Zavrieť

Porady

mzdy odzaciatku

ahojte

sme mala firma do 20 zam, a v ramci setrenia si chceme robit mzdy interne. rada by som sa spytala co to vlastne obnasa (okrem samotneho vypoctu)

tu som nasla dokument, ktory bl z r 2005. chcem sa spytat, ci je aktualny, je v nom nieco nove,...

dakujem

Lucia
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

spila Pozri príspevok
ahojte

sme mala firma do 20 zam, a v ramci setrenia si chceme robit mzdy interne. rada by som sa spytala co to vlastne obnasa (okrem samotneho vypoctu)

tu som nasla dokument, ktory bl z r 2005. chcem sa spytat, ci je aktualny, je v nom nieco nove,...

dakujem

Lucia
Lucia, myslíš že je to šetrenie na správnom mieste bez akejkolvek znalosti zákonov ? Mzdové zákony sa neustále menia, nepoužijete ušetrené peniaze na pokuty ?
0 0
spila spila

spila je offline (nepripojený) spila

veronikasad Pozri príspevok
Lucia, myslíš že je to šetrenie na správnom mieste bez akejkolvek znalosti zákonov ? Mzdové zákony sa neustále menia, nepoužijete ušetrené peniaze na pokuty ?
zatial mam pocit, ze by sme to zvladli.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

spila Pozri príspevok
zatial mam pocit, ze by sme to zvladli.
podľa názvu témy, ktorú si zadala, tento pocit nemám ...
0 0
spila spila

spila je offline (nepripojený) spila

veronikasad Pozri príspevok
podľa názvu témy, ktorú si zadala, tento pocit nemám ...

:-) ok, dik za nazor, napokon ak sa tak rozhodneme bude to nasa zodpovednost.

vies mi prosim ta poradit, ci dany zoznam je OK, aleo aktualny a podobne?
dakujem
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

veronikasad Pozri príspevok
podľa názvu témy, ktorú si zadala, tento pocit nemám ...

Ani ja, podnikateľ - konateľ (podľa profilu) bude venovať vzácny čas štúdiu večne sa meniacej problematiky miezd? Klobúk dole , ak áno .
0 0
spila spila

spila je offline (nepripojený) spila

opat dik za nazor... uprimne ak mame stat pred ptazkou znizovat stavy alebo sa naucit par zakonov (prehlad mam len ich nemam zatial nastudovane dopodrobna, nakolko nebol dovod) myslim, ze nastudovanie par zakonov je ta lepsia alternativa (uz som studovala aj ine nie celkom suvisiace, takze...) aktualizacie zakonov nam chodia pravidelne, predpokladam, ze zmeny v nich budu zachytene

ale myslim, ze to nie je o tom ci sa do toho pustat alebo nie, aj ked dakujem ze mi chcete pomoct v tomto rozhodnuti :-))
0 0
Lenka1979 Lenka1979

Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

najlepšie spoznať osobne :-) ...viac
spila Pozri príspevok
:-) ok, dik za nazor, napokon ak sa tak rozhodneme bude to nasa zodpovednost.

vies mi prosim ta poradit, ci dany zoznam je OK, aleo aktualny a podobne?
dakujem

... priložený zoznam je celkom dobrá pomôcka... držím palce ak si trúfate ...
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

spila Pozri príspevok
opat dik za nazor... uprimne ak mame stat pred ptazkou znizovat stavy alebo sa naucit par zakonov (prehlad mam len ich nemam zatial nastudovane dopodrobna, nakolko nebol dovod) myslim, ze nastudovanie par zakonov je ta lepsia alternativa (uz som studovala aj ine nie celkom suvisiace, takze...) aktualizacie zakonov nam chodia pravidelne, predpokladam, ze zmeny v nich budu zachytene

ale myslim, ze to nie je o tom ci sa do toho pustat alebo nie, aj ked dakujem ze mi chcete pomoct v tomto rozhodnuti :-))


Nuž, ak vám ich stačí iba pár , potom tíško závidím. Nech sa vám darí .
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

Táto téma mi pripomína podobné témy, keď sa sekretárka pýta na Porade, akú zmluvu má vyhotoviť, keďže jej šéf nakázal "nejakú" urobiť. A tie sekretárky nemajú ani šajnu o tom, že zmluvy sa uzatvárajú podľa rôznych zákonníkov (pracovné, obchodné, občianske). A vedomosť o tom, že existujú rôzne zmluvné typy, resp. že zmluvy musia mať podstatné náležitosti, to je nad chápanie obidvoch. Netvrdím, že sa to všetko nedá naučiť. Len si myslím, že ak niekto sa to učí štyri - päť rokov, a potom celý život, tak jedna téma na Porade tých päť rokov nenahradí.
Naposledy upravil Petra Nová : 22.07.10 at 14:18
7 0
VieraPopluharova VieraPopluharova

VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

Nuz ak si sa tak rozhodla, tak Ti drzim palce, ja robim mzdy 15 rokov a stale sa ucim.Mam jednu otazku mas aspon zakupeny dobry mzdovy program, od dobrej firmy, ktora meni a upravuje program podla toho ako vychadzaju nove zmeny a upravuju sa zakony?
Myslim, ze nadlho budes mat o vecerene citanie postarane.

Prikladam Ti este par vecí, niektore tam mas, niektore sa zmenili:
Zamestnávať môže podnikateľ na základe pracovnoprávnych vzťahov, ktoré sa riadia Zákonníkom práce alebo na základe vzájomnej spolupráce fyzickej osoby podľa Obchodného zákonníka.

Hlavné povinnosti zamestnávateľa voči poisťovniam

prihlásiť zamestnanca do Sociálnej a Zdravotnej poisťovne na nemocenské, dôchodkové poistenie, poistenie v nezamestnanosti a zdravotné poistenie ešte pred vznikom pracovného pomeru,
odhlásiť zamestnanca z poistení najneskôr v deň nasledujúci po zániku pracovného pomeru,
predkladať Sociálnej poistovni výkaz poistného a príspevkov na starobné dôchodkové sporenie za príslušný kalendárny mesiac,
zaplatiť poistné do Sociálnej poisťovne z vymeriavacieho základu zamestnanca (1,4% nemocenské poistenie, 14% dôchodkové poistenie, 3% invalidné poistenie, od 0,3 – 2,1% úrazové poistenie - v závislosti od zaradenia zamestnávateľa do nebezpečnostnej triedy – platí od 1. 7. 2010, 0,25% garančné poistenie, 1% poistenie v nezamestnanosti, 4,75% rezervný fond solidarity),
zaplatiť poistné do Zdravotnej poisťovne z vymeriavacieho základu zamestnanca vo výške 10%,
zraziť zamestnancovi z jeho príjmu a odviesť poistné do Sociálnej poisťovne (1,4% nemocenské poistenie, 4% starobné poistenie, 3% invalidné poistenie, 1% poistenie v nezamestnanosti),
zraziť zamestnancovi z jeho príjmu a odviesť poistné do Zdravotnej poisťovne vo výške 4%.


Evidencia zamestnávateľa na účely sociálneho poistenia a starobného dôchodkového sporenia
Podnikateľ - zamestnávateľ je ďalej povinný viesť evidenciu zamestnancov od vzniku sociálneho poistenia a starobného dôchodkového sporenia zamestnanca po celé obdobie, počas ktorého toto poistenie a sporenie trvá.

Evidencia musí obsahovať tieto údaje:

priezvisko, meno, dátum a miesto narodenia, miesto trvalého pobytu,
identifikačné číslo sociálneho zabezpečenia fyzickej osoby (rodné číslo),
deň vzniku a skončenia pracovného pomeru alebo iného právneho vzťahu k zamestnávateľovi,
vymeriavací základ zamestnanca neobmedzený,
obdobie, počas ktorého sa zamestnancovi prerušuje nemocenské, dôchodkové poistenie, poistenie v nezamestnanosti a starobné dôchodkové sporenie,
obdobie materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky.

Povinnosti podnikateľa - zamestnávateľa voči daňovému úradu

odviesť príslušnému daňovému úradu zrazenú čiastku dane z príjmu (19 %) každého jedného zamestnanca,
predkladať daňovému úradu prehľad o zrazených a odvedených preddavkoch zo závislej činnosti a dani a o daňovom bonuse za uplynulý kalendárny štvrťrok .

Zamestnávateľ pri zamestnávaní daľších ľudí má také isté povinnosti voči zamestnancom, ako právnická osoba, ktoré vyplývajú hlavne zo Zákonníka práce. Každý jeho zamestnanec má teda právo za vykonanú prácu dostať riadny plat, musí viesť pre zamestnancov výplatné listiny, vystavovať potvrdenia o zdaniteľných príjmoch a výške zrazených preddavkov na daň, zabezpečiť vo firme stravovanie, prispievať zamestnancom na stravovanie, zaistiť bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci, pri dočasnej PN poskytovať zamestnancom náhradu príjmu a iné. Zamestnávateľ, ktorý zamestnáva najmenej 20 zamestnancov má podľa Zákona č.5/2004 o službách zamestnanosti povinnosť zamestnávať občanov so zdravotným postihnutím. Ak tak neurobí, musí odviesť za každého takéhoto chýbajúceho zamestnanca odvody štátu za neplnenie si povinného podielu zamestnávania občanov so zdravotným postihnutím.

Mala by si vediet:

Nezdaniteľné minimum na daňovníka v roku 2010 (22,5 x 178,92 Eur)

Uplatní sa u daňovníka, ktorý za rok 2010 dosiahne príjmy do 86-násobku živnotného minima platného k 1.1.2010 - t.j. 15 926,34 Eur

4 025,70 €

335,47€/mes.

Nezdaniteľné časť základu dane na manželku (manžela)
22,5 násobok životného minima

4 025,70 €

Daňový bonus na dieťa (6 x 20 Eur) + (6 x 20,02Eur)
240,12 €/rok


Daňový bonus (január - jún 2010) 20 €/mes.
Daňový bonus (júl - december 2010) 20,02€/mes.
Nárok na daňový bonus (ak dosiahnete za rok 2010 príjmy vyššie ako) 1 846,20€
Výška ročného príjmu do ktorej nemusíte podávať daňové priznanie v roku 2011 (za rok 2010) 2083,39€/rok
Odpočítateľná položka od daňového základu na účely: doplnkové dôchodkové sporenie, životné poistenie, účelové sporenie 398,33 €/rok
Výška paušálnych výdavkov ak si nevediete jednoduché alebo podvojné účtovníctvo a dosahujete príjmy podľa §6 40 %
Výška paušálnych výdavkov ak si nevediete jednoduché alebo podvojné účtovníctvo a dosahujete príjmy z remeselných živností 60 %




Daňovo uznateľné výdavky

Výška stravného na tuzemských pracovných cestách pre časové pásmo: 5-12 hodín 3,60 €
Výška stravného na tuzemských pracovných cestách pre časové pásmo: 12-18 hodín 5,40 €
Výška stravného na tuzemských pracovných cestách pre časové pásmo: nad 18 hodín 8,30 €
Sadzba náhrady za používanie jednostopového motorového vozidla, trojkolky pre podnikanie 0,050 €/km
Sadzba náhrady za používanie osobného cestného motorového vozidla pre podnikanie 0,183 €/km




Sociálne veličiny

Minimálna hrubá mesačná mzda 307,70 €/mesiac
Minimálna hrubá hodinová mzda 1,768 €/hodina
Životné minimum 1 plnoletej fyzickej osoby 185,38 €/mesiac
Životné minimum ďalšej spoločne posudzovanej fyzickej osoby 129,31 €/mesiac
Životné minimum zaopatreného alebo nezaopatreného neplnoletého dieťaťa 84,61 €/mesiac




Sociálne a zdravotné poistenie

Hranica hrubých príjmov za rok 2009 od ktorej musí byť SZČO od júla 2010 povinne poistená 3 834,96 Eur / rok
(12 x 319,59 Eur)


Všeobecný vymeriavací základ je 12-násobok priemernej mesačnej mzdy v hospodárstve Slovenskej republiky za predchádzajúci kalendárny rok, ktorú zistil Štatistický úrad Slovenskej republiky (12 x 723,03 Eur - priemerná mzda v roku 2008) 8676,36€
Maximálny vymeriavací základ od 1.1.2010
(1,5 násobok 1/12 všeobecného vymeriavacieho základu)

(4-násobok 1/12 všeobecného vymeriavacieho základu) 1116,75€

2978€

Najnižší vymeriavaci základ (44,2-násobok priemernej mzdy za rok 2008) 319,58€



SZČO (Samostatne zárobkovo činná osoba)
Poistenie Sadzba Min.VZ Max.VZ
Starobné poistenie
(Ak je SZČO účastníkom II. piliera,
9% postupuje Sociálna poisťovňa
dôchodkovej správcovskej spoločnosti)
18 % 319,58 Eur 2 978 Eur
Nemocenské poistenie 4,40 % 319,58 Eur 1 116,75 Eur
Poistenie v nezamestnanosti *
2 % 319,58 Eur 2 978 Eur
Rezervný fond solidarity 2 % 319,58 Eur 2 978 Eur
Invalidné poistenie 6 % 319,58 Eur 2 978 Eur
Zdravotné poistenie 14 % 319,57 Eur 2 169,09 Eur
Zdratovné poistenie (zdravotne postihnutý) (7 %) 319,57 Eur 2 169,09 Eur
Spolu 46,40 %


Vysvetlivky:
* dobrovoľné
Min.VZ - minimálny vymeriavací základ
Max.VZ - maximálny vymeriavací základ


Zamestnanec

Poistenie Sadzba Min.VZ Max.VZ
Starobné poistenie 4 % 307,70 Eur
2 978 Eur
Nemocenské poistenie 1,40 % 307,70 Eur 1 116,75 Eur
Poistenie v nezamestnanosti 1 % 307,70 Eur 2 978 Eur
Invalidné poistenie 3 % 307,70 Eur 2 978 Eur
Zdravotné poistenie 4 % 307,70 Eur 2 169,09 Eur
Zdratovné poistenie (zdravotne postihnutý) (2 %) 307,70 Eur 2 169,09 Eur
Spolu 13,40 %


Zamestnávateľ

Poistenie Sadzba Min.VZ Max.VZ
Starobné poistenie
(Ak je zamestnanec účastníkom II. piliera,
9% postupuje Sociálna poisťovňa dôchodkovej
správcovskej spoločnosti) 14 % 307,70 Eur 2 978 Eur
Nemocenské poistenie 1,40 % 307,70 Eur 1 116,75 Eur
Poistenie v nezamestnanosti 1 % 307,70 Eur 2 978 Eur
Rezervný fond solidarity 4,75 % 307,70 Eur 2 978 Eur
Invalidné poistenie 3 % 307,70 Eur 2 978 Eur
Garančné poistenie 0,25 % 307,70 Eur 1 116,75 Eur
Úrazové poistenie 0,80 % 307,70 Eur neobmedzený
Zdravotné poistenie 10 % 307,70 Eur 2 169,09 Eur
Zdratovné poistenie (za zdravotne postihnutého) (5 %) 307,70 Eur 2 169,09 Eur
Spolu 35,20 %

a este velmi vela veci, ako napr. najskor je personalistika a az potom mzdy apod.
Naposledy upravil VieraPopluharova : 22.07.10 at 14:00
12 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Baby, na čo si sťažujete? Veď o pár mesiacov sa budeme bavkať radami pre zamestnancov, že zamestnávateľ to a hento a ono a toto im nedala a na toto majú nárok a toto im asi zle vyrátal a či to tak je správne a môže to tak byť a kde sa majú domôcť nápravy a ... A nepoteší vás pri srdiečku niekomu pomôcť dobrou radou? A potom tie názory, že účtovníčky/mzdárky sú len neschopné kancelárske krysy a ... a ... a ...Dúfam, že to čítate aj s tou dávkou irónie.

Spila, ty máš fakt odvahu. Vieš, že mzdy nie sú len samotný výpočet miezd, náhrad, dovoleniek, PN-iek, sviatkov,... ale aj prihlášky/odhlášky/zmeny v poisťovniach, prehľady/hlásenia na DÚ, ktoré musia byť v termíne, lebo inak je bez pardónu pokuta, pracovné zmluvy, dohody, vyhlásenia, ročné zúčtovania dane aj zdravotného poistenia, daňové bonusy a ... ... ...
VieraPopluharova má pravdu v tom kvalitnom softe - tu sa vážne neoplatí šetriť, lebo kvalitný soft väčšinu práce zvládne za teba - ale len za predpokladu, že ho nakŕmiš správnymi údajmi.
5 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

spila Pozri príspevok
ahojte

sme mala firma do 20 zam, a v ramci setrenia si chceme robit mzdy interne. rada by som sa spytala co to vlastne obnasa (okrem samotneho vypoctu)

tu som nasla dokument, ktory bl z r 2005. chcem sa spytat, ci je aktualny, je v nom nieco nove,...

dakujem

Lucia
Myslim ze ti v tom dokumente chyba velmi velmi podstatna cast a to je samotny vypocet mzdy - teda co je sucastnou mzdovej agendy, od dovolenkovych listkov, PN-iek, vypoctov, vyplatnych pasok, podpisovych listin, vydavanie straveniek, vypocet straveniek, prispevky na stravenky zo SF, Rekapitulacie, mzdove listy, podklady pre uctovnictvo... a verim ze som aspon polovicku takto z brucha zabudla.

inac si dievcina s tym dokumentom dala celkom zalezat....

Drzim palce a zamestnancom prajem silne nervy. Nic ma nevie nastvat viac ako to ze mi zamestnavatel nespravne vypocital mzdu.
3 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Tu je čitateľné podobné oduševnenie :
http://www.porada.sk/1459541-post11.html

a neznalosť triviálnych ustanovení Zákonníka práce.

Chápem, že dnes nie je doba na rozhadzovanie, ale trénovať na vlastnej firme personalistiku a mzdy asi nie je ten správny smer.

To spila : Neuvažuješ aspoň o kúpe SW a zamestnancovi (napr. na dohodu o pracovnej činnosti), ktorý o mzdách niečo vie ?

Začiatočníkovi doporučujem knihu "Abeceda mzdovej účtovníčky" .
3 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

zk24 Pozri príspevok
Myslim ze ti v tom dokumente chyba velmi velmi podstatna cast a to je samotny vypocet mzdy - teda co je sucastnou mzdovej agendy, od dovolenkovych listkov, PN-iek, ...
K tomu by som doplnila ešte napr. potvrdenia o ošetrení/vyšetrení - aj výpočet náhrady, aj sledovanie, koľko má kto nárok; OČR; sprevádzanie rodinného príslušníka; účasť na pohrebe; darovanie krvi;

Spila, toto tiež nie je všetko, ale minimálne s vyšetrením u lekára sa určite stretneš.
3 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

Ďalej treba ešte plniť oznamovaciu povinnosť na zdravotnú poisťovňu pri začatí a skončení PN a OČR, vedenie mzdových listov, vykonanie ročného zúčtovania dane a ročného zúčtovania zdravotného poistenia, vystavovať potvrdenia o príjme pre SP na výpočet nemocenských dávok ....
4 0
spila spila

spila je offline (nepripojený) spila

ahojte,

dakujem za rady ...

co sa tyka SW mame, nakolko mzdarka nam posiela len zalohy a my si z softe uz aj teraz tlacime vystupy ktore potrebujeme ,

personalnu agendu si robime od zaciatku (tj zmluvy, vedenie personalnych zloziek, ukoncovanie prac pomeru)

samotne vypocty miezd (to sa tyka aj pracovnych ciest diet a podobne), v teorii som sa s nimi stretla, uctovat ich vieme, poklady pre uctovnicku si uz teraz robime zo SW,

rocne zuctovanie, danove som uz robila (nebojte sa nie len sebe)

(asi som to napisala hodne neobratne ze to vyznelo typu sustruznicka ide pocitat mzdy :-) ale nenasla som vhodnejsi nazov k tomu, co potrebujem a sice vediet co vlastne potrebujem vediet k mzdam...ako som pisala zakony mam prejdene, zatial nie nastudovane)

dakujem za pripomienky :-)
Lucia
0 0
Ingrid G. Ingrid G.

Ingrid G. je offline (nepripojený) Ingrid G.

Ďalej napr.:
- vystavovanie evidenčných listov dôchodkového poistenia pri skončení PP (zasielajú sa SP), vystavenie ELDP pri odchode zamestnanca do starobného, predčasného starobného, invalidného dôchodku
- povinnosť oznamovať SP každú zmenu na RL FO (zmena osobných údajov, začiatok + koniec materskej dovolenky), oznamovať začiatok, koniec prerušenia poistenia (pri neplatenom voľne, absencii, rodičovskej dovolenke)
- spolupráca s bezpečákom pri pracovných úrazoch - nahlasujem mu rozhodné obdobie, vymeriavací základ pre úrazovú dávku,...
- nestáva sa často, ale môže sa stať - pre prípad, že príde exekúcia, vedieť správne vypočítať zrážku
- správne určiť výšku dovolenky, krátenie dovolenky,...
Plus x vecí, ktoré sa stávajú raz za rok alebo 5 rokov a musíš ich vedieť vyriešiť.

Pre istotu ešte jedno upozornenie: v celkom dobre urobenej pomôcke, ktorú si priložila v prílohe som si všimla jednu vec, ktorá už neplatí - pri vzniku a skončení PP má povinnosť oznámiť túto skutočnosť zdravotnej poisťovni zamestnávateľ a nie zamestnanec (toto platilo len krátke obdobie - zamestnanci si túto povinnosť neplnili a vznikli zmätky v zdravotných poisťovniach).
Naposledy upravil Ingrid G. : 22.07.10 at 16:57
5 0
JarkaL JarkaL

JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

Ingrid G. Pozri príspevok
Pre istotu ešte jedno upozornenie: v celkom dobre urobenej pomôcke, ktorú si priložila v prílohe som si všimla jednu vec, ktorá už neplatí - pri vzniku a skončení PP má povinnosť oznámiť túto skutočnosť zdravotnej poisťovni zamestnávateľ a nie zamestnanec.
Zmena je aj v povinnosti podávať elektronické MV na SP (už nad 5 zamestnancov).
5 0
Ingrid G. Ingrid G.

Ingrid G. je offline (nepripojený) Ingrid G.

JarkaL Pozri príspevok
Zmena je aj v povinnosti podávať elektronické MV na SP (už nad 5 zamestnancov).
Áno, máš pravdu - táto zmena platí od 1.9.2009. Každý zamestnávateľ, ktorý zamestnáva viac ako 5 zamestnancov musí posielať MV a aj registračné listy elektronicky cez EZU.
Naposledy upravil Ingrid G. : 23.07.10 at 05:00
0 0
deha deha

deha je offline (nepripojený) deha

Môžte mi prosím niekto vysvetliť spomenuté slová vyššie,citujem: "úrazové poistenie - v závislosti od zaradenia zamestnávateľa do nebezpečnostnej triedy – platí od 1. 7. 2010" Toto je niečo nové čo som nezaevidovala...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať