Zavrieť

Porady

Evidencia zálohovej a konečnej fa v MRP

O účtovaní DPH a faktúr vystavených na prijatú platbu je tu už popísané veľa, ale nenašla som, ako v MRP win JÚ evidovať nasledovné:

1. Dodávateľom vystavená fa na základe prijatej platby s rozpisom DPH - daňový doklad pre účely DPH - fakturácia v hodnote prijatej platby, k úhrade 0.

2. Pri dodaní tovaru (v lehote do 15 dní) vystavuje dodávateľ ďalšiu fa rovnako s rozpisom DPH, na ktorej odpočíta zdaniteľné plnenie z bodu 1 - výsledná suma je 0.

Neviem aký správny postup zvoliť v prepojení s peňažným denníkom a knihou prijatých fa:
  • ak zaevidujem fa z bodu 1 ako zálohovú fa, čo z pohľadu účtovníctva aj je, tak mi neberie DPH do odpočítania - ako ju teda evidovať?
  • ako evidovať ostrú fa? nebudem v nej už dph riešiť a označím ako MIMO DPH?
Ďakujem za rady.

Mne to vychádza, že obe si zaevidujem ako ostré. Aby som mala prepojenie s peň. denníkom tak 1. faktúru si uhradím cez knihu prijatých fa (nebude vadiť, že na úhradu je 0?, tým pádom predbieha dátum úhrady dátum vystavenia fa) a konečná fa bude mať DPH MIMO a odpočítanú zálohu - takže bude nulová - bude slúžiť len ako účt. evidencia, čo vy na to?
Naposledy upravil dalilada : 21.07.10 at 07:37
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tamila je offline (nepripojený) Tamila

    Tamila
    Nedávala by som mimo DPH. Ja by som urobila nasledovné:
    1. zapísala by som do knihy fa zálohovú fa aj s DPH - nárok na odpočet- príklad
    100 + 19 = 119
    2. ostrá fa - zapísala by som dodanie aj odpočítanie zálohy a vyšla by nulová DPH aj nulová úhrada - príklad :
    dodanie tovaru 100 daň 19 = spolu 119
    odpočet zálohy -100 daň -19 = spolu -119
    základ dane 0 daň 0 = k úhrade 0

    Zaujímal by ma aj ďalší názor.

    Tamila je offline (nepripojený) Tamila

    Tamila
    dalilada Pozri príspevok
    Rovnako by som uhrádzala aj ostrú faktúru na zaplatenú zálohu (za ktorou už nenasleduje konečná fa), tak aby som mala prepojenie knihy fa a peňažného denníka.....???
    Myslíš dať k úhrade nula? Môžeš a nemusíš. Tak isto môže nastať situácia, že záloha je nižšia ako ostrá a zostáva tam suma k úhrade, ktorú zaúčtuješ do denníka.
    Naposledy upravil Tamila : 21.07.10 at 11:25

    dalilada je offline (nepripojený) dalilada

    dalilada
    Mne to vychádza, že obe si zaevidujem ako ostré. Aby som mala prepojenie s peň. denníkom tak 1. faktúru si uhradím cez knihu prijatých fa (nebude vadiť, že na úhradu je na fa 0?, tým pádom predbieha dátum úhrady dátum vystavenia fa) a konečná fa bude mať DPH MIMO a odpočítanú zálohu - takže bude nulová - bude slúžiť len ako účt. evidencia, čo vy na to?

    dalilada je offline (nepripojený) dalilada

    dalilada
    Vlastne máš pravdu, DPH sa vynuluje a súhlasí to s prijatou faktúrou. Tak s mi to páči.

    A čo tá úhrada 1. fa - nie je to pritiahnuté za vlasy?

    dalilada je offline (nepripojený) dalilada

    dalilada
    dalilada Pozri príspevok
    Vlastne máš pravdu, DPH sa vynuluje a súhlasí to s prijatou faktúrou. Tak s mi to páči.

    A čo tá úhrada 1. fa - nie je to pritiahnuté za vlasy?

    Rovnako by som uhrádzala aj ostrú faktúru na zaplatenú zálohu (za ktorou už nenasleduje konečná fa), tak aby som mala prepojenie knihy fa a peňažného denníka.....???

    dalilada je offline (nepripojený) dalilada

    dalilada
    Tamila Pozri príspevok
    Myslíš dať k úhrade nula? Môžeš a nemusíš. Tak isto môže nastať situácia, že záloha je nižšia ako ostrá a zostáva tam suma k úhrade, ktorú zaúčtuješ do denníka.
    Nie, myslela som, že by som normálne uhradila faktúru na zálohovú platbu v sume, v akej bola zaplatená záloha cez knihu faktúr, aby sa mi číslo faktúry prenieslo do textu v peň. denníku a "spárovala" sa mi kniha fa s peň. denníkom. Ale asi by bolo správne v peň. denníku zaúčtovať úhradu zálohy a faktúru zaevidovať s nulou k úhrade bez prepojenia evidencie fa a peň. denníka. Mne by sa páčilo to prepojiť kvôli prehľadnosti, ale nemá to časový súlad. Takže asi správne to prvé. Alebo existuje v MRP nejaká iná možnosť?

    Evidencia zálohovej a konečnej fa v MRP

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.