Zavrieť

Porady

Mzdy - účtovanie v JÚ

Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať, ako zaúčtovať všetky možné účtovné prípady, ktoré sa účtujú v súvislosti s mzdovou agendou v JÚ (od priznania nároku na hrubú mzdu, preddavky na daň z príjmov, odvody do soc. a zdr. poisťovne, SC, ...). Jednoducho všetko čo sa týka personalistiky. Čo sú VOZD, VNZD a pod. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Aby sme sa neopakovali , prikladám tému

    http://www.porada.sk/t143259-uctovan...ml#post1447136

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Yvonne Pozri príspevok
    Zitka a dávaš "poctivo" :-) mesačne do záväzkov aj predpis ZP a SP pre SZČO? Aký dávaš podklad do knihy záväzkov?
    a podklad pre preddavky na daň z MV?
    Postupy JU


    § 14
    Pohľadávky a záväzky

    (4) Vznik a zánik záväzku sa účtuje ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu podľa § 2.

    § 2
    Deň uskutočnenia účtovného prípadu


    (1) Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň splnenia dodávky, platby záväzku, inkasa pohľadávky, započítania pohľadávky, postúpenia pohľadávky, prevzatia dlhu, poskytnutia a prijatia preddavku, úhrady úveru alebo pôžičky poskytnutím nového úveru alebo pôžičky, zistenia manka na majetku a záväzkoch, schodku, prebytku majetku, škody na majetku, vkladu do obchodnej spoločnosti a družstva, pohybu majetku vo vnútri účtovnej jednotky a deň zistenia ďalších skutočností vyplývajúcich z osobitných predpisov2) alebo z povahy účtovnej jednotky, ktoré sú predmetom účtovníctva a ktoré v účtovnej jednotke nastali a účtovná jednotka má k dispozícii potrebné podklady, ktoré dokumentujú tieto skutočnosti.


    1) Predpis ZP - podkladom predpisu je RZZP a výpočet preddavkov . Taktiež Výsledok z RZZP - podkladom je RZZP .Buď účtuje preplatok(Kniha pohľadávok ),alebo nedoplatok (Kniha záväzkov)

    2) Predpis SP - podkladom predpisu mám Výpis z DP za príslušný rok a výpočet odvodu na dané obdobie .

    3) Daň z MV - preddavky - podkladom predpisu mám DP k dani z MV a ak je povinnosť platiť preddavky , tak výpočet preddavkov podľa jednotlivých období.

    Čo sa týka zápisov v Knihe záväzkov - ak mám byť úprimná tak som postupovala nasledovne :

    a) v minulosti som nahrávala záväzky na obdobia od 1.1.xxxx do 30.06.xxxx a od 1.7.xxxx do 31.12.xxxx .
    b) bol rok že som to účtovaja jednotlivo podľa mesiacov (avšak niekedy sa mi stalo , že som na predpis zabudla a už som ho mala účtovaný v Knihe záväzkov nižšie s vyšším Interným číslom a dátumovo to nebolo OK .
    c) teraz momentálne používam opäť postup podľa písm.a) , teda vrátila som sa k tomu postupu ,lepšie mi vyhovuje.

    Takže toľko môj postup a priložené podklady v Knihe záväzkov a v Knihe pohľadávok v účtovníctve pre SZČO .

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Yvonne Pozri príspevok
    Zitka ďakujem za odpoveď. Mala som na mysli, či zakladáš mesačne do knihy záväzkov stále tie isté dokumenty (výsledok z RZZP, resp. Výpis z DP). Ja mám v knihe záväzkov "absenciu" týchto dokladov, len zaevidujem záväzok. Potom to ale blbo vyzerá v šanóne - keď v ňom listujem, lebo doklady (faktúry) majú čísla napr.: KZA1/2010, KZA4/2010 - kde chýbajúce čísla KZA2/2010 a KZA3/2010 majú spomínané záväzky odvodov do ZP a SP SZČO.
    Keď som robila mesačne , tak som si každý mesiac spravila fotokópiu dokladu , na ktorú som poznačila Interné číslo záväzku a založila medzi riadne doklady.Čiže absenciu chýbajúceho dokladu som nemala .

    Teraz mám na obdobie napr. od 1.1.2010 do 30.06.2010 len jeden doklad . Od 1.7.2010 do 30.12.2010 taktiež jeden doklad pre napr. ZP .

    Yvonne je offline (nepripojený) Yvonne

    Yvonne
    Zitka a dávaš "poctivo" :-) mesačne do záväzkov aj predpis ZP a SP pre SZČO? Aký dávaš podklad do knihy záväzkov?
    a podklad pre preddavky na daň z MV?

    Yvonne je offline (nepripojený) Yvonne

    Yvonne
    Zitka ďakujem za odpoveď. Mala som na mysli, či zakladáš mesačne do knihy záväzkov stále tie isté dokumenty (výsledok z RZZP, resp. Výpis z DP). Ja mám v knihe záväzkov "absenciu" týchto dokladov, len zaevidujem záväzok. Potom to ale blbo vyzerá v šanóne - keď v ňom listujem, lebo doklady (faktúry) majú čísla napr.: KZA1/2010, KZA4/2010 - kde chýbajúce čísla KZA2/2010 a KZA3/2010 majú spomínané záväzky odvodov do ZP a SP SZČO.

    Mzdy - účtovanie v JÚ

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.