Zavrieť

Porady

SZCO uctujuci v sustave PU

Ahojte,

ak mate niekto skusenosti so zivnostnikom uctujucim v PU, neviete mi odporucit nejaku publikaciu, knihu, pripadne net stranku, kde by som sa docitala o specifikaciach fyzickej osoby? Od zaciatku do konca... Ako su osobne vklady (221/491), pripadne predpisy odvodov do SP / ZP, co sa robi so ziskom, ci sa divat na samotneho zivnostnika ako zamestnanca alebo konatela, v com sa rozlisuje FO a PO v uctovani v PU a podobne...

Dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    Zdrav.a soc.poistenie podnikateľa : 526/336

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    zk24 Pozri príspevok
    A je dobre, ked urobim 1.1.2010 (respektive 1.7.2010 pre SP) predpis poistneho ZP na cely rok a potom podla uhrad budem kratit zavazok? Napriklad 524/336 a potom uhrady 336/221?
    Pri s.r.o je to totiz mesacne podla mzdy. SZCO nie je zamestnancom ale plati podla prijmu dosiahnuteho v minulom roku.
    Tá 524 tu nie je správna.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    dívaš sa na FO ako na SZČO, len účtujuješ v PU, teda používaš účt.osnovu PU, predpisy ako u sro, akurát používaš účet 491, ako si napísala.

    zk24 je offline (nepripojený) zk24

    zk24
    KEJKA Pozri príspevok
    dívaš sa na FO ako na SZČO, len účtujuješ v PU, teda používaš účt.osnovu PU, predpisy ako u sro, akurát používaš účet 491, ako si napísala.
    A je dobre, ked urobim 1.1.2010 (respektive 1.7.2010 pre SP) predpis poistneho ZP na cely rok a potom podla uhrad budem kratit zavazok? Napriklad 524/336 a potom uhrady 336/221?
    Pri s.r.o je to totiz mesacne podla mzdy. SZCO nie je zamestnancom ale plati podla prijmu dosiahnuteho v minulom roku.

    zk24 je offline (nepripojený) zk24

    zk24
    Tweety Pozri príspevok

    Pekné, len čo je pravda.

    Tak toto bude moj prvy pripad SZCO v PU... tak som sa s tym nikdy nestretla

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Andyke Pozri príspevok
    Zdrav.a soc.poistenie podnikateľa : 526/336
    Tweety Pozri príspevok
    Tá 524 tu nie je správna.

    52 - Osobné náklady
    521 - Mzdové náklady
    522 - Príjmy spoločníkov a členov zo závislej činnosti
    523 - Odmeny členom orgánov spoločnosti a družstva
    524 - Zákonné sociálne poistenie
    525 - Ostatné sociálne poistenie
    526 - Sociálne náklady fyzickej osoby - podnikateľa
    527 - Zákonné sociálne náklady
    528 - Ostatné sociálne náklady
    ale v postupoch sa neuvádza

    § 66
    Účtová skupina 52 - Osobné náklady

    Na účtoch 521 - Mzdové náklady, 522 - Príjmy spoločníkov a členov zo závislej činnosti, 523 - Odmeny členom orgánov spoločnosti a družstva sa účtujú všetky požitky zamestnancov vrátane príjmov spoločníkov a členov družstva zo závislej činnosti. Na týchto účtoch sa účtujú mzdy vždy v hrubých sumách. Do hrubej mzdy sa zahrnie aj naturálna mzda, ak je súčasťou mzdy. Na ťarchu účtu 524 – Zákonné sociálne poistenie sa účtuje aj príspevok do garančného fondu. Na ťarchu účtu 527 – Zákonné sociálne náklady sa účtuje aj odstupné a odchodné podľa osobitného predpisu38a) .
    =================
    pritom Postupy - citujem
    § 1
    Základné ustanovenie

    (1) Týmto opatrením sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre
    a) právnické osoby, ktoré podnikajú podľa osobitných predpisov1),
    b) pre fyzické osoby podľa § 1 ods.1 písm. a) tretieho bodu zákona (ďalej len „ fyzická osoba - podnikateľ“), ak účtujú v sústave podvojného účtovníctva,

    c) zahraničné osoby podľa § 1 ods.1 písm. a) druhého bodu zákona.
    (2)Toto opatrenie sa nevzťahuje na osoby uvedené v odseku 1, na ktoré sa vzťahuje § 17a zákona a na osoby, na ktoré sa vzťahujú postupy účtovania a rámcová účtová osnova ustanovená osobitnými predpismi.2)
    =========================
    zrejme nejaký škriatok

    zk24 je offline (nepripojený) zk24

    zk24
    u mna konkretne pojde o zahranicne osoby / zivnostnikov. tym padom povinne zapisane do ORSR a tym padom povinne uctujuce v sustave PU.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    v poriadku, to je bod c).
    Ja som len poukázala na to, že účet 526 v smernej UOS je, ale do textu v Postupoch - účt.skupina 52 - nejako zabudli uviesť obsahovú náplň.

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Nóó, aj ja som mala takého experta z ČR v r. 1993 a keď som mu povedala, aby sa zapísal do OR, jeho odpoveď bola:
    Já jsem rozdělení republiky nechtěl, a já to nerespektuju a respektovat nebudu.

    zk24 je offline (nepripojený) zk24

    zk24
    to je kôň
    v roku 1993? To som sa ucila pocitat na jednej ruke
    S tymito sa dobre jedna, nevedia slovensky, co poviem to podpisu

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Takže ťa môžem ešte poslať po pivo .........

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.