Zavrieť

Porady

Účtovanie odpisov

Ahojky,
vie mi niekto poradiť, ako účtovať odpisy, resp. osobnú spotrebu majiteľa baru?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Ak máte na mysli a nazvali ste to odpisom resp. spotrebou majiteľa baru , tak nás môže napadnúť :

    1) výber peňazí pre osobnú spotrebu - účtujete cez pokladňu výdaj -výdavok neovplyvňujúci ZD , alebo môže ísť aj o výber z účtu ako osobná spotreba, vtedy účtujete cez banku na základe bankového výpisu , alebo sa môže jednať o platbu z BU pre osobnú potrebu účtovanie detto cez bankový výpis .....ťažko definovať o čo Vám ide

    2) osobná spotreba tovaru resp. materiálu - účtujete vydaj sklad(skladová evidencia ) pre osobnú spotrebu majiteľa a na základe výdajky zo skladu zaúčtovať interným dokladom cez uzávierkové operácie vo výdavkoch OVZD storno zápis znamienkom mínus v časti peňažného denníka tovar alebo materiál .Týmto účtovným zápisom znížite uplatnené výdavky a zvýšite ZD.Otázne teraz je , že či je podnikateľský subjekt platiteľom DPH , potom by z toho vyplývala ďalšia povinnosť ohľadom DPH.

    3) ak by ste mali na myli odpisy majetku , tak tieto rieši Zákon o dani z príjmov tak sa jedná o § 22 až 28


    Čiže podľa uvedeného treba Vašu otázku konkretizovať .

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    mišel1 Pozri príspevok
    Ahojky,
    vie mi niekto poradiť, ako účtovať odpisy, resp. osobnú spotrebu majiteľa baru?
    odpisy a osobná spotreba majitela sú teda dve úplne rozdielne veci. Zrejme si tými odpismi rozumela niečo iné ako účtovné, resp. daňové odpisy majetku ...

    rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

    Som jedna z vás rodina1
    mišel1 Pozri príspevok
    Ahojky,
    vie mi niekto poradiť, ako účtovať odpisy, resp. osobnú spotrebu majiteľa baru?
    Osobná spotreba sa účtuje ako výdavok neovplyvňujúci základ dane - to platí pre jednoduché účtovníctvo.

    mišel1 je offline (nepripojený) mišel1

    mišel1
    Ďakujem za radu, veľmi ste mi pomohli, mala som na mysli osobnú spotrebu majiteľa. Majiteľ je platiteľom DPH.

    jaja99 je offline (nepripojený) jaja99

    jaja99
    Asi ide o PÚ podľa zaradenia otázky. Vyhotovíš mesačne faktúru na tovar v cene obvyklej a predáš ako ktorejkoľvek inej osobe. 355/604,343. DPH musíš odviesť na výstupe, ak pri účtovaní nákupu ešte nevieš, kto tovar spotrebuje. AK už pri nákupe vieš, že ide o tovar pre majiteľa, tak neuplatníš DPh na vstupe a zaúčtuješ rovno ako pohľadávku voči majiteľovi: 355/321.

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    jaja99 Pozri príspevok
    Asi ide o PÚ podľa zaradenia otázky. Vyhotovíš mesačne faktúru na tovar v cene obvyklej a predáš ako ktorejkoľvek inej osobe. 355/604,343. DPH musíš odviesť na výstupe, ak pri účtovaní nákupu ešte nevieš, kto tovar spotrebuje. AK už pri nákupe vieš, že ide o tovar pre majiteľa, tak neuplatníš DPh na vstupe a zaúčtuješ rovno ako pohľadávku voči majiteľovi: 355/321.
    To bude pre s.r.o.
    Ak ide o FO tak sa účtuje na 491.
    Ale veď prečo by sme si to nedomysleli. Veď účtovníkovi-živnostníkovi by to malo byť jasné.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    marjankaj Pozri príspevok
    To bude pre s.r.o.
    Ak ide o FO tak sa účtuje na 491.
    Ale veď prečo by sme si to nedomysleli. Veď účtovníkovi-živnostníkovi by to malo byť jasné.
    Áno súhlasím, účtuje sa na 491 v PÚ, ale ak je uznaná DPH na vstupe na tovare, musí byť interným dokladom a výdajkou tovaru zaúčtovaná aj DPH na výstupe.
    V JÚ by som to riešila cez ID, výdajka tovaru v OC + DPH.

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    mišel1 Pozri príspevok
    Ďakujem za radu, veľmi ste mi pomohli, mala som na mysli osobnú spotrebu majiteľa. Majiteľ je platiteľom DPH.
    Akurát nevieme, kto pomohol.
    Či je majiteľ baru FO alebo PO? Majiteľ baru by ho mohol aj prenajať a to by sa zase účtovalo inak. Naozaj si dala potrebné informácie.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.