Zavrieť

Porady

Letný šalát z hlávkovej kapusty s mrkvou a cibuľou

Moja mamka ho kedysi robievala v lete, v chladničke sme nám vydržal 1-2 týždne. Len recept sa akosi stratil.
Chcela by som ho s mamkou po rokoch zas robiť. Nepamätám sa ako sa robí zálievka, teda v akom pomere a či sa varí alebo nie. Poradí mi niekto?
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    zdenka131 je offline (nepripojený) zdenka131

    logopéd, psychopéd, pedagóg, večný študent, absolvent viacerých VŠ ...viac zdenka131
    Kapustový šalát

    Hlávkovú kapustu nastrúhame alebo nakrájame , posypeme soľou , premiešame a necháme postáť. Pridáme nastrúhanú mrkvu a pokrájanú cibuľu. Zalejeme precedeným horúcim nálevom, premiešame a necháme vychladnúť.

    Vychladnutý šalát dáme do fliaš a uložíme do chladničky. Takto vydrží aj 3 týždne. Pred podávaním môžme pridať sterilizovanú kukuricu.

    1 l vody, 1,5 dl octu, 120 g kryštálového cukru, 3-5 ks bobkový list, 1 PL oleja, ½ ČL mletého čierneho korenia, 1 PL rasce
    Naposledy upravil zdenka131 : 12.07.10 at 07:41

    Hlasovalo 7 pouzivatelov

    Užitočné (7)
    Vlastas, Mária27, miramax1, Danielle369, fulmaja, Melnick, Lubaba
    7

    ubka je offline (nepripojený) ubka

    ubka
    Nakrájať kapustu, cibuľu a mrkvu posoliť a dať cukor. Premiešať a nechať cez noc zakryté odležať. Na druhý deň podľa chuti pridať ocot a znovu premiešať.
    Kapusta pustí dostatok vody, ja žiadnu inú neprilievam. Šalat natlačím do veľkého pohára a ak sa nezje vydrží aj 10 dní.
    Soľ, cukor a ocot pridávam odhadom, nemám presné dávky.Ale je to asi 1 kg kapusty/ 2,5 Dg soli, 1 hrsť cukru,

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Ja tento šalát robím teplým nálevom , ale robím ho aj tak , že si na jemno nakrájam hlávkovú kapustu, mrkvu , na drobno cibuľku , pokvapkám olivovým olejom , vyžmýkam dva citróny(kto koľko znesie ),osolím, posypem cukrom , pridám mletú rascu , mleté korenie , zamiešam a nechám odstáť .

    Do šalátov som namiesto octu začala používať citróny , a je to veľmi dobré a zdravšie ako ocot.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Pridám aj ja môj recept:
    1 hlávka mladej kapusty nakrájať na rezančeky, 2-3 cibule nakrájať, 2 farebné papriky, 1/2 kg mrkvy nastrúhať na hrubšie slzičky, posoliť, urobiť buď octový, alebo citrónový nálev, trošku cca 2PL olivového oleja, dobre premiešať, nechať chvíľu postáť, nálev prevarím 1a1/2 dl octu, 1 l vody, 20 dag cukru, alebo 10 tbl.Spolarínu, asi 2 KL mletej rasce, prevariť, nechať vychladnúť len do letna a precediť na šalát, namiesto octu sa môže dať 5-6 citrónov, ale vtedy citróny nepreváram len vodu s cukrom a rascou, do letného pridám vytlačené citróny a dobre premiešať. Je dobre ho urobiť aspoň 2-3 hod. pred podávaním, je výborný taký z chladničky, ja mám taký kameninový hrniec, dám ho do toho a tam mi vydrží aj mesiac v chladničke.

    Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

    ...sama sebou... :o) Ajuška
    ...mne si pripomenula skvelú rýchlu čalamádu od mojej maminy...... pokazená som jej mierkou "od oka"... takže len hrubú schému si pamätám...
    - 5 kg hlávkovej kapusty + cibuľa + mrkva + zelená paprika (aspoň pre farebný efekt) - narezať, nastrúhať, premiešať s jedným sáčikom nakladaču a nechať do druhého dňa odstáť... potom pridať cukor, ocot, olej... znova riadne premiešať a rovno do pohárov... bez sterilizácie by vydržala pár týždňov leda tak veeľmi dobre schovaná... ...

    zdenka131 je offline (nepripojený) zdenka131

    logopéd, psychopéd, pedagóg, večný študent, absolvent viacerých VŠ ...viac zdenka131
    Rubrika Pozri príspevok
    Spomínam si, že sme ten šalát zalievali teplým nálevom.

    1 l vody, 1,5 dl octu, 120 g kryštálového cukru, 3-5 ks bobkový list, 1 PL oleja, ½ ČL mletého čierneho korenia, 1 PL rasce

    Tento nálev je na aké množstvo kapusty? Asi som blbá, no musím sa to spýtať.

    Ďakujem za rady a recepty.
    Šalát musí byť úplne zaliaty nálevom .

    fulmaja je offline (nepripojený) fulmaja

    fulmaja
    Kapustový šalát

    1 menšia kapusta - 1 kg, 1 červená paprika, 1 žltá paprika, 1 zelená paprika, 1 veľká cibuľa, 1 mrkva - všetko najemno pokrájať alebo postrúhať , osoliť, nechať postáť, zaliať horúcim nálevom:
    1 l vody, 3 PL ocot, 100 g kryštálový cukor, 3 čL soľ, 2 čL rasca, 1 PL olej

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    hm, pripomenula si mi tento skvelý šalát. Asi veľmi neporadím, ale pamätám si, že ho robila moja babka. Vždy prevarila vodu s cukrom a trochou rasce, priliala ocot. Koľko čoho netuším, ona to robievala od oka. Nakrájenú kapustu mala už predtým posolenú, pridala ostatné zložky - mrkvu, cibuľu (neviem, či pustenú vodu z kapusty vylievala, mne sa to vidí škoda) a zaliala vychladnutým nálevom.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Rubrika Pozri príspevok
    Spomínam si, že sme ten šalát zalievali teplým nálevom.

    1 l vody, 1,5 dl octu, 120 g kryštálového cukru, 3-5 ks bobkový list, 1 PL oleja, ½ ČL mletého čierneho korenia, 1 PL rasce

    Tento nálev je na aké množstvo kapusty? Asi som blbá, no musím sa to spýtať.

    Ďakujem za rady a recepty.
    Ťažko odhadnúť , ja si radšej v prípade teplého nálevu spravím viac nálevu , aby som mala šalát zaliaty až po vrch , lebo to sa v tej kapuste stratí .

    Rubrika je offline (nepripojený) Rubrika

    som žena ako každá iná :) Rubrika
    Spomínam si, že sme ten šalát zalievali teplým nálevom.

    1 l vody, 1,5 dl octu, 120 g kryštálového cukru, 3-5 ks bobkový list, 1 PL oleja, ½ ČL mletého čierneho korenia, 1 PL rasce

    Tento nálev je na aké množstvo kapusty? Asi som blbá, no musím sa to spýtať.

    Ďakujem za rady a recepty.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.