Zavrieť

Porady

Orna poda

Zdravim Vás všetkých,
mám záujem o kúpu ornej pody v horskej obci. Družstvo. ktore sa v apríli tohto roku rozpadlo nebude dalej obrabat tuto podu a z tohto dôvodu sa vlastník rozhodol ju predať. Tato orna poda susedí bezprostredne s lesom a v najbližšej dobe nebude možné ju prekvalifikovať na stavebný pozemok. Nachadza sa v extraviláne obce.
Keďže po kúpe tejto pôdy je nebudem mať možnosť ju obrábať a takisto prenajať, pýtam sa Vás či mi hrozia nejaké sankcie zo strany úradov v prípade, že sa o ňu nebudem starať a zarastie, prípadne aký zákon poruším?

Ďakujem za rady

Marek
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    olybaba je offline (nepripojený) olybaba

    olybaba
    zak.c.220/2004 z.z.

    - nastane ti povinnost platenie dane z nehnutelnosti obci

    - kym ta nikto nenahlasi ze poda zaburinena lebo ju neuzivas tak nic, ked ta nahlasia, mozes dostat pokutu podla uvedeneho zakona

    § 3
    Starostlivosť o poľnohospodársku pôdu


    (1) Každý vlastník poľnohospodárskej pôdy (ďalej len "vlastník") alebo nájomca a správca poľnohospodárskej pôdy (ďalej len "užívateľ") je povinný
    a) vykonávať agrotechnické opatrenia zamerané na ochranu a zachovanie kvalitatívnych vlastností a funkcií poľnohospodárskej pôdy a na ochranu pred jej poškodením a degradáciou,
    b) predchádzať výskytu a šíreniu burín na neobrábaných pozemkoch ak osobitný predpis2b) neustanovuje inak,
    c) zabezpečiť využívanie poľnohospodárskej pôdy tak, aby nebola ohrozená ekologická stabilita územia a bola zachovaná funkčná spätosť prírodných procesov v krajinnom prostredí, 3)
    d) usporiadať a zosúladiť poľnohospodársky druh pozemku s jeho evidenciou v katastri.

    matricelli je offline (nepripojený) matricelli

    matricelli
    Zdravim Vás všetkých,
    mám záujem o kúpu ornej pody v horskej obci. Družstvo. ktore sa v apríli tohto roku rozpadlo nebude dalej obrabat tuto podu a z tohto dôvodu sa vlastník rozhodol ju predať. Tato orna poda susedí bezprostredne s lesom a v najbližšej dobe nebude možné ju prekvalifikovať na stavebný pozemok. Nachadza sa v extraviláne obce.
    Keďže po kúpe tejto pôdy je nebudem mať možnosť ju obrábať a takisto prenajať, pýtam sa Vás či mi hrozia nejaké sankcie zo strany úradov v prípade, že sa o ňu nebudem starať a zarastie, prípadne aký zákon poruším?

    Ďakujem za rady

    Marek

    danushka je offline (nepripojený) danushka

    danushka
    Vydrž, kým sa nájde niekto kompetentný na odpoveď, nezakladaj dve rovnaké témy .

    misomiso je offline (nepripojený) misomiso

    misomiso
    Ale ved aj kedysi sa nechavala poda uhorom. Je to na prospech "kvalitativnych vlastnosti" pody, ktore spomina zakon.

    Naopak - hnojenie umelymi hnojivami + ostatna chemi akvalitu pody neustale znizuje.

    marleau je teraz online marleau

    marleau
    Neviem poradiť,ale pridám moju skúsenosť.Ja som musel odísť z rodičovského domu,lebo som alergik a dom leží medzi dvoma pozemkami širokými max.7 m.Samozrejme majitelia ich neobhospodarujú nijako,teraz je tam tráva cez 1,5 m,ktorá sa vysemeňuje.To množstvo hmyzu,peľu a prachu,hrozné na dýchanie.Boli sme za starostom,na odbore životného prostredia,nikto nič neurobil.Len vzťah k prírode mi bráni poliať to niečim,aby tam viac nič nerástlo.Takže ak si ďalej od domov,by som sa nebál.

    olybaba je offline (nepripojený) olybaba

    olybaba
    marleau:
    boli sme za starostom,na odbore životného prostredia,nikto nič neurobil.

    - treba dat pisomny podnet na prislusny obvodny pozemkovy urad, kompetentny pracovnik ochrany polnohospodarskej pody preveri skutkovy stav pozemku v terene

    - obvodny pozemkovy urad by mal konat podla zak.c.220/2004 z.z.
    § 25
    Priestupky



    (1) Priestupku na úseku ochrany poľnohospodárskej pôdy sa dopustí ten, kto

    a) nezabezpečil základnú starostlivosť o poľnohospodársku pôdu alebo spôsobil jej poškodenie (§ 3 až 7),
    b) spôsobil svojou nečinnosťou zaburinenie poľnohospodárskeho pozemku alebo nepoľnohospodárskeho pozemku v blízkosti poľnohospodárskeho pozemku (§ 3),
    c) neusporiadal druh pozemku v teréne s jeho evidenciou v katastri (§ 19, § 29 ods. 4),
    d) nesplnil povinnosť v prípade nepoľnohospodárskeho použitia poľnohospodárskej pôdy do jedného roka (§ 18),
    e) v rozpore s týmto zákonom zabral a použil poľnohospodársku pôdu na nepoľnohospodársky účel (§ 17 a 19),
    f) nesplnil povinnosť uloženú orgánom ochrany poľnohospodárskej pôdy (§ 3 až 8 a § 13 až 19),
    g) spôsobil poškodenie poľnohospodárskej pôdy rizikovými látkami (§ 8).

    (2) Za priestupok podľa odseku 1 písm. a) až c) možno uložiť pokutu do 10 000 Sk.

    (3) Za priestupok podľa odseku 1 písm. d) možno uložiť pokutu do 20 000 Sk.

    (4) Za priestupok podľa odseku 1 písm. e) až g) možno uložiť pokutu do 30 000 Sk.

    (5) Pri prejednávaní priestupkov sa postupuje podľa osobitného predpisu.14)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.