Zavrieť

Porady

predaj domu

Chcela by som poprosiť o radu: Chcela by som predať dom po starých rodičoch- sestra vlastní 1/2 a ja 1/2. Našiel sa kupec, ale sestra ho nechce predať za ponúknutú sumu, lebo sa jej zdá byť príliš nízka. Nie je to prvýkrát, čo potencionálnych záujemcov odmietla a tým mi neumožnila dom predať. Už som jej navrhla, nech si odkúpi moju polovicu za podľa nej smiešnu sumu, ktorú navrhol kupec a dom bude jej, ale nesúhlasí. Hrozí, že dom o rok spadne a budeme mať náklady spojené s búraním, čomu by som sa rada vyhla, lebo obidve nemáme financie na rekonštrukciu.
Ďakujem za prípadné poradenie, veľmi by ste mi pomohli dostať sa z tohto začarovaného kruhu...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Gabi03 Pozri príspevok
    Len kto kúpi 1/2 domu? Myslím spoločného majetku....
    Nejakí tmavšej pleti - hneď by bola sestra presvedčená!

    Hlasovalo 3 pouzivatelov

    Užitočné (3)
    Lubaba, Danielle369, zdenka131
    (2)
    arizona, fulmaja
    3

    majkii je offline (nepripojený) majkii

    majkii
    Stanislav 1975 Pozri príspevok
    No len zoli, problém je ten že v takejto situácii ti polku domu nikto nekúpi, keď už, tak celý- ty by si kupoval polku domu a druhú by mala cudzia osoba? asi nie, že?
    nie je to až také nezvyčajné, kupec podielu 1/2 získa predkupné právo a k nehnuteľnosti sa skôr či neskôr dostane. Navyše ak je dom v takom stave, že potrebuje nevyhnutne investovať aby nespadol, je podielový spoluvlastník povinný zabrániť škodám na spoločnom majetku a môže sa stať, že ak nebude mať peniaze na opravu (vo výške svojho podielu) kupec ako nový podielový spoluvlastník má právo na pomerný podiel vynaložených prostriedkov (ktoré vynaložil na opravu) a môže si ich vymáhať hoci aj súdnou cestou či exekúciou,

    Navyše kupec môže požiadať súd o vyporiadanie podielového vlastníctva. ak vec (dom) nie je deliteľná aj prikázaním veci za primeranú cenu, ktorá sa určí znaleckým posudkom.
    Naposledy upravil majkii : 18.07.10 at 06:31

    Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

    Stanislav 1975
    No nič tu si nepomožeš,ak ho sestra nechce predať- pomohol by jedine súd-inak ju nijako nedonútiš k predaju...

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Ako 1/2 vlastníčka má predkupné právo, ako to nevyužije, tak svoju polovičku môžeš predať tretej osobe.

    Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

    Stanislav 1975
    Zoltán Kovács Pozri príspevok
    Ako 1/2 vlastníčka má predkupné právo, ako to nevyužije, tak svoju polovičku môžeš predať tretej osobe.
    No len zoli, problém je ten že v takejto situácii ti polku domu nikto nekúpi, keď už, tak celý- ty by si kupoval polku domu a druhú by mala cudzia osoba? asi nie, že?

    Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

    Gabi03
    Zoltán Kovács Pozri príspevok
    Ako 1/2 vlastníčka má predkupné právo, ako to nevyužije, tak svoju polovičku môžeš predať tretej osobe.
    Len kto kúpi 1/2 domu? Myslím spoločného majetku....

    Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

    Stanislav 1975
    Mária27 Pozri príspevok
    Nejakí tmavšej pleti - hneď by bola sestra presvedčená!
    Majka, Majka-ty máš na všetko recept, veru pravdu máš...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.