Zavrieť

Porady

Zamestnávanie ZŤP

Mladý podnikateľ, ktorý sa ešte len učí ako to vo svete chodí ...viac
Ahoj, rád by som vedel, že či sú nejaké príspevky pri zamestnávaní ZŤP, alebo nejaké odvodové bonusy, alebo niečo. Nejedná sa ale o chránenú dielňu, ale o normálne zamestnanie. Ako to prosím s tým je ? Mám na niečo nárok ?
Usporiadat
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Na zdravotnú poisťovňu odvádzaš za zamestnanca nie 10% ale 5% odvody, a ak máš vyšší počet zamestnancov máš splnenú podmienku zamestnávania ZŤP, podľa 5/2004 Z.z. o službách zamestnanosti je zamestnávateľ povinný zamestnávať občanov so zdravotným postihnutím.
Zamestnávateľ má v prípade, ak zamestnáva najmenej 20 zamestnancov a ak príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny (ďalej úrad) v evidencii uchádzačov o zamestnanie vedie občanov so zdravotným postihnutím, povinnosť zamestnávať takýchto občanov. V prípade, ak tak neurobí, prípadne zamestnáva nižší počet, ako mu stanovuje zákon, platí pokutu, tzv. odvod za nesplnenie povinného podielu počtu zdravotne postihnutých zamestnancov.
V neposlednom rade sú zamestnávatelia motivovaní pri zamestnávaní zdravotne postihnutých ľudí aj možnosťou čerpať prostriedky Európskeho sociálneho fondu vo forme príspevku na zriadenie chránenej dielne alebo chráneného pracoviska a na ich zachovanie, ako aj príspevok na úhradu prevádzkových nákladov chránenej dielne alebo chráneného pracoviska a na úhradu nákladov na dopravu zamestnancov.

Keď si dáš do googla do vyhľadávača : zamestnávanie zdravotne ťažko postihnutých size - nájde ti množstvo informácii.


5 0
Dantess Dantess

Dantess je offline (nepripojený) Dantess

Mladý podnikateľ, ktorý sa ešte len učí ako to vo svete chodí ...viac
ondrejvla Pozri príspevok
Na zdravotnú poisťovňu odvádzaš za zamestnanca nie 10% ale 5% odvody, a ak máš vyšší počet zamestnancov máš splnenú podmienku zamestnávania ZŤP, podľa 5/2004 Z.z. o službách zamestnanosti je zamestnávateľ povinný zamestnávať občanov so zdravotným postihnutím.
Zamestnávateľ má v prípade, ak zamestnáva najmenej 20 zamestnancov a ak príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny (ďalej úrad) v evidencii uchádzačov o zamestnanie vedie občanov so zdravotným postihnutím, povinnosť zamestnávať takýchto občanov. V prípade, ak tak neurobí, prípadne zamestnáva nižší počet, ako mu stanovuje zákon, platí pokutu, tzv. odvod za nesplnenie povinného podielu počtu zdravotne postihnutých zamestnancov.
V neposlednom rade sú zamestnávatelia motivovaní pri zamestnávaní zdravotne postihnutých ľudí aj možnosťou čerpať prostriedky Európskeho sociálneho fondu vo forme príspevku na zriadenie chránenej dielne alebo chráneného pracoviska a na ich zachovanie, ako aj príspevok na úhradu prevádzkových nákladov chránenej dielne alebo chráneného pracoviska a na úhradu nákladov na dopravu zamestnancov.

Keď si dáš do googla do vyhľadávača : zamestnávanie zdravotne ťažko postihnutých size - nájde ti množstvo informácii.


Dakujem, čo to som už popozeral, ale ide mi skor o vyjadrenie ľudí, čo to už vybavovali, atď. či to ide ľahko, ťažko a pod. A hlavne nejde mi o chránenú dieľnu, alle len zamestnávanie na normálnem pracovisku.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Ja som zamestnaná na normálnom pracovisku.
Zamestnávateľ nemá žiadne úlavy, okrem polovičných odvodov do ZP.
Iné nikto nič neponúkne, ak nevytvoríš chránené pracovisko alebo chránenú dieľňu.
5 0
Dantess Dantess

Dantess je offline (nepripojený) Dantess

Mladý podnikateľ, ktorý sa ešte len učí ako to vo svete chodí ...viac
Xanti Pozri príspevok
Ja som zamestnaná na normálnom pracovisku.
Zamestnávateľ nemá žiadne úlavy, okrem polovičných odvodov do ZP.
Iné nikto nič neponúkne, ak nevytvoríš chránené pracovisko alebo chránenú dieľňu.
Presne toto som chcel počuť. Ok a ešte teda otázka, aké kritéria sú pre chránenú dieľnu ? Tie oficiálne popisky viem, ale mám jednoduchšiu otázku, môže byť chránená dieľna, alebo ch. pracovisko na 2. poschodí ? Alebo to musí byť absolutne bezbarierovy pristup ?
0 0
VieraPopluharova VieraPopluharova

VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

Moze byt i na druhom poschodí pokial ten pre koho je zriadena, tam nema problem sa dostat, ide o toho pracujuceho nie o zamestnavatela, ja mam zriadene chranene pracovisko doma, v rodinnom dome a pracovnu mam na poschodí, ide o to, ze musi to byt miestnost prisluchajuca k danej cinnosti, neviem o aku cinnost Ti ide.Treba napisat viac.
2 0
Dantess Dantess

Dantess je offline (nepripojený) Dantess

Mladý podnikateľ, ktorý sa ešte len učí ako to vo svete chodí ...viac
VieraPopluharova Pozri príspevok
Moze byt i na druhom poschodí pokial ten pre koho je zriadena, tam nema problem sa dostat, ide o toho pracujuceho nie o zamestnavatela, ja mam zriadene chranene pracovisko doma, v rodinnom dome a pracovnu mam na poschodí, ide o to, ze musi to byt miestnost prisluchajuca k danej cinnosti, neviem o aku cinnost Ti ide.Treba napisat viac.
Jedná sa o maséra - slepého. Som si myslel, že tam musí byť absolútne bezbariérový prístup, žiadne schody, lišty atď...
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Dantess Pozri príspevok
Jedná sa o maséra - slepého. Som si myslel, že tam musí byť absolútne bezbariérový prístup, žiadne schody, lišty atď...
Vôbec nie,
ved slepec prekonáva schody, lišty a ostatné prekážky denne. Ak by to bol masér na vozíčku tak toto by si zabezpečené mať musel.

Kludne môžeš vytvoriť chránené pracovisko alebo dieľňu aj na druhom poschodí.
1 0
Dantess Dantess

Dantess je offline (nepripojený) Dantess

Mladý podnikateľ, ktorý sa ešte len učí ako to vo svete chodí ...viac
Xanti Pozri príspevok
Vôbec nie,
ved slepec prekonáva schody, lišty a ostatné prekážky denne. Ak by to bol masér na vozíčku tak toto by si zabezpečené mať musel.

Kludne môžeš vytvoriť chránené pracovisko alebo dieľňu aj na druhom poschodí.
Tak to si ma veľmi potešila. a aké sú tam potom kritéria ? Prečo potom nevytvara chranenu dielnu každy, keď su tam prispevky, atd. ?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Dantess Pozri príspevok
Tak to si ma veľmi potešila. a aké sú tam potom kritéria ? Prečo potom nevytvara chranenu dielnu každy, keď su tam prispevky, atd. ?
Hm,
veľa papierovačiek. Môj zamestnávateľ to vzdal veľmi skoro, takže nemá žiadne "výhody" z toho , že ma zamestnáva. Je to zdlhavé, osobitné evidencie treba. A celkom pekná téma o tom je na porade skús čítať http://www.porada.sk/t86752-55-z-5-2...a-doklady.html .

Ked to nevzdáš, tak tie príspevky získaš. Btw. je trošku jednoduhšie ich získať samému invalidovi, ked si sám otvorí živnosť a chránené pracovisko ak je evidovaný na UP.
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

[QUOTE=Dantess;1455585]Tak to si ma veľmi potešila. a aké sú tam potom kritéria ? Prečo potom nevytvara chranenu dielnu každy, keď su tam prispevky, atd. ?[/QUO
Žeby preto, aby sa vyhol kontrolám z ÚP? Aby nemusel zamestnávať po dobu dvoch rokov? Ak by nesplnil x-podmienok /ktoré neovládam/, musel by vrátiť dotáciu na vytvorenie CHD?
Ktovie...možno preto
2 0
Dantess Dantess

Dantess je offline (nepripojený) Dantess

Mladý podnikateľ, ktorý sa ešte len učí ako to vo svete chodí ...viac
Xanti Pozri príspevok
Hm,
veľa papierovačiek. Môj zamestnávateľ to vzdal veľmi skoro, takže nemá žiadne "výhody" z toho , že ma zamestnáva. Je to zdlhavé, osobitné evidencie treba. A celkom pekná téma o tom je na porade skús čítať http://www.porada.sk/t86752-55-z-5-2...a-doklady.html .

Ked to nevzdáš, tak tie príspevky získaš. Btw. je trošku jednoduhšie ich získať samému invalidovi, ked si sám otvorí živnosť a chránené pracovisko ak je evidovaný na UP.
Ďakujem za tému, určite pozriem. A ešte takto, môžem mať salón (chránenú dielnu) otvorený trebárs pol roka a po vybavení mi uznajú nejaké dodatočné náklady, atď. ? V podstate otvorení už sme rok aj pol, takže neviem, či nám niečo "dajú" len tak... Ale následne viem, že na ZŤP sú príspevky, keď pracuje v CHD, takže sa pokúsim to vybaviť aspoň tak. Čas ma nejak extra nesúri, tak snáď to nevzdám :-)
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Dantess Pozri príspevok
Ďakujem za tému, určite pozriem. A ešte takto, môžem mať salón (chránenú dielnu) otvorený trebárs pol roka a po vybavení mi uznajú nejaké dodatočné náklady, atď. ? V podstate otvorení už sme rok aj pol, takže neviem, či nám niečo "dajú" len tak... Ale následne viem, že na ZŤP sú príspevky, keď pracuje v CHD, takže sa pokúsim to vybaviť aspoň tak. Čas ma nejak extra nesúri, tak snáď to nevzdám :-)
Môžeš mať salon otvorený dlhšie, tuším je tam podmienka, že firma musí fungovať dlhšie obdobie aby mohla dostávať príspevky na zamestnanie invalidov.
Tiež musí napr. doložiť potvrdenie že nezamestnáva na čierno z IP a kopu iného.
A ty chceš niekoho dalšieho zamestnať takže tam by problém nemal byť. Iné by bolo keby si niečo chcel spätne, to Ti nepriznajú.
0 0
Dantess Dantess

Dantess je offline (nepripojený) Dantess

Mladý podnikateľ, ktorý sa ešte len učí ako to vo svete chodí ...viac
Xanti Pozri príspevok
Môžeš mať salon otvorený dlhšie, tuším je tam podmienka, že firma musí fungovať dlhšie obdobie aby mohla dostávať príspevky na zamestnanie invalidov.
Tiež musí napr. doložiť potvrdenie že nezamestnáva na čierno z IP a kopu iného.
A ty chceš niekoho dalšieho zamestnať takže tam by problém nemal byť. Iné by bolo keby si niečo chcel spätne, to Ti nepriznajú.
ok a najposlednejšia otázka. Ak som živnostník, tak môžem zamestnávať toho ZŤP v CHD, alebo si musím založiť SRO ?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Dantess Pozri príspevok
ok a najposlednejšia otázka. Ak som živnostník, tak môžem zamestnávať toho ZŤP v CHD, alebo si musím založiť SRO ?
Môžeš zamestnávať, ked sa prihlásiš ako zamestnávateľ do SP, a ZP a tuším aj na DU .
Nemusíš mať s.r.o.
1 0
Dantess Dantess

Dantess je offline (nepripojený) Dantess

Mladý podnikateľ, ktorý sa ešte len učí ako to vo svete chodí ...viac
Xanti Pozri príspevok
Môžeš zamestnávať, ked sa prihlásiš ako zamestnávateľ do SP, a ZP a tuším aj na DU .
Nemusíš mať s.r.o.
Toľko vecí vieš :-) tak ešte jedna otázka, posledná SP som neplatil za seba, keďže prvý rok netreba následne, obrat nepresiahol XY hodnotu, takže zasa nemusím platiť SP zo zákona, no môžem zamestnávať niekoho aj napriek tomu, že sebe ako živnostník neplatím SP ? :-)
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Dantess Pozri príspevok
Toľko vecí vieš :-) tak ešte jedna otázka, posledná SP som neplatil za seba, keďže prvý rok netreba následne, obrat nepresiahol XY hodnotu, takže zasa nemusím platiť SP zo zákona, no môžem zamestnávať niekoho aj napriek tomu, že sebe ako živnostník neplatím SP ? :-)
Ani srnka netuší
Tam je podmienkou tuším nemať pozdlžnosti, ak Ti nevyšla povinnosť platiť, tak zrejme by to problém nemal byť.
Ved na UP ťa nasmerujú.
0 0
Dantess Dantess

Dantess je offline (nepripojený) Dantess

Mladý podnikateľ, ktorý sa ešte len učí ako to vo svete chodí ...viac
Xanti Pozri príspevok
Ani srnka netuší
Tam je podmienkou tuším nemať pozdlžnosti, ak Ti nevyšla povinnosť platiť, tak zrejme by to problém nemal byť.
Ved na UP ťa nasmerujú.
No prave UP sa bojím, keďže tam natrafiť na sposobileho človeka je takmer nemožné... Ale ešte raz ďakujem za všetko a pomaly to teda začnem riešiť. uvidíme, čo sa podarí :-)
0 0
JarkaL JarkaL

JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

Dantess Pozri príspevok
Toľko vecí vieš :-) tak ešte jedna otázka, posledná SP som neplatil za seba, keďže prvý rok netreba následne, obrat nepresiahol XY hodnotu, takže zasa nemusím platiť SP zo zákona, no môžem zamestnávať niekoho aj napriek tomu, že sebe ako živnostník neplatím SP ? :-)
Môžeš. A budeš zaňho platiť odvody do SP, ZP a daň.
2 0
rozimova rozimova

rozimova je offline (nepripojený) rozimova

Chcem sa opýtať, či medzi prevádzkové náklady v CHD je možné zaradiť aj náklady na stravné lístky pre zamestnanca. Mám zriadenú CHD - zatiaľ tam pracujem sama, ale od 1.9. idem prijať dvoch zamestnancov. Zrejme budem povinná im kupovať aj stravné lístky, keďže budú u mňa pracovať na plný úväzok - teda 8 hodín. Bude mi ÚP preplácať aj náklady na stravné lístky? Alebo nie? Neviem či si ich mám zakomponovať do podnikateľského plánu - teda aspoň časť tej sumy, alebo radšej potom v prevádzkových nákladoch žiadať - alebo vôbec mi ich ÚP nebude preplácať a musím im ich kupovať "mimo" dotácie aj prevádzkových nákladov?
0 0
fosgeen fosgeen

fosgeen je offline (nepripojený) fosgeen

ÚP neprepláca v rámci prevádzkových nákladov stravné. Za prevádzkové náklady sa považuje: nájom, energie, doprava pre zamestnancov a doprava výrobkov, náklady na administratívu, oprava a údržba priestorov len pokiaľ sa jedná o priestory v majetku firmy.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať