
    - mam na mesacnej baze zauctovat stale aj zisk alebo stratu, ktoru mi skladove hospodarstvo vyhodi? Ak ano, ako prosim?

    Dakujem .

    dasulik11 je offline (nepripojený) dasulik11

    dasulik11
    No tak poporiadku, nakúpite naftu 111,343/321, prijimete na sklad 112/111, následne spotreba nafty 501/112...aký predaj? trochu vašej otázke nerozumiem...veď výdaj sa účtuje vždy v sume priemernej zo skladu. Predaj sú tržby, ale vy tú naftu nepredávate...či áno?

    Inga6 je offline (nepripojený) Inga6

    Inga6
    Ano, presne tak to uctujeme, to je vsetko ok.
    Lenze skladove hospodarstvo (teda nakup a vydaj nafty) vedieme v MRP (SW) a vystup z MRP je zial taky, ze podla mechanizmov nam oceni vydaj litrov v 2 stlpcoch - raz VYDAJ a raz PREDAJ. Oceni to (MRP myslim) cenou v nejakym malym rozdielom osobitne pre VYDAJ a osobitne pre PREDAJ a v sumarnom stlpci nam vykaze zisk alebo stratu, ktora suvisi s tym rozdielnym ocenenim litra v stlpci VYDAJ a stlpci PREDAJ.

    Zial, neviem preco takyto vystup MRP zo skladu dava, ale samu ma to zmiatlo . Preto som polozila tuto otazku.
    Mne logika kaze, ze do spotreby by sme mali uctovat ocenenie litrov v stlpci VYDAJ a stlpec PREDAJ by sme mali ignorovat, len neviem, k comu to tam je a co potom s tym vykazanym ziskom alebo stratou......

    Aj tak velmi pekne dakujem za rady .

    dasulik11 je offline (nepripojený) dasulik11

    dasulik11
    Do programu MRP sa vôbec nerozumiem, ale určite by som brala sĺpec výdaj a to ostatné by ma nezaujímalo. Neviem, pozrite si, čo vám ťahá do hlavnej knihy.

    Nakup PHM do tankovacej nadrze a rozuctovanie PHM do spotreby

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.