Zavrieť

Porady

Ako správne zaučtovať

Pekný deň. Poprosím opať o Vaše rady. Rieším tento problém po prvý krát ,a neviem ,ako správne to ma byť.Kupila som tovar, ktorý som platila v hotovosti -vyberom z pokladne -výdaj za tovar.Zároveň ,som ho predala a vystavila zaň dodací list ..Uhrada tovaru bude prevedená prevodom na učet a bude to ,ako príjem za výrobky a služby .Ako to správne zaevidovať v PN .Nezdá si mi to ,ako správny postup .Tovar ,ktorý som zakupila bol aj s DPH ,ale ja nie som platcom DPH .Zisk z tohoto predaja bol minimálny .Ako to mám učtovne doriešiť .
Vopred Veĺká Vďaka za radu .
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    lbzzahradnik Pozri príspevok
    Ďakujem za radu .Príjem na sklad som ešte nerobila ,tak to vyskušam a urobim podĺa Vaších rád ..Ale ako je to potom s tým rozdielom na tej nákupnej a predajnej cene .Nemá to vplyv na učtovníctve .
    Samozrejme vplyv má, ovplyvní(zvýši sa) základ dane o rozdiel medzi nákupnou a predajnou cenou.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    lbzzahradnik Pozri príspevok
    Pekný deň. Poprosím opať o Vaše rady. Rieším tento problém po prvý krát ,a neviem ,ako správne to ma byť.Kupila som tovar, ktorý som platila v hotovosti -vyberom z pokladne -výdaj za tovar.Zároveň ,som ho predala a vystavila zaň dodací list ..Uhrada tovaru bude prevedená prevodom na učet a bude to ,ako príjem za výrobky a služby .Ako to správne zaevidovať v PN .Nezdá si mi to ,ako správny postup .Tovar ,ktorý som zakupila bol aj s DPH ,ale ja nie som platcom DPH .Zisk z tohoto predaja bol minimálny .Ako to mám učtovne doriešiť .
    Vopred Veĺká Vďaka za radu .
    Tovarom je iba to, čo nakúpiš a predáš v nezmenenom stave. Nemôžeš zaúčtovať nákup tovaru a jeho predaj ako príjem za výrobky a služby. Niekde je tu nesúlad . Aký je predmet Tvojho podnikania ?

    Ak nie si platiteľ DPH, Tvoja obstarávacia cena a výdavok ovplyvňujúci základ dane je celá faktúrovaná suma (cena s DPH).

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    lbzzahradnik Pozri príspevok
    Pekný deň. Poprosím opať o Vaše rady. Rieším tento problém po prvý krát ,a neviem ,ako správne to ma byť.Kupila som tovar, ktorý som platila v hotovosti -vyberom z pokladne -výdaj za tovar.Zároveň ,som ho predala a vystavila zaň dodací list ..Uhrada tovaru bude prevedená prevodom na učet a bude to ,ako príjem za výrobky a služby .Ako to správne zaevidovať v PN .Nezdá si mi to ,ako správny postup .Tovar ,ktorý som zakupila bol aj s DPH ,ale ja nie som platcom DPH .Zisk z tohoto predaja bol minimálny .Ako to mám učtovne doriešiť .
    Vopred Veĺká Vďaka za radu .
    Zakúpenie tovaru :

    1.výdaj pokladňa - na základe dokladov o nákupe vypísať výdavkový pokladničný doklad dátumom platby a výberu finančnej čiastky z pokladne / výdavky ovplyvňujúce ZD - tovar .
    2.Na základe dodacieho listu, resp. dokladu o zakúpení treba prijať tovar príjemkou na sklad.

    3.V deň predaja tovaru zhotoviť výdajku zo skladu /ako vyskladnenie tovaru /, vystaviť faktúru a dodací list .Faktúru zaevidovať do Knihy pohľadávok .

    4.Ak príde bankový výpis na ktorom bude pripísaná platba za úhradu pohľadávky tak budete účtovať príjem banka / príjem ovplyvňujúci základ dane - tovar , zároveň prevediete zápis v Knihe pohľadávok a zapíšete úhradu.Týmto sa Vám pohľadávka vyrovná na nulu , pokiaľ sa nejedná o čiastkovú úhradu pohľadávky .
    Naposledy upravil Zita5 : 27.06.10 at 11:27

    lbzzahradnik je offline (nepripojený) lbzzahradnik

    som záhradník aj učtovník zároveň ...viac lbzzahradnik
    Ďakujem za radu .Príjem na sklad som ešte nerobila ,tak to vyskušam a urobim podĺa Vaších rád ..Ale ako je to potom s tým rozdielom na tej nákupnej a predajnej cene .Nemá to vplyv na učtovníctve .

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    lbzzahradnik Pozri príspevok
    Ďakujem za radu .Príjem na sklad som ešte nerobila ,tak to vyskušam a urobim podĺa Vaších rád ..Ale ako je to potom s tým rozdielom na tej nákupnej a predajnej cene .Nemá to vplyv na učtovníctve .
    V tomto konkrétnom prípade , kde neberiem do úvahy ostatné Vaše zaúčtované položky v peňažnom denníku ,vplyv bude zohľadnený :
    zdaniteľné príjmy(príjem za tovar ) - výdavky ovplyvňujúce ZD(výdavky za nákup tovaru + súvisiace výdavky )= zisk

    lbzzahradnik je offline (nepripojený) lbzzahradnik

    som záhradník aj učtovník zároveň ...viac lbzzahradnik
    Ďakujem všetkým .Zaučtovala som to ,ako ste mi poradili ,teda príjem a výdaj na sklad -pohľadavka .je to už v poriadku .Podarilo sa mi to zvládnuť .Pekný zvyšok dňa .

    Ako správne zaučtovať

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.