Zavrieť

Porady

Zahraničná pracovná cesta - let

Prosim Vas o radu poradaci, ak sef firmy cestoval autom z miesta bydliska do Budapesti, odtial letel do Milana a odtial do New Yorku, podla akej normy mam ratat stravne a vreckove, kedze sa vsade na letisku aj zdrzal (min. 2 hod. pred odletom tam musel byt). Mam ratat cestovne podla toho, v ktorej krajine prave bol, alebo tak, ze zaciatok letu z Milana s American Aerolines sa uz rata ako sluzobka v USA? Pocula som aj taky nazor, ze treba brat do uvahy, akej krajiny je letecka spolocnost. Zdrzal sa tam 2 tyzdne, co je fajn, ked bol tam mi je jasne, ze postupujem podla pravidiel prac. cesty v USA. Potom tak isto cesta naspät. Vlastne mi chybaju prve a posledne 2 dni pracovnej cesty. Este je tam aj casovy posun, no to uz ma celkom mätie... Dakujem za kazdu radu. (Let: Budapest 7.25 - Milano 9.00, Milano 10.30 - New York 13.30 (ich casu. avsak letel o 6 hodin viac...). Naspät: NY 17.30 podla letenky (ale let meskal 3 hodiny) - Milano 8.40 - Frankfurt 12.30 - Budapest 23.15. Srdecna vdaka za rady. Pekny den vsetkym. Aja
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    zuzanaIII. je offline (nepripojený) zuzanaIII.

    zuzanaIII.
    Pozri si Zákon o cestovných náhradách §13 ods. 5. Stravné v eurách alebo v cudzej mene za kalendárny deň poskytne zamestnávateľ v mene a vo výške stravného ustanoveného pre krajinu, v ktorej zamestnanec strávi v kalendárnom dni najviac hodín. ... V prípade leteckého spôsobu dopravy sa za rozhodujúci čas pre posúdenie času stráveného v jednotlivých krajinách považuje čas odletu lietadla podľa letového poriadku, ak tento zákon neustanovuje inak (§16)

    LenkaBr je offline (nepripojený) LenkaBr

    LenkaBr
    Dobrý deň všetkým.

    Ajuška,

    smiem vedieť, ako si to nakoniec vyriešila?
    Mám podobný problém, a žiaľ, paragrafy mi veľa praktického nenapovedia.

    U nás leteli zamestnanci lietadlom z Trondheimu (NOR) do Prahy o 7:00 ráno. Let trval 2,5 hodiny. Riešim tam nejaký "prechod hranice", alebo jednoducho beriem tak, že v Nórsku boli "do príletu" lietadla na letisko v Čechách, teda časť ZPC trvala 9,5 hodiny?

    Z Prahy cestovali potom do Košíc vlakom s príchodom 19:18 hod. O prechode hraníc sa v cestovnom poriadku presne nepíše, odhad je cca 15:15 hod.
    ČR od 9:30 do 15:15? Teda 5,45 hodiny?

    Celkovo ZPC trvala viac ako 12 hodín mimo územia SR, majú nárok na stravné pre krajinu, kde boli najviac hodín, t.z. 100% z 420 NOK?

    Čo so stravným na SVK? menej ako 4 hodiny = nemajú nárok na stravné na Slovensku. Čisto teoreticky... keby mali príchod až o hodinu neskôr, mali by nárok na 100% stravného v zahraničí aj stravné z prvého pásma?

    zuzanaIII. je offline (nepripojený) zuzanaIII.

    zuzanaIII.
    LenkaBr Pozri príspevok
    Dobrý deň všetkým.

    Ajuška,

    smiem vedieť, ako si to nakoniec vyriešila?
    Mám podobný problém, a žiaľ, paragrafy mi veľa praktického nenapovedia.

    U nás leteli zamestnanci lietadlom z Trondheimu (NOR) do Prahy o 7:00 ráno. Let trval 2,5 hodiny. Riešim tam nejaký "prechod hranice", alebo jednoducho beriem tak, že v Nórsku boli "do príletu" lietadla na letisko v Čechách, teda časť ZPC trvala 9,5 hodiny?

    Z Prahy cestovali potom do Košíc vlakom s príchodom 19:18 hod. O prechode hraníc sa v cestovnom poriadku presne nepíše, odhad je cca 15:15 hod.
    ČR od 9:30 do 15:15? Teda 5,45 hodiny?

    Celkovo ZPC trvala viac ako 12 hodín mimo územia SR, majú nárok na stravné pre krajinu, kde boli najviac hodín, t.z. 100% z 420 NOK?

    Čo so stravným na SVK? menej ako 4 hodiny = nemajú nárok na stravné na Slovensku. Čisto teoreticky... keby mali príchod až o hodinu neskôr, mali by nárok na 100% stravného v zahraničí aj stravné z prvého pásma?
    Ja by som povedala, že v Nórsku bol 7 hodín. V Čechách bol od 7.00, keďže sa hovorí, že pri leteckom spôsobe dopravy rozhoduje čas odletu lietadla, takže celkom 8 hodín 15 minút. Takže stravné prináleží Českej republiky, pretože sa berie stravné pre tú krajinu, kde zamestnanec strávi v kalendárnom dni najviac hodín a to je ČR, teda 600 CZK. A na Slovensku sa vypláca stravné pri pracovnej ceste nad 5 hodín, takže pokiaľ išli vlakom len 4 hodiny stravné im neprináleží.

    bama17 je offline (nepripojený) bama17

    bama17
    dobrý deň, vidím, že riešite podobné prípady ako ja, len ja ich nemám až také zložité :-) chcem sa spýtať, ako postupovať v prípade, že na takejto služobnej ceste trávi aj víkend? zamestnanec je v Bukurešti 3 týždne, ale cez víkend nepracuje, sám to potvrdil.Neviem, či mu za dni víkendu patrí nejaká náhrada stravného a vreckového. Ďakujem

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    bama17 Pozri príspevok
    dobrý deň, vidím, že riešite podobné prípady ako ja, len ja ich nemám až také zložité :-) chcem sa spýtať, ako postupovať v prípade, že na takejto služobnej ceste trávi aj víkend? zamestnanec je v Bukurešti 3 týždne, ale cez víkend nepracuje, sám to potvrdil.Neviem, či mu za dni víkendu patrí nejaká náhrada stravného a vreckového. Ďakujem
    Samozrejme, ze ak je v zahranici pocas vikendu ,aj ked nepracuje ,tak ma narok na stravne a vreckove.
    Akurat sa mu tento cas nepocita do odpracovanych hodin, kedze nepracuje.

    bama17 je offline (nepripojený) bama17

    bama17
    dobrý deň, ivka70, ďakujem za odpoveď
    je niekde v zákone kontrétne táto info, že dostáva náhrady aj počas víkendov, alebo sa vždy pracovná cesta berie komplexne bez ohľadu na víkendy a sviatky?
    Tvoja priateľka Antonia Jendrišáková
    Pozri zákon č. 283/2002 Z.Z. o cestovných náhradách § 2 Vymedzenie pojmov.

    Zahraničná pracovná cesta - let

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.