Zavrieť

Porady

CZK - pokladnica, nedostatok CZK

Ahojte,

V podvojnom účtovníctve mám EUR-pokladnicu a CZK-pokladnicu. Stalo sa mi však na začiatku, že platili v Česku naftu, poplatky za diaľnicu a iné. Avšak vôbec nemali peniaze vo valutovej pokladnici. Vtedy som nad tým nerozmýšlala, že doplním valutovú pokladnicu spôsobom vkladu spoločníka a teda záväzku voči nemu (pravdepodobný kurz deň predchádzajúci dňu uskutočnenia takéhoto účtovného prípadu??) a neúčtovala som teda vo valutovej pokladnici, ale som prepočítala do eura a zaúčtovala v normálnej pokladnici. Podobný prípad bol, keď som už mala valutovú pokladnicu, ale nebolo v nej dosť prostriedkov. Takže som účtovala 2 spôsobmi, raz cez valutovú pokladnicu s kurzovými rozdielmi (medzi kurzom nákupu takejto meny a dátumom uskutočnenia účtovného prípadu) a druhýkrát keďže som nemala valuty, tak som to len prepočítala do eura.

Podobný prípad pri úhrade faktúry vystavenej v CZK, všetko platia v hotovosti z vlastných zdrojov a neuvedomujú si, že môžu vytiahnuť z pokladnice a zameniť a dať mi blok o výmene potrebných CZK a úhrade faktúry alebo inej réžie.

Čo v takomto prípade, mám nechať takýto dvojitý spôsob účtovania, alebo celé účto prerobiť nakomplet. Čo mi povedia daňovníci???? :-D
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    promont maja je offline (nepripojený) promont maja

    promont maja
    Ja by som to na Tvojom mieste celé prerobila ... ak ide o jednu cudziu menu, tak k nej prislúchajúcu jednu valutovú pokladnicu ( spôsobom vloženia valút na základe tzv. bezúročnej pôžičky od spoločníka ...). A v akom kurze? ... tak asi kurzom Európskej centrálnej banky, teda dňom, ktorý predchádza dňu tohto vkladu ... či? .. a na dôvažok by som nechala spoločníkovi podpísať vyhlásenie, že predmetný doklad o nákupe tejto cudzej meny tento spoločník stratil a pod. Ale tu musím podotknúť, že ide čisto iba ( čo sa týka kurzu) o moju úvahu ... skôr by som sa snažila získať doklady o nákupe cudzej meny od tých osôb, ktoré tieto predmetné nákupy uskutočnili.
    Naposledy upravil promont maja : 16.07.10 at 06:15
    Tvoja priateľka Antonia Jendrišáková
    Máš 2x účtovaný výdavok € aj CZK ? Predpokladám, že máš doklady v CZK. Musíš účtovať vo valutovej. Vystornuj v € pokladnici zaúčtované doklady. Vklad v CZK ako píšeš od spoločníka - konateľa. Nesmieš mať mínusový zostatok v pokladnici.
    Ďakujem, presne to ma čaká, našťastie toho nie je veľa, keďže niektoré som robila cez czk a niektoré nie, možno nejakých desať dokladov.

    CZK - pokladnica, nedostatok CZK

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.