Zavrieť

Porady

živnostníčka a PN

Ahojte, moja mamka je živnostníčka a nikoho nezamestnáva.Momentálne bola operovaná a doba liečenia bude približne 3 mesiace, ale obchod nechce nechať zatvorený. Otec je na invalidnom dôchodku a rád by "zaskočil" v obchde v jej neprítomnosti.Otec je invalidný dôchodca .Musí mamka ho niekde prihlasovať a podpísať s ním pracovnú zmluvu alebo zmluvu a vykonaní práce ak mu nebude dávať mzdu?
Ďakujem poraďáci!!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

    Luba2
    AJ keď nemá v pláne mu dávať mzdu, ak náhodou príde kontrola z inšpektorátu práce, bude jeho prácu považovať za čiarnu prácu. Tak radšej nech s ním uzatovrí buď dohodu o vykonaní práce, ktorá by síce pri takom dlhom zastupovaní nemala byť - nie je to jednorazová práca /ale lepšie než nič/, ale úplne ideálne by bolo uzatvoriť s ním pracovnú zmluvu - aj keď na skrátený úväzok a s niminálnou mzdou - ale tu musí odvádzať aj odvody do fondov. Pri DOVP len 0,8% na sociálku.

    danielko je offline (nepripojený) danielko

    danielko
    Ja by som s ním určite uzatvorila aspoň dohodu o vykonaní práce, záleží však na tom, koľko hodín tam bude pracovať ( na DVP môže 300 hod. ročne), a ako druh práce by som uviedla: predavač - zastupovanie počas PN. Prihlásiť ho treba na Sociálnej poisťovni, ja stále prihlasujem deň vopred, alebo ak to nestíham, ´tak zametnancov prihlasujem cez internet cez tlačivo, ktoré je na stránke www.socpoist.sk a uvediem tam dátum a čas prihlásenia. Ale stále platí zásada: prihlásiť zamestnanca pred nástupom do zamestnania. Ak otec mzdu nebude fyzicky dostávať " na ruku", aj tak by som to urobila aspoň "papierovo", t. j. vypočítať mzdu, vypísať výkaz do SP, odviesť daň na DÚ a vypísať pokladničný vádavkový doklad, ktorý zamestnanec - otec podpíše, že mzdu "dostal", a samozrejme, je to potom pre mamu výdavok ovpl. zákl. dane.

    Ale budem rada, keď sa k tomu vyjadria aj ostatní.

    Erika-ežka je offline (nepripojený) Erika-ežka

    Erika-ežka
    danielko
    Ja by som s ním určite uzatvorila aspoň dohodu o vykonaní práce, záleží však na tom, koľko hodín tam bude pracovať ( na DVP môže 300 hod. ročne), a ako druh práce by som uviedla: predavač - zastupovanie počas PN. Prihlásiť ho treba na Sociálnej poisťovni, ja stále prihlasujem deň vopred, alebo ak to nestíham, ´tak zametnancov prihlasujem cez internet cez tlačivo, ktoré je na stránke www.socpoist.sk a uvediem tam dátum a čas prihlásenia. Ale stále platí zásada: prihlásiť zamestnanca pred nástupom do zamestnania. Ak otec mzdu nebude fyzicky dostávať " na ruku", aj tak by som to urobila aspoň "papierovo", t. j. vypočítať mzdu, vypísať výkaz do SP, odviesť daň na DÚ a vypísať pokladničný vádavkový doklad, ktorý zamestnanec - otec podpíše, že mzdu "dostal", a samozrejme, je to potom pre mamu výdavok ovpl. zákl. dane.

    Ale budem rada, keď sa k tomu vyjadria aj ostatní.
    Neviem či by Inšpektorátu práce stačilo napísané v dohode : predavač - zastupovanie počas PN. Skôr nie ako hej. Keď som sa s nimi po telefóne rozprávala bolo mi povedané, že tam musí byť presne špecifikovaná práca, nie opakujúca sa činnosť. Aj v § 226 ZP je napísané, že v dohode o vykonaní práce musí byť vymedzená pracovná úloha, ktorá je vymedzená individuálne a nie druhovo. Viem o takých dohodách, kde robia predavačky a majú v dohode napísané - že príprava podkladov na spracovanie účtovníctva. Aj keď je jasné, že tam bude predávať a nie umývať okná - aj keby to lepšie obstálo, je tu riziko že dákej kontrole niečo predá a bude tvrdiť, že len umýval okná. Je to ťažké, skôr povedané "čisto" neriešiteľné. Buď sa spoľahnete, že žiadna kontrola nepríde a voči sociálke odvediete čo chce, alebo je tu riešenie prac. zmluva na kratší prac. čas - a to je trošku drahšie. Ak vie niekto riešenie, aj ja som zvedavá.
    Zatiaľ čauko.

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    Erika-ežka
    Neviem či by Inšpektorátu práce stačilo napísané v dohode : predavač - zastupovanie počas PN. Skôr nie ako hej. Keď som sa s nimi po telefóne rozprávala bolo mi povedané, že tam musí byť presne špecifikovaná práca, nie opakujúca sa činnosť. Aj v § 226 ZP je napísané, že v dohode o vykonaní práce musí byť vymedzená pracovná úloha, ktorá je vymedzená individuálne a nie druhovo. Viem o takých dohodách, kde robia predavačky a majú v dohode napísané - že príprava podkladov na spracovanie účtovníctva. Aj keď je jasné, že tam bude predávať a nie umývať okná - aj keby to lepšie obstálo, je tu riziko že dákej kontrole niečo predá a bude tvrdiť, že len umýval okná. Je to ťažké, skôr povedané "čisto" neriešiteľné. Buď sa spoľahnete, že žiadna kontrola nepríde a voči sociálke odvediete čo chce, alebo je tu riešenie prac. zmluva na kratší prac. čas - a to je trošku drahšie. Ak vie niekto riešenie, aj ja som zvedavá.
    Zatiaľ čauko.
    Je to presne tak, ako píšeš niet čo dodať.

    tonkat je offline (nepripojený) tonkat

    tonkat
    A čo tak príkaznú zmluvu, keďže sa jedná o zastupovanie, tak by to mohlo byť. Už sa k tejto téme vyjadrovali mnohí. Daj si hľadanie "príkazná zmluva".

    stela5 je offline (nepripojený) stela5

    žena stela5
    Ďakujem ale čo ak žiadna kontrola nepríde a otec by ju zastupoval tak povediac
    "na čierno" mohla by mať neskor nejaké halooo, že bola tržba a majiteľka bola PN.
    Sleduje to vobec niekto ak príde kontrola ...myslím Daňováci alebo zo Sociálky?

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    stela5
    Ďakujem ale čo ak žiadna kontrola nepríde a otec by ju zastupoval tak povediac
    "na čierno" mohla by mať neskor nejaké halooo, že bola tržba a majiteľka bola PN.
    Sleduje to vobec niekto ak príde kontrola ...myslím Daňováci alebo zo Sociálky?
    BigBrother sa stále pozerá....... Ale teraz vážne, ono sa nič nemusí stať dlhé obdobie, (a buďme úprimní, keby každý zamestnávateľ mal v každom čase všetko v poriadku, nepotrebovali by sme kontroly, pretože všetci by boli Anjeli ), ale človek nikdy nevie....Môže to byť buď ÚPSVaR, alebo Inšpektorát práce, myslím, že SP na takéto kontroly nechodí.

    stela5 je offline (nepripojený) stela5

    žena stela5
    Noooo, a ak sa "Big brother" nepozerá môže to niekto iný skúmať /po nejakom čase/ ?Lebo mamka určite dostane nemocenskú a tú predsa treba niekde zaúčtovať do príjmu.
    Napadlo mi, že ak tam bude /v účtovníctve/ maródka, tak či...nemôže sa v tom niekto "šprtať".

    stela5 je offline (nepripojený) stela5

    žena stela5
    Ciže mama si to nedáva do účtovníctva. Ja vo veľmi neovládam ,lebo papiere jej robí jedná pani.Mama nie je platcom DPH.Čiže tá marodka sa nikde neeviduje?Papierovo?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.