Zavrieť

Porady

prechod z FO na s.r.o.

Dobrý deň. Potrebovala by som poradiť o možných spôsoboch prechodu SZČO na s.r.o. Má sa to realizovať predajom zásob tovaru, majetku na základe zmluvy alebo faktúry?, s DPH alebo bez DPH? A čo zamestnanci? Už vopred ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

    VieraPopluharova
    Nuž tu sa natíska v prvom rade otázka je SZCO platca DPh alebo nie?
    Ja som riešila nedávno prechod zo SZCO na s.r.o., spôsobom :
    zmluva, následne fakúra / ci s dph, alebo bez dph zalezi to od toho ci je SZCO platcom dph ak ano tak s dph, ak nie je tak bez dph/, to je co sa týka zásob, tovaru, majetku a pod.
    Zamestnanci: zmluva o predaji podnikania zo SZCO na s.r.o., s.r.o. sa zaväzuje prebrať zamestnancov ,zmena platcu odvodov, zmena platcu na DU preddavky zo závislej cinnosti zamestnancov , to je v kratkosti na Tvoju otázku, konkretnejšie zavisí všetko od konkretnych podmienok u SZCO, ktorá sa "transformuje" na s.r.o.
    Samozrejme to nie je správny výraz , ale obrazne.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    printy Pozri príspevok
    Dobrý deň. Potrebovala by som poradiť o možných spôsoboch prechodu SZČO na s.r.o. Má sa to realizovať predajom zásob tovaru, majetku na základe zmluvy alebo faktúry?, s DPH alebo bez DPH? A čo zamestnanci? Už vopred ďakujem.
    Použi vyhľadávanie, napr. "predaj podniku".

    ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

    ? ego.mc
    Dovolím si iba pripomenúť, že SZČO nemôže predať ani podnikanie, ani firmu. (To by musel predať sám seba.) Môže predať iba svoj majetok.
    Čo sa týka zamestnancov, s tými musí ukončiť pracovný pomer a s.r.o. s nimi môže uzavrieť nový.

    VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

    VieraPopluharova
    ego.mc Pozri príspevok
    Dovolím si iba pripomenúť, že SZČO nemôže predať ani podnikanie, ani firmu. (To by musel predať sám seba.) Môže predať iba svoj majetok.
    Čo sa týka zamestnancov, s tými musí ukončiť pracovný pomer a s.r.o. s nimi môže uzavrieť nový.
    Suhlasim, asi som sa nepresne vyjadrila, mala som na mysli zasoby, pohladavky, zaväzky a pod.,ze ukonci so zamestnancami pracovny pomer, to je snad jasne a musi uzatvorit novy s s.ro.,takze sa ospravedlnujem ak som sa nepresne vyjadrila.

    racing je offline (nepripojený) racing

    racing
    [QUOTE=VieraPopluharova;1437855]Nuž tu sa natíska v prvom rade otázka je SZCO platca DPh alebo nie?
    Ja som riešila nedávno prechod zo SZCO na s.r.o., spôsobom :
    zmluva, následne fakúra / ci s dph, alebo bez dph zalezi to od toho ci je SZCO platcom dph ak ano tak s dph, ak nie je tak bez dph/,

    § 10 ZDPH hovorí, že platiteľ predaj podniku nezdaňuje, teda faktúra za predaj bude bez dph

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    ego.mc Pozri príspevok
    Dovolím si iba pripomenúť, že SZČO nemôže predať ani podnikanie, ani firmu. (To by musel predať sám seba.) Môže predať iba svoj majetok.
    Čo sa týka zamestnancov, s tými musí ukončiť pracovný pomer a s.r.o. s nimi môže uzavrieť nový.
    Aj FO môže predať podnik. Stačí si pozrieť ustanovenia Obchodného zákonníka, ktoré definujú kto je podnikateľ, čo je podnik a ust. § 476-488, ktoré riešia zmluvu o predaji podniku.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    [QUOTE=racing;1438939]
    VieraPopluharova Pozri príspevok
    Nuž tu sa natíska v prvom rade otázka je SZCO platca DPh alebo nie?
    Ja som riešila nedávno prechod zo SZCO na s.r.o., spôsobom :
    zmluva, následne fakúra / ci s dph, alebo bez dph zalezi to od toho ci je SZCO platcom dph ak ano tak s dph, ak nie je tak bez dph/,

    § 10 ZDPH hovorí, že platiteľ predaj podniku nezdaňuje, teda faktúra za predaj bude bez dph

    § 10 Zákona o DPH tiež ustanovuje, že predaj podniku sa nepovažuje za dodanie tovaru a služby v prípade, že nadobúdateľ je platiteľ DPH .

    VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

    VieraPopluharova
    [QUOTE=Johanka;1438969]
    racing Pozri príspevok


    § 10 Zákona o DPH tiež ustanovuje, že predaj podniku sa nepovažuje za dodanie tovaru a služby v prípade, že nadobúdateľ je platiteľ DPH .
    Dakujem za opravu, myslela som inak ako som napisala .

    NICOLETTA je offline (nepripojený) NICOLETTA

    NICOLETTA
    Dobry den,

    prosim o radu pri stanoveni ZD pri predaji podniku FO novej s.r.o-cke v roku 2010.

    FO uctujuca v JU :
    ZD = predajna cena podniku (500eur) + zavazky (1000 eur) - zavazky (1000 eur) , ktore by boli po uhradeni pred predajom nakladom = 500 eur

    a s pohladavkami a hotovostou sa v roku 2010 uz nerobi nic? Alebo ich treba este priratat k ZD ?

    Treba ich len vyradit z knihy pohladavok internym dokladom?

    evuša je offline (nepripojený) evuša

    evuša
    Odporúčam Ti prečítať si príspevok "Predaj podniku - podvojné účtovníctvo", kde je veľmi podrobne rozpísaný celý postup predaja podniku tak v podvojnom ako aj v jednoduchom účtovníctve. Verím, že ti pomôže. Príspevok som zadala ja, takže vyhľadať, preštudovať a postupovať presne podľa neho.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.