Zavrieť

Porady

mzda od advokata

Ahojte poradaci

Mam dost nepriemny problem, pracujem u jedneho nemenovaneho advokata ako odborny pracovnik, mam skoncenu pravnicku fakultu a podarilo sa mi zohnat iba takuto robotu, ale ku problemu, pracoval som oficialne za minimalnu mzdu, ale poslednu vyplatu som dostal 1.4.2010 a od vtedy sa doktor iba vyhovaral, ze je malo pripadov hoci hned nato sa mi pochvalil co kupil zene, proste nevedel som co mam ani na to povedat, pred dvoma tyz mi uz dosla trpezlivost lebo mi do oci povedal ze ani nevie kedy vobec bude mat peniaze na moju vyplatu a stale chcel aby som mu spracovaval pripady tak som sa dal na PN. Neviem ako to mam riesit, predsa sudit sa s advokatom mi pripada smiesne, zvazoval som este ze napisem list advokatskej komore ale neviem ci je to dobry napad. Poradaci poradte
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Skús ho "postrašiť" Inšpekciou práce. Listom advokátskej komore nič nevyriešiš.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Ajuška Ajuška

Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

...sama sebou... :o)
veronikasad Pozri príspevok
Skús ho "postrašiť" Inšpekciou práce. Listom advokátskej komore nič nevyriešiš.
...že komore je prt platné, to súuuhlasím... ...že inšpektorát práce je šašovská inštitúcia dnes vedia vagabundi aj bez právnického vzdelania... ...najvhodnejšie je asi zdvihnúť kotvy a ísť "vo duuum daaal"... ...ber to ako príučku k zamysleniu sa... že za takých podmienok si tam vôbec nemal byť... ...
0 0
dayrkas dayrkas

dayrkas je offline (nepripojený) dayrkas

nuž až smiech cez slzy
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

dayrkas Pozri príspevok
nuž až smiech cez slzy
nemáš vyplatenú "oficialnu" mzdu, alebo tu neoficialnu ?
0 0
Ajuška Ajuška

Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

...sama sebou... :o)
dayrkas Pozri príspevok
nuž až smiech cez slzy
...Ti verím... bohužiaľ bežná realita súčasnej doby... ak máš doklady k pracovnému pomeru, odpracovanej dobe a mzdovým nárokom v poriadku... môžeš sa svojho domáhať bežnou cestou... ibaže na ďalšiu spoluprácu to ja naozaj nevidím... ...tak si váž seba a svojho času... a pokúšaj šťastie inde... už máš o dôvod viacej byť opatrnejší... aj keď dnes je to ozaj lotéria, či v pracovnoprávnom... či v obchodnom vzťahu... morálne zásady proste dostávajú prudko na frak po každej línii..........
1 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Len nechápem, ako advokát, môže zaradiť odborného pracovníka (s vysokoškolským vzdelaním) do 1. stupňa náročnosti ...
0 0
Ajuška Ajuška

Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

...sama sebou... :o)
...správa sa tak, ako väčšina v jeho okolí... prečo by nešetril na odvodoch... keď mu to proťajšok umožní........
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Proťajšok mu to možno umožní. Ale Zákonník práce mu nič nehovorí ? Kto ho potom má dodržiavať ?
0 0
Ajuška Ajuška

Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

...sama sebou... :o)
...moožno práve svojich klientov "vysekáva" z obdobných prúserov... takže doobre ho pozná z druhej strany... mizivé % zamestnancov má dnes odvahu a prostriedky na domáhanie sa "svojho"...
0 0
dayrkas dayrkas

dayrkas je offline (nepripojený) dayrkas

praveze tu oficialnu mzdu, za tri mesiace potom som uz na pn, idem dat vypoved z dovodu nevyplatenia mzdy a tam mam narok na dvojmesacne odstupne, aj ked pochybujem ze mi ho da dobrovolne.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
dayrkas Pozri príspevok
...predsa sudit sa s advokatom mi pripada smiesne, ...
Prečo ? Veď si v absolútnom práve. Ak tento prípad (nevyplatenej mzdy) by si prehral, tak potom by si si fakt nezaslúžil tú mzdu ....
0 0
zalobaba zalobaba

zalobaba je offline (nepripojený) zalobaba

baba
Stefan2005 Pozri príspevok
Prečo ? Veď si v absolútnom práve. Ak tento prípad (nevyplatenej mzdy) by si prehral, tak potom by si si fakt nezaslúžil tú mzdu ....

....ani mzdu, ani vlastný diplom
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

dayrkas Pozri príspevok
praveze tu oficialnu mzdu, za tri mesiace potom som uz na pn, idem dat vypoved z dovodu nevyplatenia mzdy a tam mam narok na dvojmesacne odstupne, aj ked pochybujem ze mi ho da dobrovolne.
Upresnenie: je to okamžité skončenie pracovného pomeru podľa § 69 ods 1 písm. b.
Nie je nárok na 2-mesačné odstupné, ale na náhradu mzdy za 2 mesiace.
§ 69 Zákonníka práce:
ods. 4: " Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov."

Aký druh vykonávanej práce/popis činností máš uvedený v pracovnej zmluve? Ak by si sa niekedy musel súdiť aj kvôli tomu, že ti nevyplatil nejakú mzdu a náhradu mzdy za 2 mesiace pri okamžitom skončení prac. pomeru, a tvoj druh vykonávanej práce patrí do vyššieho stupňa náročnosti práce než do 1., tak si nárokuj aj doplatok rozdielu medzi 1. stupňom náročnosti práce a tým, ktorý si mal mať správne (príp. to môžeš urobiť aj tak, aj keď ti vyplatí všetko podľa prvej časti tejto vety).
2 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

"veronikasad Dnes, 01:09 PM
Len nechápem, ako advokát, môže zaradiť odborného pracovníka (s vysokoškolským vzdelaním) do 1. stupňa náročnosti ..."

Tiež som nechápala, ako toto môžu robiť účtovné kancelárie, ktoré z môjho pohľadu by prvé mali dodržiavať nejakú "štábnu kultúru". Keď som si vlani hľadala prácu, stretal som sa viackrát s tým, že mi "ponúkali" mzdu pre 2. stupeň náročnosti práce, resp. mi rovno oznámili, že časť mzdy bude oficiálne a časť na ruku. Jasné, že ta oficiálna mala byť nižšia než príslušný stupeň náročnosti práce. A ešte argument - robia to tak aj všetkým klientom (teda ich zamestnancom)
(Netvrdím, že to robia všetky účtovné kancelárie.)
0 0
dayrkas dayrkas

dayrkas je offline (nepripojený) dayrkas

tak teraz mi to prosim niekto vysvetlite, ako je to s tym zaradenim do narocnosti prace z uctovneho hladiska? ako vysokoskolak, ktory je priaty na miesto na odborneho pracovnika kde sa vyzaduje II, stupen vys. vzdelania by som mal byt kde zaradeny? bajhorsie je na tom to, ze viem, ze on si z exekucii nic nerobi, lebo nic neplati, nic nevlastni oficialne, klienti mu platia na ruku, nic nejde na ucet tak exekutor nema sancu nieco zobrat a viem ze sud by som vyhral ale ked nic oficialne nema tak ani nic mu oficialne nemoze zobrat, preto chcem napisat advokatskej komore nech ma sa aspon zahanbi, lebo velku sancu na doplatenie penazi nemam, a k tomu nevyplatenie mzdy je aj trestny cin.
0 0
zalobaba zalobaba

zalobaba je offline (nepripojený) zalobaba

baba
dayrkas Pozri príspevok
tak teraz mi to prosim niekto vysvetlite, ako je to s tym zaradenim do narocnosti prace z uctovneho hladiska? ako vysokoskolak, ktory je priaty na miesto na odborneho pracovnika kde sa vyzaduje II, stupen vys. vzdelania by som mal byt kde zaradeny? bajhorsie je na tom to, ze viem, ze on si z exekucii nic nerobi, lebo nic neplati, nic nevlastni oficialne, klienti mu platia na ruku, nic nejde na ucet tak exekutor nema sancu nieco zobrat a viem ze sud by som vyhral ale ked nic oficialne nema tak ani nic mu oficialne nemoze zobrat, preto chcem napisat advokatskej komore nech ma sa aspon zahanbi, lebo velku sancu na doplatenie penazi nemam, a k tomu nevyplatenie mzdy je aj trestny cin.
.....pokiaľ som informovaná, zo zákona o advokácii vyplýva, že advokát nemôže klienta zastupovať bez nároku na odmenu.....aspoň "nejaký doklad" v účtovníctve, týkajúci sa toho-ktorého klienta by mal byť.....
0 0
Ajuška Ajuška

Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

...sama sebou... :o)
dayrkas Pozri príspevok
tak teraz mi to prosim niekto vysvetlite, ako je to s tym zaradenim do narocnosti prace z uctovneho hladiska? ako vysokoskolak, ktory je priaty na miesto na odborneho pracovnika kde sa vyzaduje II, stupen vys. vzdelania by som mal byt kde zaradeny? bajhorsie je na tom to, ze viem, ze on si z exekucii nic nerobi, lebo nic neplati, nic nevlastni oficialne, klienti mu platia na ruku, nic nejde na ucet tak exekutor nema sancu nieco zobrat a viem ze sud by som vyhral ale ked nic oficialne nema tak ani nic mu oficialne nemoze zobrat, preto chcem napisat advokatskej komore nech ma sa aspon zahanbi, lebo velku sancu na doplatenie penazi nemam, a k tomu nevyplatenie mzdy je aj trestny cin.
...zvýraznené by bolo iné sústo pre komoru ako nevyplatenie mzdy... ...len neviem či by si to Ty rozchodil.........
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

dayrkas Pozri príspevok
tak teraz mi to prosim niekto vysvetlite, ako je to s tym zaradenim do narocnosti prace z uctovneho hladiska? ako vysokoskolak, ktory je priaty na miesto na odborneho pracovnika kde sa vyzaduje II, stupen vys. vzdelania by som mal byt kde zaradeny? bajhorsie je na tom to, ze viem, ze on si z exekucii nic nerobi, lebo nic neplati, nic nevlastni oficialne, klienti mu platia na ruku, nic nejde na ucet tak exekutor nema sancu nieco zobrat a viem ze sud by som vyhral ale ked nic oficialne nema tak ani nic mu oficialne nemoze zobrat, preto chcem napisat advokatskej komore nech ma sa aspon zahanbi, lebo velku sancu na doplatenie penazi nemam, a k tomu nevyplatenie mzdy je aj trestny cin.
Stupne náročnosti prác sú zadefinované v prílohe č.1 Zákonníka práce:
Príloha č. 1
k zákonu č. 311/2001 Z.z.
CHARAKTERISTIKY STUPŇOV NÁROČNOSTI PRACOVNÝCH MIEST Pracovné miesta sú podľa miery zložitosti, zodpovednosti a namáhavosti práce zamestnanca vymedzené týmito charakteristikami:

a) pracovné miesto zodpovedajúce prvému stupňu náročnosti práce charakterizuje výkon pomocných, prípravných alebo manipulačných prác podľa presných postupov a pokynov,

b) pracovné miesto zodpovedajúce druhému stupňu náročnosti práce charakterizuje výkon ucelených obslužných rutinných prác alebo odborných rutinných kontrolovateľných prác podľa daných postupov alebo prevádzkových režimov, alebo prác spojených s hmotnou zodpovednosťou; výkon jednoduchých remeselných prác výkon sanitárnych pracovných činností v zdravotníctve;; výkon opakovaných, kontrolovateľných prác administratívnych, hospodárskosprávnych, prevádzkovo-technických alebo ekonomických podľa pokynov alebo ustanovených postupov,

c) pracovné miesto zodpovedajúce tretiemu stupňu náročnosti práce charakterizuje výkon rôznorodých odborných alebo ucelených odborných prác alebo samostatné zabezpečovanie menej zložitých agend; samostatný výkon individuálnych tvorivých remeselných prác; riadenie alebo operatívne zabezpečovanie chodu zariadení alebo prevádzkových procesov spojené so zvýšenou duševnou námahou s prípadnou zodpovednosťou za zdravie a bezpečnosť iných osôb alebo za ťažko odstrániteľné škody,

d) pracovné miesto zodpovedajúce štvrtému stupňu náročnosti práce charakterizuje samostatné zabezpečovanie odborných agend alebo výkon čiastkových koncepčných, systémových a metodických prác spojený so zvýšenou duševnou námahou poskytovanie zdravotnej starostlivosti, odborné činnosti v zdravotníctve so zodpovednosťou za zdravie ľudí;; riadenie, organizácia alebo koordinácia zložitých procesov alebo rozsiahleho súboru veľmi zložitých zariadení s prípadnou zodpovednosťou za životy a zdravie iných osôb,

e) pracovné miesto zodpovedajúce piatemu stupňu náročnosti práce charakterizuje výkon špecializovaných systémových, koncepčných, tvorivých alebo metodických prác s vysokou duševnou námahou; komplexné zabezpečovanie najzložitejších úsekov a agend s určovaním nových postupov v rámci systému;výkon odborných a špecializovaných činností v príslušnom odbore zdravotnej starostlivosti so zodpovednosťou za zdravie ľudí; riadenie, organizácia a koordinácia veľmi zložitých procesov a systémov vrátane voľby a optimalizácie postupov a spôsobov riešenia,

f) pracovné miesto zodpovedajúce šiestemu stupňu náročnosti práce charakterizuje tvorivé riešenie úloh neobvyklým spôsobom s nešpecifikovanými výstupmi s vysokou mierou zodpovednosti za škody s najširšími spoločenskými dôsledkami;výkon špecializovaných a certifikovaných činností v zdravotnej starostlivosti so zodpovednosťou za zdravie a životy ľudí; riadenie, organizácia a koordinácia najzložitejších systémov so zodpovednosťou za neodstrániteľné hmotné a morálne škody so značnými nárokmi na schopnosť riešiť zložité a konfliktné situácie spojené spravidla so všeobecným ohrozením najširšej skupiny osôb,

... podľa predchádzajúcich príspevkov predpokladám, že si koncipient - tak sa skús zaradiť . Dosť ma zaráža, že absolvent právnickej fakulty si nedá pozor pri podpisovaní vlastnej pracovnej zmluvy ....
3 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

dayrkas Pozri príspevok
tak teraz mi to prosim niekto vysvetlite, ako je to s tym zaradenim do narocnosti prace z uctovneho hladiska? ako vysokoskolak, ktory je priaty na miesto na odborneho pracovnika kde sa vyzaduje II, stupen vys. vzdelania by som mal byt kde zaradeny? bajhorsie je na tom to, ze viem, ze on si z exekucii nic nerobi, lebo nic neplati, nic nevlastni oficialne, klienti mu platia na ruku, nic nejde na ucet tak exekutor nema sancu nieco zobrat a viem ze sud by som vyhral ale ked nic oficialne nema tak ani nic mu oficialne nemoze zobrat, preto chcem napisat advokatskej komore nech ma sa aspon zahanbi, lebo velku sancu na doplatenie penazi nemam, a k tomu nevyplatenie mzdy je aj trestny cin.
... hm, a na čo by potreboval niečo vlastniť ? Nebol by prvý ani posledný čo by podnikal v prenajatých priestoroch, jazdil na prenajatom aute, atď. To, že mu klienti platia v hotovosti ešte neznamená, že príjmy nezdaňuje. Ako zamestnanec si pomerne dobre informovaný o stave jeho majetku ....
Nemôžem si pomôcť, ale niečo mi tu nepasuje . V niektorom zo svojich príspevkov si napísal, že ti nevyplatil "práveže tú oficiálnu mzdu". Takže existuje aj neoficiálna ? Ak dobre čítam medzi riadkami, pristúpil si na hru ma biele a čierne, tak sa nečuduj ...
0 0
dayrkas dayrkas

dayrkas je offline (nepripojený) dayrkas

Tak pozor si len zacnem davat, lebo pri podpisovani zmluvy s advokatom neratas s tym ze v profesii kde caka clovek prikladne dodrziavania zakona a zakladnych etickych principov ma byt samozrejmostou sa stretne s takymto pristupom ,len sa uz na sebe smejem kde som to nechal doist :-( smutne a stratil som vsetky iluzie o advokatskom povolani a som len zvedavy co mi odpisu z advokatskej komory, lebo chcem tam napisat uz len kvoli tej ich odpovedi.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať