Zavrieť

Porady

Zmena konatela - odkedy kona novy konatel?

Ahojte,

viete mi niekto prosim poradit?
Firma sro bola odkupena novym majitelom (jediny spolocnik) a novy spolocnik vykonal zmeny aj na poste konatela.

Odkedy moze novy konatel konat v mene firmy? Dnom rozhodnutia jedineho spolocnika, alebo az dnom, kedy sa to zapise do OR?

Ak az dnom, kedy sa to zapise do OR, ako mame postupovat v medziobdobi, co sa tyka podpisovania zmluv, bankovy prevodov a podobne?

Dakujem za pomoc!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mlisa je offline (nepripojený) mlisa

    mlisa
    novy konatel moze za spolocnost konat odo dna jeho vymenovania, v tomto pripade odo dna rozhodnutia jedineho spolocnika. zapis noveho konatela je sice voci tretim osobam ucinny odo dna zverejnenia v OR, Na ucely konania do okamihu zapisu sa vsak moze novy konatel preukazovat rozhodnutim spolocnika, ktorym bol do funkcie vymenovany, tretie osoby sa v tom pripade nemozu odvolavat na to, ze nevedeli o zmene v osobe konatela a ucinnost zmeny konatela pre nich nastava skor.
    zapis konatela do OR ma len deklaratorny charakter.

    mlisa je offline (nepripojený) mlisa

    mlisa
    mozne to je, ale konatel by sa mal v takom pripade preukazat opravnenim konat za spolocnost, t.j. rozhodnutim jedineho spolocnika o jeho vymenovani. Ak by tretie osoby namietali danu osobu ako konatela a domahali sa pripadnej neplatnosti vykonaneho pravneho ukonu, je na spolocnosti aby preukazala, ze tieto tretie osoby o zmene konatela vedeli, t.j. ze im bolo rozhodnutie o vymenovani noveho konatela predlozene a t.j. zmena v osobe konatela bola voci nim ucinna. Bolo by to teda vhodne v zmluve podpisanej v takomto medziobdobi vzdy spomenut (najlepsie hned v hlavicke, ze spolocnost kona prostrednictvom konatela XY, ktoreho opravnenie konat v mene spolocnosti bolo preukazane rozhodnutim spolcnika)
    Vzhladom k pripadnemu problematickemu dokazovaniu je vsak urcite vhodne pockat s dolezitymi ukonmi v mene spolocnosti az ked bude novy konatel zapisany v OR, sud zapis vykona v lehote 5 prac. dni, tzn.veci ktore mozu pockat je lepsie odlozit az na potom.
    Okrem OR sa zmena nahlasuje aj zivnostenskemu uradu, do 15 dní od vymenovania do funkcie, prostrednictvom prislusneho tlaciva.

    mlisa je offline (nepripojený) mlisa

    mlisa
    zk24 Pozri príspevok
    Ako je to s podpisovanim dokladov? mam pripad ze v marci prebehla zmena konatela, uctovnictvo sa mi dostalo do ruk v maji, s tym ze je nespracovane od zaciatku roka. Ked robim teraz VPD a podobne doklady, kto to ma podpisat? novy konatel? mam nahanat byvaleho?
    ak sa to ma tvarit ze to bolo urobene napr. vo februari, mal by tam byt podpis stareho konatela. Ak sa to robi dnes s dnesnym datumom tak noveho konatela.
    Stary konatel by mal byt rad ze ho niekto ponahana, pretoze zabezpecenie vedenia uctovnictva bola jeho povinnost a ked to zanedbal, je to jeho zodpovednost, vratane zodpovednosti za pripadnu skodu ak vznika z dovodu porusenia tejto povinnosti (pokuty a pod.)

    Inga6 je offline (nepripojený) Inga6

    Inga6
    Mlisa, dakujem pekne. A je teda mozne, ze novy konatel pride napr. do banky a zrusi stari ucet a otvori novy ucet v obdobi, dokial nebude mat este novy vypis z OR?
    Tym padom moze aj podpisovat zmluvy a vsetko ostatne, ze?
    Napr. pracovne zmluvy, obchodne zmluvy a pod..

    Vies mi prosim poradit, kde vsade je potrebne oznamit danu zmenu a akym sposobom, aby sa nic nepremeskalo?

    Dakujem velmi pekne za rady.

    zk24 je offline (nepripojený) zk24

    zk24
    Ako je to s podpisovanim dokladov? mam pripad ze v marci prebehla zmena konatela, uctovnictvo sa mi dostalo do ruk v maji, s tym ze je nespracovane od zaciatku roka. Ked robim teraz VPD a podobne doklady, kto to ma podpisat? novy konatel? mam nahanat byvaleho?

    zk24 je offline (nepripojený) zk24

    zk24
    No vsetky doklady od marca su podpisane novym konatelom, to je jasne. len tie januar - marec.... Takze mam zhanat stareho konatela, co? No s tym bude asi este roboty... bude studovat co to vlastne podpisuje a co to bolo... kedze uctovnictvo nebolo robene priebezne. Asi to dam na starosti novemu konatelovi, nech si ho vyhlada a podpise, alebo nech ho dovedie ku mne... ja som byvaleho konatela nezazila.

    Zmena konatela - odkedy kona novy konatel?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.