Zavrieť

Porady

Ako spravne vyplnit prehlad o zrazenych a odvedenych preddavkoch

Dobry den,
rada by som poprosila o radu, ktore riadky je potrebne vyplnit v Prehlade. Mam 1 brigadnicku -studentku, ktora pracuje na dohodu, ma mesacne plat cca 50-60 EUR a ma u mna podpisane Vyhlasenie ...., niekedy pracuje len 1 mesiac z poukazovaneho obdobia /napriklad v tomto obdovi pracovala len v juni/

Uplne ma zmiatli pracovnicky na danovom urade pri odovzdani Ked som odovzdavala prehlad 1x krat, poprosila som pracovnicku o radu, nasledne som odovzdavala prehlady podla jej odsuhlasenia, ale dalsia pracovnicka o 3 mesiace neskor povedala, ze to mam zle, tak som to zas zacala vyplnat podla toho ako mi to opravila, no a v dalsom obdobi ma 3 pracovnicka nasledne zjazdila, ze odovzdavam zle vyplnene vykazy.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Ingrid G. je offline (nepripojený) Ingrid G.

    Ingrid G.
    Keďže má podpísané daňové vyhlásenie a má odmenu z dohody mesačne cca 50 - 60 €, v tomto prípade sa neuplatňuje zrážková daň (má podpísané vyhlásenie), odmena sa zdaňuje preddavkovo, avšak vzhľadom na nízky príjem je daň 0.
    Z tohoto dôvodu na DÚ odovzdávaš nulový prehľad (ak zamestnávate len túto jednu brigádničku a nemáte iných zamestnancov).

    Možno by bolo dobré, keby si napísala aké pokyny na vyplnenie prehľadu Ti dala prvá a aj druhá pracovníčka DÚ.
    Naposledy upravil Ingrid G. : 22.07.10 at 04:29

    rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

    Som jedna z vás rodina1
    Viťa Pozri príspevok
    Môžem poprosiť o radu, ako zapísať do prehľadu zrážkovú daň dohodárov. Majú určitú mzdu napr. za mesiac marec, to bolo aj v marcovom výkaze na socialku, zamestnávateľ daň zaplatil v máji. Kam to napísať v prehľade, do 1.kv do marca? Alebo do 2 kv do mája.
    Zrážkovú daň za mesiac marec (zamestnancom bola určite odmena vyplatená v apríli), zapíšeš v stĺpci 04 (apríl), a dátum kedy bola zaplatená dáš máj, teda do riadku 13 dáš dátum, kedy ste daň zaplatili.
    Naposledy upravil rodina1 : 23.07.10 at 09:26 Dôvod: Doplnenie

    rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

    Som jedna z vás rodina1
    piccolino Pozri príspevok
    Dakujem za radu.
    Mam len jednu brigadnicku, inych zamestnancom nemam.
    Mala som to prvykrat v I casti - preddavky na dan, potom pri druhom odovzdavani mi pani na podatelni /u nas sa na podatelni striedaju pracovnicky/ povedala, ze si to mam dat ako dan vyberanu zrazkou. Naposledy ma potom uz upozornila pracovnicka DU , pod ktoru patrim, ze to ma byt v I casti - Preddavky na dan, ale ze nemam pisat datum.
    Teda v casti I - Preddavky na dan -Do tretieho stlpca dam obdobie 6 /len vtedy u mna pracovala brigadnicka /, datum 30.6. a pod to dam nulu?
    Ak brigádnička nemala podpísané vyhlásenie ... a jej mesačná odmena nepresiahla sumu 165,97 Eur, ide o zrážkovú daň. Píšeš, že táto brigádnička pracovala u teba do 30.6. (len tento jeden mesiac?). Odmenu si jej určite vyplatil v mesiaci júl? Ak áno, tak táto daň pôjde až do prehľadu za III. Q 2010.
    Ak si na DÚ prihlásenie na platenie zrážkovej dane, musíš odovzdať Prehľad za II. Q s nulovými hodnotami.
    Ak som to nepochopila správne, napíš presne.

    Viťa je offline (nepripojený) Viťa

    Viťa
    Môžem poprosiť o radu, ako zapísať do prehľadu zrážkovú daň dohodárov. Majú určitú mzdu napr. za mesiac marec, to bolo aj v marcovom výkaze na socialku, zamestnávateľ daň zaplatil v máji. Kam to napísať v prehľade, do 1.kv do marca? Alebo do 2 kv do mája.

    piccolino je offline (nepripojený) piccolino

    piccolino
    Dakujem za radu.
    Mam len jednu brigadnicku, inych zamestnancom nemam.
    Mala som to prvykrat v I casti - preddavky na dan, potom pri druhom odovzdavani mi pani na podatelni /u nas sa na podatelni striedaju pracovnicky/ povedala, ze si to mam dat ako dan vyberanu zrazkou. Naposledy ma potom uz upozornila pracovnicka DU , pod ktoru patrim, ze to ma byt v I casti - Preddavky na dan, ale ze nemam pisat datum.
    Teda v casti I - Preddavky na dan -Do tretieho stlpca dam obdobie 6 /len vtedy u mna pracovala brigadnicka /, datum 30.6. a pod to dam nulu?

    VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

    VieraPopluharova
    piccolino Pozri príspevok
    Dakujem za radu.
    Mam len jednu brigadnicku, inych zamestnancom nemam.
    Mala som to prvykrat v I casti - preddavky na dan, potom pri druhom odovzdavani mi pani na podatelni /u nas sa na podatelni striedaju pracovnicky/ povedala, ze si to mam dat ako dan vyberanu zrazkou. Naposledy ma potom uz upozornila pracovnicka DU , pod ktoru patrim, ze to ma byt v I casti - Preddavky na dan, ale ze nemam pisat datum.
    Teda v casti I - Preddavky na dan -Do tretieho stlpca dam obdobie 6 /len vtedy u mna pracovala brigadnicka /, datum 30.6. a pod to dam nulu?
    Ano.

    Ingrid G. je offline (nepripojený) Ingrid G.

    Ingrid G.
    piccolino Pozri príspevok
    Dakujem za radu.
    Mam len jednu brigadnicku, inych zamestnancom nemam.
    Mala som to prvykrat v I casti - preddavky na dan, potom pri druhom odovzdavani mi pani na podatelni /u nas sa na podatelni striedaju pracovnicky/ povedala, ze si to mam dat ako dan vyberanu zrazkou. Naposledy ma potom uz upozornila pracovnicka DU , pod ktoru patrim, ze to ma byt v I casti - Preddavky na dan, ale ze nemam pisat datum.
    Teda v casti I - Preddavky na dan -Do tretieho stlpca dam obdobie 6 /len vtedy u mna pracovala brigadnicka /, datum 30.6. a pod to dam nulu?
    Keďže si pri zadaní svojej pôvodnej otázky uviedla, že má táto brigádnička podnísané daňové vyhlásenie, ako som Ti už odpovedala skôr, musí sa i pri tak nízkej odmene (50-60 €) uplatňovať preddavková daň. Nesmie sa použiť daň zrážková.
    Keďže táto odmena bola vyplatená za obdobie jún a bola použitá preddavková daň - do prehľadu to uvedieš v časti I. - Preddavky na daň do obdobia mesiac jún 2010. Dátum odvodu preddavkov nepíš - nakoľko bola daň nulová.
    Naposledy upravil Ingrid G. : 26.07.10 at 11:34

    nedielka je offline (nepripojený) nedielka

    nedielka
    Prosim Vas pekne, dnes som sa stretla prvykrat s tlacivom Prehlad o zrazenych a odved.preddavkoch.. Prislo nam upozornenie z danoveho uradu,ze na ucte 523 uctujeme a ziadne prehlady sme nedodali. Na 523 samozrejme uctujem odmenu konatela, o tom,ze mam poslat ten prehlad som nevedela. Skuste mi to vysvetlit, ved on je konatel,nema pracovnu zmluvu,odmenu ma kazdy mesiac ,ale ja predsa neodvadzam ziadne preddavky na dan. Takze mam v tom mix,co mam vyplnit v tom tlacive,napr. do riadku 6 odvodova povinnost??? co som zanedbala???dakujem Vam pekne.

    kompozit je offline (nepripojený) kompozit

    kompozit
    Ja som mal s daňovým úradom podobný problém: Vo firme sú zamestnanci zdaňovaní preddavkovo i zrážkovou daňou. Navyše niektorí poberajú daňový bonus. Mzdy za mesiac 06/2010 boli vyplatené v júli, vtedy bola odvedená aj preddavková i zrážková daň. Ale upravená odpočítaním daňového bonusu. Otázka: do ktorých stĺpcov prehľadu treba uviesť jednotlivé sumy
    - preddavkovú daň (06/2010)
    - zrážkovú daň (07/2010-teda až v 3Q/2010),
    - daňový bonus (06/2010).
    Ako som to robil ja je uvedené v zátvorke. Problém je v tom, že pri úhrade som od bonusu už odpočítal zrážkovú daň 07/2010 (čo sa na tlačive nedá zachytiť) a teda som nežiadal o vrátenie bonusu (čo sa pracovníčkam DÚ nepáčilo!!!). Na daňovom úrade mi nevedeli uspokojivo poradiť a skončilo to živou diskusiou troch pracovníčok DÚ ...
    Odpovie mi niekto?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.