Zavrieť

Porady

oblukovy preklad - nosny - betonovy

Robil niekto oblukove preklady medzi miestnostami alebo v obvodovej stene? Chcem spravit jeden taky betonovy preklad v nosnej priecke priemeru 1,36m .
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ciners je offline (nepripojený) ciners

    ciners
    Pred vynajdenim zelezobetonu existovali v principe 2 druhy nosnikov. Dreveny a oblukovy. Rovny sa nedal urobit z muriva, ci z betonu, lebo pri prekroceni tahovych napati by spadol. V com je vsak finta klenby, resp. obluka? Je to v tom, ze v nom vznika tlakova sila, nieco ako predpatie v betone a pri vhodnom zakriveni klenby eliminuje tato tlakova sila tahove sily od ohybu. To znamena, ze vsetky casti klenby su tlacene a prvok krachne vtedy, ked sa prekroci tlakova pevnost materialu. Cize klenba sa z hladiska statiky nevystuzje, dava sa tam len konstrukcna vystuz, no nie je staticky potrebna.
    Takze klenba nie je nejaky vydobytok starodavnej estetiky, to tak fungovalo, lebo velke rozpony vselijakych mostov ci stropov katedral nevedeli stavitelia bez klenby preklenut, kedze nebolo ocele a zelezobetonu. V dnesnej dobe je to uz staticky nepotrebne, je to len vec vkusu.

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    Klemba môže spadnúť len vtedy ,ak roztlačí múry do ktorých v ktorých je uložená ,alebo vtedy ak sa skrúti do boku.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Brat ich má na dome asi 5-6, aj v obvodovej stene, aj medzi miestnosťami. Pracne robili na to oblúkové debnenie. A samozrejme armovanie.

    pivko je offline (nepripojený) pivko

    Farang pivko
    alltracboy Pozri príspevok
    Robil niekto oblukove preklady medzi miestnostami alebo v obvodovej stene? Chcem spravit jeden taky betonovy preklad v nosnej priecke priemeru 1,36m .
    Aj ja mám jeden. Tesár sa piplal minimálne hodinku.

    alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

    alltracboy
    debnenie ma nezaujima, to viem ako spravit, skor vystuz a ako je to zapustene do steny.

    pivko je offline (nepripojený) pivko

    Farang pivko
    alltracboy Pozri príspevok
    debnenie ma nezaujima, to viem ako spravit, skor vystuz a ako je to zapustene do steny.
    Výstuž bola len v hornej časti/klasika rovné železa a strmienka/ ,tam kde to sedí na múre výstuž nebola. Nefunguje mi skener poslal by som ti vykres výstuže.

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    Klemba a jej rôzne podoby a tvary vrátane stropných konštrukcií bola jedným zo základných tvarov od začiatkov kamenných stavieb až po dnes po celom svete slovensko nevinímajúc.Do času pkiaľ nebol známy a masovo rozšírený betón jedným z mála spôsobov ako urobiť nadokenný alebo naddverný otvor.

    alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

    alltracboy
    no sak viete ako som to myslel.. beton je beton a klenba vyskaldana z tehal je nieco ine.. da sa to predstavit tak ako kvader betonu 1500x1000x250 alebo klenbovy otvor v takom istom kvadry. Ak by tam bol ten prvy kvader tak by sa to zrejme vystuzovalo nie? proste beton je zmer drobnych kamienkov a klasicky kamenna klenba su obrovske klinovite sutre.. to snad nemoze byt to iste..

    alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

    alltracboy
    chcem jednu klenbu medzi chodbou a obyvacko-kuchynou, lebo tam nebudu aj tak dvere. Len je problem ze je to nosny mur.

    ciners je offline (nepripojený) ciners

    ciners
    alltracboy Pozri príspevok
    no sak viete ako som to myslel.. beton je beton a klenba vyskaldana z tehal je nieco ine.. da sa to predstavit tak ako kvader betonu 1500x1000x250 alebo klenbovy otvor v takom istom kvadry. Ak by tam bol ten prvy kvader tak by sa to zrejme vystuzovalo nie? proste beton je zmer drobnych kamienkov a klasicky kamenna klenba su obrovske klinovite sutre.. to snad nemoze byt to iste..
    Co do statickeho psobenia je to to iste.

    ciners je offline (nepripojený) ciners

    ciners
    alltracboy Pozri príspevok
    chcem jednu klenbu medzi chodbou a obyvacko-kuchynou, lebo tam nebudu aj tak dvere. Len je problem ze je to nosny mur.
    Vystuz to tak, akoby to bolo rovne a to oble bude len "zavesene" na to rovnom

    alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

    alltracboy
    ono vlastne tade pojde silnejsie vystuzeny veniec a to oble ma 250mm pilieriky vynechane.. odfotim vecer.

    pivko je offline (nepripojený) pivko

    Farang pivko
    alltracboy Pozri príspevok
    chcem jednu klenbu medzi chodbou a obyvacko-kuchynou, lebo tam nebudu aj tak dvere. Len je problem ze je to nosny mur.
    Však presne tam mám aj ja klenbu v nosnom múre.
    kuken moj house ,akurát že som ho trochu zvačšil
    http://www.prodom.sk/?p=projekty&project=212

    alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

    alltracboy
    takto nejak to bude vyzerat.. na vrchu bude veniec a potom ten obluk.. len som sa chcel uistit, ze na tie "piliere" netreba zelezo..alebo treba..
    preklad.jpg  

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    N takýto malý oblúk ani to železo neni treba.Stačí ak ho vyrežete z Ytongu.

    andiablo je offline (nepripojený) andiablo

    andiablo
    No ja neviem. Ak máš oblúky v interiéry a neplánuješ dvere s oblúkom tak Ok. Čo sa týka oblúkov na oknách je to pekne drahý špás a to sa týka aj dverí. Optika je jedna vec ale financie druhá

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.